Oscar Rehberi ’15: En İyi Makyaj & Saç Tasarımı

Oscar Rehberi ’15: En İyi Makyaj & Saç Tasarımı

– Jennifer Lopez, The Iron Lady’ye En İyi Makyaj ödülünü veriyor. –

Yine çok çok farklı bir oylama stiline sahip olan kategorideyiz. Makyaj & Saç Tasarımı branşı önce bir araya gelip yarışmaya elverişli filmlerin bir listesini çıkarıyor. Ardından bu filmlerin makyözleri ve saç tasarımcılarından yazılı olarak kullandıkları prosedürleri anlatmaları isteniyor. Ardından yapılan oylamayla 7 filmlik bir kısa liste belirlenip duyuruluyor. Hatta bu kategorinin yönetici komitesi filmlerin yapımcılarından üyelere özel bir gösterim yapması için istekte bulunuyormuş. Ki zaten filmleri yetişmese bile gerekli sahnelerin yer aldığı kayıtlar Akademi üyelerine gönderiliyor. 7 filmi gören ya da bu özel kayıtların gösterildiği etkinliklere katılan branştaki herkes oy kullanma hakkına sahip. Fakat yedisini de izlemeyi tamamlaması gerekiyor. Sonrası ise malum. Branşın üyeleri sırasıyla üç film sıralıyor ve en çok oy alan üç yapım Oscar adayı oluyor.

Bu yıl kısa listeye Concussion, Mr. Holmes, Legend ve Black Mass’in kaldığını gördük. Fakat listedeki diğer üç yapım; The Revenant, Mad Max: Fury Road ve sürpriz bir şekilde The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared aday oldu. Esasında çok da sürpriz olarak değerlendirmemeli. Çünkü bu kategoride oy kullanan üyeler filmlerin niteliğine bakmadan araya en az bir prostetik makyaj harikası sokuşturmaya bayılıyor. Aynı minvalde Norbit, Jackass Presents: Bad Grandpa, Hitchcock, Barney’s Version gibi örnekler de görmüştük. Peki ödülü kim kazanacak? En İyi Film kategorisine aday olmak her daim yeni oylama sisteminde bir avantaj sağladığı için The Revenant ve Mad Max: Fury Road’un isimleri öne çıkıyor. Esasında Mad Max daha görkemli bir çalışma olsa da The Revenant’ın peşinden sürüklenmek için fırsat kollayan bir kalabalık var ve bir şekilde bu filmi ödüllendirmek isteyeceklerdir. O yüzden risk alıyor, belki son haftalarda tahminimi değiştirebileceğimin sinyallerini vererek The Revenant kazanacak diyorum.

Kazanacak: The Revenant
Kazanabilir: Mad Max: Fury Road
Kazanmalı: Mad Max: Fury Road
Aday olmalıydı: The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

100yearold

THE 100-YEAR-OLD MAN WHO CLIMBED OUT THE WINDOW AND DISAPPEARED

  • Love Larson: İlk Oscar adaylığı.
  • Eva Von Bahr: İlk Oscar adaylığı.

warboys

MAD MAX: FURY ROAD

  • Lesley Wanderwalt: İlk Oscar adaylığı.
  • Damian Martin: İlk Oscar adaylığı.
  • Elka Wardega: İlk Oscar adaylığı.

revenant

THE REVENANT

  • Sian Grigg: İlk Oscar adaylığı.
  • Duncan Jarman: İlk Oscar adaylığı.
  • Robert A. Pandini: İlk Oscar adaylığı.
Oscar Rehberi
Görsel EfektBelgesel
Kısa Film | Kısa Animasyon | Kısa Belgesel

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın