91. Akademi Ödülleri – Son Aday Tahminleri Part III: Ana kategoriler

91. Akademi Ödülleri – Son Aday Tahminleri Part III: Ana kategoriler

Ve geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere… Ana kategorilerde ne olup biteceğini konuşacağımız bu özel günde biraz piyasadaki iyi Oscar takipçilerinin kulislerden kulağına çalınmış dedikoduları da toparlayıp öyle şekil verdim listelerime. Sanıyorum blog tarihinde ilk kez kimsenin kafamı karıştırmasına izin vermediğim için çıkan tahminlerimden oldukça mutluyum. 2010’daki kişisel rekorumu kırmak istiyorum, yeter artık! 22 Ocak Salı günü TSİ 16.20’de adayları öğreneceğimizi hatırlatıyor ve bu dişe gelen kısımlar için bayramlık ağzımı açmadan evvel iki gündür sürdürdüğüm geleneği de tekrar önünüze koyuyorum: Part I ve Part II ellerinizden öper. Hadi sağ ayakla!

FİLM

En İyi Film kategorisinin dinamikleri oylama sistemindeki köklü değişim gerçekleştiğinden beri yerinden oynadı. Artık bu kategoride yer almak istiyorsanız filminize koyu bir hayran kitlesi oluşturmanız gerekiyor. Oy kullanan üye sayısının hatırı sayılır miktardaki kısmı sizi ilk sıralara yerleştirmez ise işiniz yaş. Dolayısıyla burada herhangi bir fantezinin peşinden koşmanın kimseye yardımı olmayacağı kanaatindeyim. Teker teker sayarak vaktinizi de çalmayacağım merak etmeyin. Şöyle ufak bir özet geçmek gerekirse… A Star Is Born, Roma ve Green Book şu an ödül için favorilerimiz gibi gözüküyor. Bu üçlünün bulunmadığı herhangi bir tahmin listesine itibar etmemenizi rica edeceğim. Ardından meslek birliklerinde ve diğer köklü ödül gruplarında gösterdikleri aday olma performansına göre BlacKkKlansman, The Favourite ve Bohemian Rhapsody’i alıyoruz tahminlerimize. Etti size altı. Hemen ardından Vice’a yöneliyorum. İki uçta tepkiler almış olması adayların belirlenme aşamasında kârlı çıkacağı anlamına geliyor. Hatırlayın, dereceli oylama sisteminde tutku oylarının önemi çok büyük. Ve son olarak acaba ödülü alır mı derken iyice ötelenen Black Panther. Ne acıdır ki 9-10 adaylıktan 3-4’e kadar geriledik. Hatta Selma benzeri bir durum yaşayıp En İyi Film ve En İyi Özgün Şarkı ile geçiştirilmesi bile mümkün. Peki bu piyasadaki neredeyse herkesin emin olduğu sekizlinin yanına hiç mi alternatif gelemez? If Beale Street Could Talk, yeteri kadar izleyiciye ulaşamamış, ulaştıklarında da büyük bir sevda yaratamamış olmanın ceremesini çekiyor. Asıl Barry Jenkins’in Moonlight sonrası tekrar Oscar meydanına çıktığı yapımdan çok Cold War’un adı anılmakta son günlerde. Roma olmasa muhtemelen Amour benzeri bir performans gösterecekti. Hâlâ da umutlar tükenmiş değil.

