91. Akademi Ödülleri – Son Aday Tahminleri Part II: Görsel kategoriler & yabancı film

91. Akademi Ödülleri – Son Aday Tahminleri Part II: Görsel kategoriler & yabancı film

Bugünün mönüsü de oldukça keyifli sayın okuyucu. Dün işitsel kategoriler, belgesel, animasyon ve kısalarla girizgâh yapmıştık biliyorsunuz ki. İkinci buluşmamızda görsel dallar ile yabancı filmlerin kulaklarını çınlatacağız. Yalnız bu sefer emin olmadığım adaylıkların sayısı düne göre biraz fazla. Dolayısıyla sayfayı tekrar ziyaret edişlerinizde çeşitli güncellemelere denk gelebilirmişsiniz gibi hissediyorum. Şimdi, Salı günü TSİ 16.20 ve 16.30’da adayları öğreneceğimizi hatırlatıp sadede geleyim. Afiyet olsun!

KURGU

Kurgu kategorisinde en gösterişli filmleri bir araya toplamayı hatırlamanız gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Get Out’u dışarıda bırakarak ufak bir sürpriz yapmıştı Akademi; ama bu sefer daha emin gibiyim tahminlerimden. Beşte beş çıkaracağımın iddiasıyla başlıyorum saymaya: Vice, zaten delişmen kurgusuyla direkt içeride bulacak kendisini. Damien Chazelle’in sağ kolu, her filminde sihrini konuşturan Tom Cross için de adaylık yolları sonuna kadar açık. Ardından En İyi Film dalındaki yarışın favorilerinden A Star Is Born’u ekledim tahminlerime. Bana göre sorunlarının büyük bir çoğunluğu kurgudaki tatsız sıralamalardan kaynaklanıyor; ama AMPAS filmi o kadar çok sevdi ki hiç umursamayacaktır o video klip hâllerini. Roma da aynı şekilde, içerisinde atılmak, kesilmek istenen yarım saati barındırmasına rağmen burada olacak gibi. Sırf favoriler arasında yer aldığından. Yalnız bize şok yaşatacak olurlarsa dışarıda kalacak yapımın Roma olacağını düşünmüyor da değilim. Son sıraya The Usual Suspects’ten bu yana bir türlü takdir görmeyen John Ottman’ın meslek birliklerinden tatsız bir destek gören filmi Bohemian Rhapsody’i kondurdum. Bryan Singer’ın projeyi terk etmesinin ardından filmi makaslarken marifetlerini konuşturduğu söylenip duruyor zaten. Ancak BlacKkKlansman, The Favourite ve ACE’nin es geçtiği Black Panther gibi alternatifleri de hangi yapımın yerini alacağını bilemesem de görmeye hazırım.

1. VICE
Hank Corwin
(Annapurna)

2. FIRST MAN
Tom Cross
(Universal)

3. A STAR IS BORN
Jay Cassidy
(Warner Bros.)

4. ROMA
Alfonso Cuarón, Adam Gough
(Netflix)

5. BOHEMIAN RHAPSODY
John Ottman
(20th Century Fox)

Alternatifler: BlacKkKlansman, The Favourite, Black Panther
Uzak ihtimaller: Green Book, Widows


GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ

Görüntü yönetimi kategorisindeki favorimiz sezon start aldığından beri Alfonso Cuarón biliyorsunuz ki. Şu ana kadar dağıtılan eleştirmen ödüllerinde bu dalın 33 kere galibi olarak ne kadar güçlü olduğunu da kanıtladı zaten. Mesele ona alternatifler oluşturabilmekte. Ben son iki senedir Oscar’la birebir benzerlik gösteren ASC’nin (Görüntü Yönetmenleri Birliği) izinden gittim ve Cold War, First Man, A Star Is Born, The Favourite’ı ekledim tahminlerime. Yalnız saydığım son iki filmin zayıf olduğunu düşünmeden de edemiyorum. A Star Is Born yarışın diğer saflarında çok iddialı ve filmin ciddi anlamda seveni var. Bu da Matthew Libatique’i ilk beşe taşımaya yeterli gelebilir. Diğer yandan Robbie Ryan’ın balık gözü çekimlerine yersiz bir hayranlık olduğunu görüyorum sürekli. Ancak If Beale Street Could Talk eğer yeteri miktarda insan tarafından izlenmişse bu ikisinden birini atabilir gibi. BAFTA’da ilk beşe giren Bohemian Rhapsody ve geçtiğimiz sene bu dala aday edilen ilk kadın olarak tarihe geçmiş Rachel Morrison’ı da (Black Panther) saymazsam aklım kalır.

1. ROMA
Alfonso Cuarón
(Netflix)

2. COLD WAR
Lukasz Zal
(Amazon)

3. FIRST MAN
Linus Sandgren
(Universal)

4. A STAR IS BORN
Matthew Libatique
(Warner Bros.)

5. THE FAVOURITE
Robbie Ryan
(Fox Searchlight)

Alternatifler: If Beale Street Could Talk, Bohemian Rhapsody, Black Panther
Uzak ihtimaller: The Ballad of Buster Scruggs, Mary Poppins Returns


PRODÜKSİYON TASARIMI

Son beşliyi kestirmekte güçlük çektiğim bir kategoriye daha geldik. Prodüksiyon tasarımında Mary Poppins Returns ve The Favourite’ın liderliği, First Man’in görsel efekt kullanmak yerine direkt sıfırdan yapılan roket modelleriyle birleşince voltran hafiften oluşmaya başlıyor zaten. Roma’nın tüm yapay anlatımına rağmen içerisindeki tek doğal parça olarak setleri de takdir görür diye düşünüyorum. Son koltuk için benim tercihim Black Panther. Wakanda’nın her zerresi bu kategoride yer almayı sonuna kadar hak ediyor. Ancak Fantastic Beasts’in arkasında da duayenler var. O yüzden sürpriz yapma ihtimalini tamamen kafamdan atabilmiş değilim. Bu ikisi arasında kararsız kalmam, geri dönüp Black Panther’ı atmamla sonuçlanabilir. Bu arada Bohemian Rhapsody de yabana atılıyor bana sorarsanız. Hiç kimsenin tahminlerine eklediği yok. Ancak biraz daha zorlar ve Roma’nın ayağı kaydırılırsa şayet Freddie Mercury’nin mirasına ihanet ettiğini düşündüğüm bu maskaralık da ilk beşe girebilir.

1. MARY POPPINS RETURNS
John Mhyre, Gordon Sim
(Disney)

2. THE FAVOURITE
Fiona Crombie, Alice Felton
(Fox Searchlight)

3. FIRST MAN
Nathan Crowley, Kathy Lucas
(Universal)

4. ROMA
Eugenio Caballero, Barbara Enriquez
(Netflix)

5. FANTASTIC BEASTS: THE CRIMES OF GRINDELWALD
Stuart Craig, Anna Pinnock
(Warner Bros.)

Alternatifler: Black Panther, Bohemian Rhapsody
Uzak ihtimaller: Welcome to Marwen, Isle of Dogs, Crazy Rich Asians


KOSTÜM TASARIMI

Kostümlerde liderlik Sandy Powell’ın. Hem The Favourite, hem de Mary Poppins Returns ile yarışacak ve eğer bir aksilik çıkmazsa Oscar’ı evine götürecek. Mary Queen of Scots’ın da o klasik kostümlü drama kontenjanından, filmin kalitesi ne olursa olsun aday edilen yapım olarak yerini alacağına şüphem yok. Sonra listeyi biraz daha şenlendirmek adına Black Panther’ı kondurdum. Dördüncü sıraya yerleştirsem de aday olduktan sonra Sandy Powell’ın en büyük rakibine dönüşebilirmiş gibi geldi bana. Beşinci sıra için ise mecburen Bohemian Rhapsody diyeceğim. Çünkü BlacKkKlansman ya da The Ballad of Buster Scruggs’ın yeterli desteği bulabileceğine pek inanmıyorum. Powell gibi bu kategorinin bir diğer müdavimi Colleen Atwood ise hem CDG (Kostüm Tasarımcıları Bilriği), hem de Harry Potter serisinin anavatanında BAFTA tarafından aday edilmedi. Uzak ihtimallere kadar ötelenmesinin sebebini anlayan varsa, bana da anlatsın.

1. THE FAVOURITE
Sandy Powell
(Fox Searchlight)

2. MARY POPPINS RETURNS
Sandy Powell
(Disney)

3. MARY QUEEN OF SCOTS
Alexandra Byrne
(Focus Features)

4. BLACK PANTHER
Ruth E. Carter
(Disney)

5. BOHEMIAN RHAPSODY
Julian Day
(20th Century Fox)

Alternatifler: BlacKkKlansman, The Ballad of Buster Scruggs
Uzak ihtimaller: Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald, Crazy Rich Asians


MAKYAJ & SAÇ TASARIMI

Makyaj & saç tasarımı kategorisinin belirlenen yedi finalisti üyelerin karşısına çıkıp bir sunum yapıyor biliyorsunuz ki. Ve resepsiyondan gelen dedikodulara bakacak olursak Suspiria ve Mary Queen of Scots haricinde beş seçeneğe de iyi tepkiler gelmiş. Vice’ın herkesin ilgisini çektiği, Border’ın sunumu sayesinde salonda etkisini hissettirdiği, Black Panther’ın da göze hitap ettiği söyleniyor. Yalnız Stan & Ollie hakkında da olumlu bir hava varmış anladığım kadarıyla. Sadece bu gösterimde yer alıp sosyal medyada neler yaşandığını anlatan kişinin John C. Reilly’nin şişman kıyafeti haricinde pek bir albenisi yoktu diyor olması biraz tereddüte düşürdü beni. Aynısı Bohemian Rhapsody için de geçerli. Soru – cevap kısmına geçilene kadar Malek’in protez dişleri hiç anılmamış. Acaba bir sorun olduğundan özellikle mi geçiştirdiler, yoksa sunum iyi tasarlanmadı mı diye düşündüm. Neyse ne. Ben risk almadan Vice, Black Panther ve Border diyeceğim. Sahne sizin.

1. VICE
(Annapurna)

2. BLACK PANTHER
(Disney)

3. BORDER
(Neon)

Alternatifler: Stan & Ollie, Bohemian Rhapsody
Uzak ihtimaller: Suspiria, Mary Queen of Scots


GÖRSEL EFEKT

Bir sunum haberi de görsel efekt dalında. Makyaj & saç tasarımı kategorisinde olduğu gibi kısa listeye kalan yapımların özel bir prezantasyon hazırlama yükümlülüğü var bu dalda. Genelde iyi geçtiğinin haberini aldığımız yapımlar da şaşırtmadan ilk beşe kalmayı başarıyor. Mesela geçtiğimiz yıl Dunkirk için söylenen “sönüktü” yorumları bu sene de First Man için tekrarlanmakta. Fakat Black Panther ile Mary Poppins Returns’ün VES’ten (Visual Effects Society) yediği tokadı dikkate almadan da edemiyorum bir taraftan. Belki AMPAS’ı hiç ilgilendirmeyen bir durumdur bu, ama göz ardı etme diyor içimden bir ses. Akademi’nin sürpriz bir şekilde olumlu reaksiyon verdiği söylenen sunumlar ise Welcome to Marwen ve Solo: A Star Wars Story’e ait bu arada, onu da ekleyeyim. Kimsenin ilgisini çekmeyenlerden Christopher Robin’in VES’ten aldığı sürpriz adaylığı da koyuyorum değerlendirmeye. Black Panther deseniz, sezon boyunca kötü efektleri yüzünden eleştirildi. Of ki ne of! Yaptığım çorbayı son dakikada değiştirmem mümkün. O yüzden üzerine çok yorum yapmayarak şimdilik kafamdan geçen ilk beşi konduracağım aşağıya. Sonra fikrim değişir ve geri dönüp tekrar baktığınızda bambaşka tahminler görürseniz şaşırmayın.

2. READY PLAYER ONE
(Disney)

3. WELCOME TO MARWEN
(Universal)

4. FIRST MAN
(Universal)

Alternatifler: Black Panther, Mary Poppins Returns, Christopher Robin
Uzak ihtimaller: Ant-Man and the Wasp


YABANCI FİLM

Roma’nın mutlak favori olduğunu cümle âlem biliyor artık. Üzerine konuşmaya bile gerek yok. Amazon, tanıtımı için ciddi anlamda para harcadığı ve hatta BAFTA’da kilit kategorilere soktuğu Cold War ile Cuarón’un ensesinde bekliyor olacak. Bu ikilinin ardından Altın Palmiye alması sebebiyle üyeler tarafından yüksek profiline bakılarak mutlaka tüketileceğini düşündüğüm Shoplifters geliyor. Koreeda’nın sinemasına hâkim olmayanlara da büyük fırsat. Kendisiyle bu filmde tanışmış olsam, ben de çok severdim herhâlde. Dördüncü sıraya ise BAFTA’da da ilk beşi ıskalamamış Capernaum’u yerleştirdim. Filmin eleştirel anlamdaki başarısızlığı bir kadın yönetmene sahip olması ve seyircinin büyük bir kısmını ağlatması sebebiyle dengelendi. Yalnız yerine çok iyi reaksiyonlar aldığı söylenen Never Look Away ya da The Guilty çıkarsa da şaşırmayacağım. Bu altılının gönüllüler tarafından kısa listeye alındığını varsayacak olursak, geriye komitenin seçtiği üç film olarak Burning, Birds of Passage ve Ayka kalıyor. Her sene adaylar arasına bir film sokma hakkı bulunan seçici kurul da Burning’e yer açıp yüzümüze koca bir gülümseme yerleştirecektir diye umut ediyorum. En kötü ihtimalle Birds of Passage görürüz. Ama beşte beş People’s Choice tadında bir manzara olmayacağı kesin, merak etmeyin.

1. ROMA
Meksika | Alfonso Cuarón
(Netflix)

2. COLD WAR
Polonya | Pawel Pawlikowski
(Amazon)

3. SHOPLIFTERS
Japonya | Hirokazu Koreeda
(Magnolia)

4. CAPERNAUM
Lübnan | Nadine Labaki
(Sony Classics)

5. BURNING
Güney Kore | Lee Chang-dong
(Well Go USA)

Alternatifler: Never Look Away, Birds of Passage, The Guilty
Uzak ihtimaller: Ayka

Yarın: Ana kategoriler (film, yönetmen, erkek oyuncu, kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu, yardımcı kadın oyuncu, özgün senaryo, uyarlama senaryo)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

2 Yorum

  1. Ali

    Bir şey sormak istiyorum. Mesela kurgu dalında adayları belirlemek için sadece akademinin kurgucu üyeleri mi oy kullanıyor yoksa tüm akademi üyeleri mi? En İyi Film dalında tüm akademi üyeleri oy kullanıyor mesela. Değer kategorilerde aynı durum mu geçerli?

    Yanıt

Yorum yazın...