Getting On – 1. Sezon

Getting On – 1. Sezon

1

2013/14 televizyon sezonu ne yazık ki beklediğimiz kadar iyi geçmiyor. Başladığım pek çok yeni diziye yarıda bıraktım. Masters of Sex’e gelen iyi eleştirilerden dolayı ikinci bir şans tanımayı düşünüyorum; fakat Hostages, The Blacklist, Brooklyn Nine-Nine, The Crazy Ones ve The Millers’a dönmeye hiç niyetim yok. Neyse ki networklerdeki dizi çöplüğünden sonra kablolu kanalları imdadımıza yetişiyor. HBO’da yayınlanan Getting On bunlardan biri. İngiltere’de 2009’dan beri yayında olan aynı adlı orijinal yapımın ABD uyarlaması bu yılın en iyi komedilerinden. Esasında tam olarak komedi de denemez. Nurse Jackie ile Veep arasında gitgelleri olan, kahkaha attırmaktan çok sırıtmanıza sebep olan bir yapım. Jo Brand’in Birleşik Krallık’da epeyce hayranı olan bu renkli hikayesinin Amerika ayağında Family Guy’a ses veren Alex Borstein, binbir surat Laurie Metcalf ve yine televizyon simalarından Niecy Nash var. Üç aktrisin ortak noktaları hepsinin sesllendirme yaptığı işlerle tanınması ve çok iyi oyuncular olması.

Peki Getting On ne anlatıyor? Birbirinden özgün karakterlerle dolu bir hastanenin yaşlı hastaların yer aldığı koğuşta olup bitenleri mizahi bir elle ele alıyor HBO’nun yeni dizisi. Big Love’da düşündürerek kara mizah yapan ekip bu sefer de doktorlar ve hemşireler arasındaki garip hiyerarşik düzenden destek alarak komedinin sınırlarında dolanıyor. Jenna James (Laurie Metcalf) yer aldığı pozisyondan mutlu olmayan bir doktor. Otoritesini oturtmakta sorunlar çektiği gibi hastanenin yöneticileri tarafından itilip kakılıyor. Ama buna rağmen ara ara yıpranıp yolunu şaşırsa da çelik gibi sağlam sinirleri olan bir kadın. İçerisinde bulunduğu mutsuzluk o kadar umrunda değil ki, mesai saatleri dışında çalışmaktan bile çekinmiyor. İşine sıkı sıkıya bağlı, idealist bir kadın.

2

Dawn Forchette (Alex Borstein) aralarındaki en renkli kadın. Dr James kadar disiplinli değil. Ama kendine göre doğru olan yöntemleri var. Doğru bir ilişki bulmak için didinse de kendini hep yanlış kollarda buluyor. Hikaye onun etrafında dönüyormuş gibi gelebilir diziye ilk başladığınızda. Lakin Borstein’in olağanüstü performansı, dizinin diğer iki yıldızının daha çok parlamasına yardımcı oluyor. Didi (Niecy Nash) ise işe yeni başlamış bir hemşire. Daha ilk bölümde sandalyenin üzerindeki bir dışkıyla yüzleşmek zorunda kalıyor. Kimi zaman Dawn onu ayak işlerine mahkum etse de hastalarla olan ilişkisi daha sağlıklı, ne yaptığının farkında olan bir kadın. Belki de Dr James’den daha güçlü. Lakin onun gibi bir ekonomik özgürlüğü yok. Dolayısıyla verilen her türlü pis görevi kabullenip yerine getiriyor. Bir nevi şeflerinin stres topu.

Ayrıca bu üç renkli bayana ek olarak bir de Patsy (Mel Rodriguez) var ki, onun da Dawn karakteriyle arasında olup bitenleri görmeye değer. Konuk oyunculardan aklıma ilk gelenler ise Molly Shannon’la June Squibb. Shannon’a olan saygım zaten çok büyük. Komedideki kabiliyeti tartışılacak gibi değil. Geçtiğimiz yıl Enlightened’da da harikalar yaratmıştı hatırlarsanız. HBO’nun iptal ettiğine bir türlü inanamadığım o dizi, evet. June Squibb’e ise Nebraska da hayran kaldım. Filmden evvel Getting On’da yer aldığı bölümü izlediğim için zaten karşıma neler çıkacağını az çok tahmin ediyordum. Alexander Payne, Nebraska’da June Squibb’in ağzına hafif de olsa ayar çekmiş. İyice delirip, etrafındakilere zehir saçtığını görmek isteyenler Getting On’a göz atabilirler.

3

Özetle, kötü dizi yapmayan HBO’nun elindeki yeni kaliteli dizilerden biri Getting On. Bir ara İngiltere versiyonunu da izleyip karşılaştırma yapılabilir; ama ben Metcalf, Borstein & Nash üçlüsünden oldukça memnunum. Zayıf geçen sezona renk getirdiler. Dawn’ın sarhoş olup havuza düşüşü, son bölümdeki ters ilişki muhabbetleri, Dr James’in ilk bölümdeki histerik halleri görülmeye değer. Henüz ikinci sezona dair bir haber yok. Fakat gelen eleştirilerin çoğu pozitif olduğu için onay yakın zamanda gelir diye umuyorum. Reytinglerinin, Enlightened’ın iki katından daha fazla olması da işe yarayacaktır. Şimdilik 6 bölümlük ilk sezonu izlemekle meşgul olun bakalım. Pişman olmayacağınızın garantisini verebilirim.

En İyi Bölüm: If You’re Going to San Francisco (Bölüm 2)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Laurie Metcalf (Dr. Jenna James)
Sezon Notu: A

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.