1. A STAR IS BORN
(Warner Bros.)

2. ROMA
(Netflix)

3. GREEN BOOK
(Universal)

4. BLACKkKLANSMAN
(Focus Features)

5. THE FAVOURITE
(Fox Searchlight)

6. BOHEMIAN RHAPSODY
(20th Century Fox)

7. VICE
(Annapurna)

8. BLACK PANTHER
(Disney)

Alternatifler: If Beale Street Could Talk, Cold War
Uzak ihtimaller: Leave No Trace, First Man, Mary Poppins Returns, A Quiet Place


YÖNETMEN

Hep söylüyorum, yine söyleyeceğim; yönetmen branşı Akademi’nin içerisindeki en burnu büyük, seçici, entelektüel gruplardan. Tamam geçmişlerinde Tom Hooper gibi fecaat tercihler de mevcut. Yalnız bu branşın Michael Haneke’yi (Amour), Benh Zeitlin’i (Beasts of the Southern Wild), Bennett Miller’ı (Foxcatcher), Paul Thomas Anderson’ı (Phantom Thread) aday ettiğini de unutmamak gerek bana sorarsanız. İşte her kategoride beşinciyi seçemediğimiz bu enteresan yarış da sürmekteyken, sürprizler yapmayı seven branşın BAFTA’ya ayak uydurup Pawel Pawlikowski (Cold War) ile Oscar sezonunu yakından takip etmeyenleri şaşırtma ihtimali konuşulmakta son günlerde. Ben de bu trene atlamayı tercih ettim açıkçası. Çünkü Peter Farrelly’nin, son bir aydır filmine ortaya çıkan skandallarından dolayı dışarıda kalacağını düşünmekteyim. Peki Pawlikowski beyefendi eğer ki aday edilirse kimlere eşlik edecek? Mutlak favori Alfonso Cuarón, olmasaydı olmazdık dedirten Spike Lee, oyuncudan dönme yönetmenlere mesafeli olsalar da Bradley Cooper ve tutku oyları kontenjanından Adam McKay. Tabii auteur sevdalarını yerli malı yurdun malı diyerek Barry Jenkins ile köreltmeleri de mümkün. Bir de Jane Campion’ın aktif bir şekilde yürüttüğü Debra Granik kampanyası var. Fakat Leave No Trace’in endüstri tarafından izlenip sevildiğine dair tek bir işaret alamadık. Sanıyorum film, senaryo dalında alacağı adaylıkla yetinmek zorunda kalacak.

1. ALFONSO CUARÓN
Roma
(Netflix)

2. SPIKE LEE
BlackKkKlansman
(Focus Features)

3. BRADLEY COOPER
A Star Is Born
(Warner Bros.)

4. ADAM MCKAY
Vice
(Annapurna)

5. PAWEL PAWLIKOWSKI
Cold War
(Amazon)

Alternatifler: Peter Farrelly (Green Book), Barry Jenkins (If Beale Street Could Talk), Debra Granik (Leave No Trace), Yorgos Lanthimos (The Favourite)
Uzak ihtimaller: Ryan Coogler (Black Panther)


ERKEK OYUNCU

Erkek oyuncuda herhangi bir risk almadan önüme bakmayı tercih ettim ben açıkçası. Rami Malek belli ki SAG’i, sonra BAFTA’yı, doyamayıp üstüne de Oscar’ı almaya geliyor. Performansı hakkındaki fikrimi biliyorsunuz, tekrarlamayayım. Christian Bale de verdiği tatlı teşekkür konuşmalarıyla ona bu uzun maratonun son aşamasında eşlik edecek belli ki. Oyunculuğunun yabana atılmasını asla anlamlandıramadığım Bradley Cooper bir anda favori iken üçüncü sıraya geriledi. Onu takip eden isim ise Viggo Mortensen. Kimileri Mortensen’ın da sezon boyunca adının karıştığı anlamsız olaylar yüzünden tepki görerek dışarıda bırakılacağını iddia etmekte. Mümkündür, yalnız ben bu riski alacak kadar erbezi sahibi değilim. Hatta o kadar korkak davrandım ki beşinci sıraya da kolaycı davranup John David Washington yazdım. Ki onun da babasının ismi haricinde pek albenisi olmadığı, gittiği etkinliklerde antipatik bulunduğu söylenmekte. Ama yani kimi koyayayım sayın okuyucu? Ethan Hawke’ın First Reformed’u WGA’e bile aday edilmemişken, burada karşımıza çıkacağına mı inanayım? Yoksa Kris Tapley’nin taş attığı kuyudan Willem Dafoe’yu mu çıkarayım? Bilemedim.

