Oscar Rehberi ’15: En İyi Animasyon

Oscar Rehberi ’15: En İyi Animasyon

– Chris Rock, Rango’ya En İyi Animasyon ödülünü veriyor. –

Yine geleneği bozmayarak konuşacağımız kategorinin kurallarından bahsedelim. En İyi Animasyon dalına başvurabilmek için gönderdiğiniz filmin %75’inin anime olması ve 40 dakikalık toplam sürenin üzerine geçmesi gerekiyor. Başvuru yapan filmlerin 250 adet DVD göndermesi de şart. Ardından kabul edilen yapımların minimum üçte ikisini izleyen branş üyeleri oy kullanma hakkına sahip oluyor. Eğer yarışmaya hak kazanan animasyonların sayısı 8-12 arasındaysa 2 ya da 3 aday; 13-15 arasındaysa 4 aday; 16 ve üzerindeyse 5 aday çıkarılıyor. Üyeler filmleri 6 ile 10 arasında oyluyor ve sadece 7.5 ortalamanın üzerine geçen yapımlar En İyi Animasyon adaylığı elde edebiliyor.

Şimdi gelelim bu senenin yarışına. Tahminlerimizi yaparken The Peanuts Movie ve The Good Dinosaur’un aday olacağından çok emindik. GKIDS’in bir şekilde yarışa dahil olacağından da. İşte Akademi bir değil, iki sürpriz yapıp hem Boy and the World hem de When Marnie Was There isimli yapıma adaylık verdi. Geçen seneki The Lego Movie skandalı fanlarını kızdırsa da animasyon branşındaki üyeler hâlâ Akademi’nin en zevkli grubu. Fakat yarış bu sürpriz yapımlar arasında değil. Hatta bir yarış bile yok ortada; çünkü hepimiz Inside Out’un bu ödülü havada karada kapacağını en başından beri biliyorduk. Eğer ki Pixar bu sene yarışa dahil olmasaydı işte o zaman Anomalisa’nın bir şansı olabilirdi.

Kazanacak: Inside Out
Kazanabilir: Anomalisa
Kazanmalı: Inside Out ya da Anomalisa, hiç fark etmez
Aday olmalıydı: The Peanuts Movie

ANOMALISA

  • Charlie Kaufman: Dördüncü Oscar adaylığı. İlk iki adaylığını Being John Malkovich (1999) ve Adaptation. (2002) ile senaryo kategorilerinde almış. Üçüncü adaylığı Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) ile gelmiş ve ödüle dönüşmüş.
  • Duke Johnson: İlk Oscar adaylığı.
  • Rosa Tran: İlk Oscar adaylığı.

BOY AND THE WORLD

  • Alê Abreu: İlk Oscar adaylığı.

INSIDE OUT

  • Pete Docter: Bu sene En İyi Özgün Senaryo dalındaki adaylığını da sayarsak sekizinci Oscar adaylığı. Up (2009) ile En İyi Animasyon ödülünü kucaklarken aynı zamanda özgün senaryo adayı olmuş. Wall-E (2008) ve Toy Story (1995) senaryosuyla da Oscar listelerine girmiş. Ayrıca Monsters, Inc. (2001) ve bir kısa animasyon olan Mike’s New Car (2002) da Oscar başarıları arasında.
  • Jonas Rivera: İkinci Oscar adaylığı. İlk adaylığını Up (2009) ile En İyi Film dalında almış ama kazanamamış.

SHAUN THE SHEEP MOVIE

  • Mark Burton: İlk Oscar adaylığı.
  • Richard Starzak: İlk Oscar adaylığı.

WHEN MARNIE WAS THERE

  • Hiromasa Yonebayashi: İlk Oscar adaylığı.
  • Yoshiaki Nishimura: İkinci Oscar adaylığı. Geçen sene The Tale of the Princess Kaguya (2013) ile adaylık almıştı.
Oscar Rehberi
Makyaj & Saç TasarımıGörsel EfektBelgesel
Kısa Film | Kısa Animasyon | Kısa Belgesel

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın