Oscar Rehberi ’15: En İyi Görüntü Yönetimi

Oscar Rehberi ’15: En İyi Görüntü Yönetimi

Yıllar yılı Emmanuel Lubezki için ağlamış, The Tree of Life ile ödülü alamadığında sinirden televizyonlarımızı kırmıştık. Ama şimdi arka arkaya Oscar alıyor Iñarritu ve Malick’in biriciği. Bu yıl da Gravity ve Birdman’den sonra yine epey yakışıklı duran bir En İyi Film iddialısının kamera arkasında görev almakta kendisi. Bana kalırsa tüm ibreler onu gösteriyor. Esasında ödülü üç kere vermek istemeyecek olma ihtimalleri düşünülebilir. Fakat kazananları belirlenirken Akademi’nin tüm branşlarındaki üyeler oy kullandığından isimden çok filmin hatrına böyle bir seçim yapabileceklerini düşünüyorum. Yalnız bu sefer gönlüm John Seale’dan (Mad Max: Fury Road) yana. Fakat DGA’de George Miller’a ödül gelmeyince aldığı teknik adaylıkların yeterli olmadığını ve yarışta sandığımız kadar kuvvetli olmadığını düşündüm. Bu da görüntü yönetimi gibi önemli bir kategoride acaba yeteri kadar öne geçemez ve ödülü alamaz mı sorusunu sorduruyor.

Bu arada Roger Deakins, 13. kez şansını deneyecek. Belki Sicario tıpkı PGA’de olduğu gibi büyük kategoriye sızmış olsa, birkaç sürpriz adaylık daha çıkarsaydı Denis Villeneuve efsanevi görüntü yönetmenine Oscar’ın yollarını açabilirdi. Daha sırasını ne kadar bekleyecek çok merak ediyorum. Carol’daki duayen Edward Lachman ve bu dalın en çok ödül alan isimlerinden Robert Richardson (The Hateful Eight) ise diğer adaylar arasındaki yarışı izlemekle yetinecekler artık. Kategorinin kurallarından bahsetme gereği duymadım. Akademi’nin el kitabında da önemli bir şey göze çarpmıyor zaten.

Kazanacak: The Revenant
Kazanabilir: Mad Max: Fury Road
Kazanmalı: Mad Max: Fury Road
Aday olmalıydı: Son of Saul

carol

CAROL

  • Edward Lachman: İkinci Oscar adaylığı. İlk adaylığını da bir Todd Haynes filmiyle, Far from Heaven (2002) ile almış ama kazanamamıştı.

hateful-eight-1

THE HATEFUL EIGHT

  • Robert Richardson: Dokuzuncu Oscar adaylığı. Daha evvel Platoon (1986), Born on the Fourth of July (1989), Snow Falling on Cedars (1999), Inglourious Basterds (2009) ve Django Unchained (2012) ile aday olmuş ama kazanamamıştı. 3 Oscar’ını ise JFK (1991), The Aviator (2004) ve Hugo (2011) ile aldı.

FURY ROAD

MAD MAX: FURY ROAD

  • John Seale: Beşinci Oscar adaylığı. Witness (1985), Rain Man (1988) ve Cold Mountain (2003) ile adaylıklar almıştı. Tek Oscar’ı ise The English Patient (1996) ile geldi.

revenant

THE REVENANT

  • Emmanuel Lubezki: Sekizinci Oscar adaylığı. Gravity (2013) ve Birdman (2014) ile arka arkaya iki yıl Oscar aldı. Daha önce adaylık elde ettiği filmler A Little Princess (1995), Sleepy Hollow (1999), The New World (2005), Children of Men (2006) ve The Tree of Life (2011).

Sicario

SICARIO

  • Roger Deakins: Onüçüncü Oscar adaylığı. Henüz bir Oscar’ı yok. Aday olduğu filmler The Shawshank Redemption (1994), Fargo (1996), Kundun (1997), O Brother Where Art Thou (2001), The Men Who Wasn’t There (2002), The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007), No Country for Old Men (2007), The Reader (2008), True Grit (2010), Skyfall (2012), Prisoners (2013) ve Unbroken (2014).
Oscar Rehberi
Kurgu | Prodüksiyon Tasarımı | Kostüm Tasarımı
Özgün MüzikÖzgün Şarkı | Makyaj & Saç Tasarımı
Ses Kurgusu | Ses MiksajıGörsel Efekt 
AnimasyonBelgesel | Yabancı Film
Kısa Film | Kısa Animasyon | Kısa Belgesel

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.