1. RAMI MALEK
Bohemian Rhapsody
(20th Century Fox)

2. CHRISTIAN BALE
Vice
(Annapurna)

3. BRADLEY COOPER
A Star Is Born
(Warner Bros.)

4. VIGGO MORTENSEN
Green Book
(Universal)

5. JOHN DAVID WASHINGTON
BlacKkKlansman
(Focus Features)

Alternatifler: Ethan Hawke (First Reformed), Willem Dafoe (At Eternity’s Gate)
Uzak ihtimaller: Ben Foster (Leave No Trace)


KADIN OYUNCU

Olivia Colman, Glenn Close ve Lady Gaga arasında geçmesini beklediğimiz yarıştan tüm dünya haberdar artık. Tekrar tekrar hatırlatarak sizleri de boğmak istemiyorum. BAFTA’yı Colman, SAG’i Close alırsa da keyif veren bir belirsizlikle uzanacağız Oscar’a belli. Bu üç divaya eşlik edecek ilk isim Melissa McCarthy olacak. Fox Searchlight, The Favourite’tan arta kalan vaktinde biraz Can You Ever Forgive Me’ye vakit harcamış olsa En İyi Film listesinde bile görebilirdik dediğimiz bir yapım bu. McCarthy de çok göz önüne çıkmadan sessiz sedasız yürüttü tanıtım turlarını. Rol arkadaşı Richard E. Grant gittiği her yerde onun adını anıp duruyor zaten. İşte bu dörtlüden eminseniz, tek yapmanız gereken beşinci koltuğa uygun bir isim bulmak. Ben Emily Blunt diyemedim. Neden? Çünkü Mary Poppins’in BAFTA’dan ve bilumum Amerikan meslek birliklerinden yediği darbeyi göz ardı edemiyorum. Blunt diyemeyince de bu insanlar hangi filmi izledi ve kime otomatik olarak oy verebilir düşüncesiyle Yalitza Aparicio’ya uzandım. Emin miyim? Hayır. Sadece içimden bir ses Blunt’ı orada görmeyeceğimizi söylüyor. Öyle ki şu Cold War aşkına, hamileliğinin büyük bir kısmını ABD’de kampanya yaparak geçiren Joanna Kulig bile daha mantıklı geliyor.

1. OLIVIA COLMAN
The Favourite
(Fox Searchlight)

2. GLENN CLOSE
The Wife
(Sony Classics)

3. LADY GAGA
A Star Is Born
(Warner Bros.)

4. MELISSA MCCARTHY
Can You Ever Forgive Me?
(Fox Searchlight)

5. YALITZA APARICIO
Roma
(Netflix)

Alternatifler: Emily Blunt (Mary Poppins Returns), Joanna Kulig (Cold War)
Uzak ihtimaller: Viola Davis (Widows), Elsie Fisher (Eighth Grade), Toni Collette (Hereditary)


YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Tıpkı erkek başrol dalında olduğu gibi yardımcı erkek oyuncu dalında da herhangi bir riskle uğraşmayarak, orta yolcu tahminlerde bulundum. Mahershala Ali, ikinci Oscar’ı için smokinini hazırladı, zarftan adının çıkmasını bekliyor. Richard E. Grant zaten bu yılın Willem Dafoe’su. Eleştirmenler tarafından en çok takdir edilen aktör olup sıra Oscar’a geldiğinde sahneyi daha popüler filmin oyuncusuna bırakacak. Sonrasında A Star Is Born ve BlacKkKlansman’ın izlenmiş olmasının da etkisiyle Sam Elliott ile Adam Driver’ı kondurdum listeme. Ve son sıraya da Beautiful Boy’un yıldızı Timothée Chalamet’yi ekledim. Gerçi her yere aday edilip Oscar’ı ıskalayacak oyuncu profili de yok değil biraz filminde/performansında. Ancak yerine bir alternatif yaratmakta güçlük çekiyorum. Sam Rockwell’in filmde çok dikkate değer bir sahnesi yok. Michael B. Jordan’ın filmi Black Panther da ciddi bir düşüş yaşadı sezonun meslek birlikleri aşamasına geçtiğimizden beri. Dolayısıyla mecburen Chalamet dediğimi de hatırlatayım.

1. MAHERSHALA ALI
Green Book
(Universal)

2. RICHARD E. GRANT
Can You Ever Forgive Me?
(Fox Searchlight)

3. SAM ELLIOTT
A Star Is Born
(Warner Bros.)

4. ADAM DRIVER
BlacKkKlansman
(Focus Features)

5. TIMOTHÉE CHALAMET
Beautiful Boy
(Amazon)

Alternatifler: Sam Rockwell (Vice), Michael B. Jordan (Black Panther)
Uzak ihtimaller: Steve Carell (Vice)


YARDIMCI KADIN OYUNCU

Bir risk alma kategorisine daha geldik! Regina King aday olması durumunda, ki bence olacak, ilk Oscar adaylığını ödüle dönüştüreceğe benziyor. BAFTA ve SAG’de ondan boşalan koltuğu doldurmaya aday Rachel Weisz, rol arkadaşı Emma Stone’la birlikte peşine takılmak için hazırda zaten. Üzerine kariyerini hiçbir şey yapmadığı roller için aldığı adaylıklarla doldurmuş Amy Adams’ı da eklerseniz tamam oluyoruz. Sezon boyunca herkesin sorduğu tek bir soru vardı: Yardımcı kadın oyuncu yarışında beşinci kim? Öyle birini bulmalısınız ki, bu kişinin bolca birincilik oyu alıp bir adaylığı garantileyeceğine inanabilmeliyiz. Claire Foy’un bilhassa söz konusu oy verilirken ilk sıraya konmakta büyük sıkıntı çekeceğini düşünüyorum ben. Thomasin McKenzie her şeyi ıskalayıp buraya aday olan o isim gibi duruyor. Fakat Leave No Trace için duyulan ilgisizlik beni şüpheye düşürmekte. Emily Blunt deseniz A Quiet Place yerine daha çok Mary Poppins Returns için çaba sarf etti ve bağıra çağıra bir başrol olmasına rağmen yardımcı kategoride pazarlanmasına mutlaka bir tepki gelecektir diye düşünüyorum. Peki Umur ne yaptı? Gitti BAFTA ve SAG’de sürpriz yaptı diye Margot Robbie’yi koydu listesine. Akıl kârı mı? Asla. Yani Leave No Trace’in izlendiğine inanmıyorum, ama Margot Robbie’nin izlendiğine inanıyorum, öyle mi? Öyle.

1. REGINA KING
If Beale Street Could Talk
(Annapurna)

2. RACHEL WEISZ
The Favourite
(Fox Searchlight)

3. EMMA STONE
The Favourite
(Fox Searchlight)

4. AMY ADAMS
Vice
(Annapurna)

5. MARGOT ROBBIE
Mary Queen of Scots
(Focus Features)

Alternatifler: Claire Foy (First Man), Thomasin McKenzie (Leave No Trace), Emily Blunt (A Quiet Place)
Uzak ihtimaller: Elizabeth Debicki (Widows), Nicole Kidman (Boy Erased), Marina de Tavira (Roma)


ÖZGÜN SENARYO

Özgün senaryo dalında bir ara Paul Schrader’ın (First Reformed) aday olacağına ve hatta bu ödülü alacağına inandığımız zaman aralığını hatırlıyor musunuz? Ama adam ne yaptı, ne etti, Harvey Weinstein ve Kevin Spacey savunuculuğu yapıp Oscar adaylığı şansını resmen elinin tersiyle itti. Ondan boşalan yeri de gittiği her yerde pozitif tepkiler alan Eighth Grade ile Bo Burhnam dolduruverdi bir güzel. Gerçi BAFTA’nın Cold War’a yüz vermiş olması kafamı karıştırmıyor değil. Roma olmasa muhtemelen Cold War’u sıkıştırırdım buraya bir güzel. Hazır Roma demişken kategoride adaylığı Eighth Grade’le kıyasladığınızda daha kesin gibi duran yapımları da sıralayalım: Ödülü almaya hazırlanan The Favourite, en büyük rakibi Green Book, tabii ki de Roma ve tüm zırtapozluğuyla gönlümde taht kuran Vice. Tamam mıyız? Hadi sonraki kategoriye!

1. THE FAVOURITE
Deborah Davis, Tony McNamara
(Fox Searchlight)

2. GREEN BOOK
Nick Vallelonga, Brian Currie, Peter Farrelly
(Universal)

3. ROMA
Alfonso Cuarón
(Netflix)

4. VICE
Adam McKay
(Annapurna)

5. EIGHTH GRADE
Bo Burnham
(A24 Films)

Alternatifler: First Reformed, A Quiet Place, Cold War
Uzak ihtimaller: Bohemian Rhapsody


UYARLAMA SENARYO

Spike Lee sonunda Oscar almak için sahneye çıkacak, siz de benim kadar heyecanlı mısınız? Yönetmen ve oyunculuk dallarından daha tatlı zaferler izlediğimiz senaryo kategorilerinde uyarlama kanadı için birincimiz belli. Son ana kadar şansını deneyecek yapım Can You Ever Forgive Me olacak gibi duruyor. Ama En İyi Film dalında yer almaması ciddi bir dezavantaj. Büyük hüsran yaşaması muhtemel aday adayları ise A Star Is Born ve If Beale Street Could Talk. Eğer daha ciddi rakipleri olsa ikisinin birden dışarıda kalmasıyla alakalı bir tahminde bulunabilirdim. Yalnız bu manzarada çekinerek de olsa ikisine de yer ayırdım. Son koltuğa Leave No Trace’i oturttum. Black Panther diyenleriniz olabilir. The Death of Stalin şaşırtabilir diye çıkışanlarınız da. Hayatta başarılar dilerim.

1. BLACKkKLANSMAN
David Rabinowitz, Charlie Wachtel, Kevin Willmott, Spike Lee
(Focus Features)

2. CAN YOU EVER FORGIVE ME?
Nicole Holofcener, Jeff Whitty
(Fox Searchlight)

3. A STAR IS BORN
Eric Roth, Bradley Cooper, Will Fetters
(Warner Bros.)

4. IF BEALE STREET COULD TALK
Barry Jenkins
(Annapurna)

5. LEAVE NO TRACE
Debra Granik, Anne Rosellini
(Bleecker Street)

Alternatifler: Black Panther, The Death of Stalin
Uzak ihtimaller: First Man

Yarın: Oscar Podcast

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

5 Yorum

   1. Fatih Albayrak

    ciddiyim 😀 Roma ve The Favourite da iyi filmler, Green Book alamazsa Roma almalı bence, ama Roma ve Favourite da eksik bir şeyler var gibi, Green Book çok net bir film, söylemek istediğini şak diye söylüyor, ayrıca Viggo Mortensen’i de baya iyi buldum ben, bana göre bu film 4 ödülü hakediyor, en iyi film, en iyi özgün senaryo, en iyi erkek ve en iyi yardımcı erkek, roma sinematografi, yönetmen ve yabancı filmi alsa, the favourite de en iyi kostüm ve prodüksiyon tasarımı ödüllerini alsa hiç de fena olmaz 😀

    Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.