Takip et

Live Blogging

68. Altın Küre Ödülleri – Live Blogging

tarihinde yayınlandı.

Altın Küre heyecanını tüm gece boyunca bu post altında sizlerle yaşayacağım. Ama öncesinde birkaç şey söylemek istiyorum.

Öncelikle her ne kadar sabahlayıp bu töreni izliyor olursam olayım Altın Küre’nin hakikaten önemli bir ödül olmadığının altını çizmek gerek. Altın Küre Ödülleri, Hollywood Yabancı Basın Birliği(HFPA) tarafından dağıtılıyor. 100’e yakın üyesi var ve kesinlikle Akademi’yle ya da eleştirmenlerle aynı ağız tadını sahip değiller. Ödül törenleri içerisinde belki de en gereğinden fazla değer gören ödül töreni Altın Küre. Peki neden bu kadar çok izleyici topluyor? Çünkü canlı! Bir televizyon kanalında yayınlanan ender ödül törenlerinden. Hele ki Türkiye’de artık BAFTA’yı bile televizyondan izlemek mümkün değilken Oscar haricinde sezon boyunca izleyebildiğimiz tek ödül töreni olması sebebiyle değer görüyor.

Altın Küre için tahminler yapıyoruz. Twitter’da, sinemayla ilgili bloglarda… Pek çok yerde herkesin seçimlerini, tahminlerini görmek mümkün. Ama Altın Küre kadar tahmin edilmesi zor bir ödül yok. Çünkü HFPA’in 90 küsür üyesi hakikaten bizleri şaşırtma konusunda inanılmaz başarılılar. Bu sene de tahminlerimizle alakası olmayan sonuçlarla karşılaşacağımıza eminim. Mesela The Fighter En İyi Film seçilebilir. Nicole Kidman, Natalie Portman yerine ödülü alan isim olabilir. Hele ki En İyi Erkek Oyuncu Komedi/Müzikal dalında nasıl bir sonuçla karşılaşacağımızdan bahsetmek bile istemiyorum. Bu insanlar daha önceki yıllarda çılgınca tahminlerle bizi nakavt etmiş kişiler. O yüzden lütfen Altın Küre’yi fazla ciddiye almayın. Sadece izleyin ve keyif almaya bakın. Yoksa Altın Küre Oscar öncesi üzerine düştüğümüz 7 önemli törenden biri olmasına rağmen Akademi üzerinde en az etkisi olan ödül. İzleyecek olanlarınıza şimdiden iyi seyirler diliyorum…

***

3.02: Ricky Gervais ağır The Tourist esprileriyle başladı. Sex and the City 2, Tom Cruise dokundurduğu isimler arasında. Daha çok güleceğiz, buna emin olun.

 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Christian Bale, The Fighter

3.06: The Fighter‘ın masası gecenin en ünlü dolu masası zannediyorum. Bu arada Bale‘a ödülünü The Prestige‘de beraber çalıştığı Scarlett Johansson verdi. O kadar hak edilmiş bir ödül ki bu ne desek boş. Tahminlerimiz de tabiki doğru çıktı. Bu arada Bale‘ın çok iyi teşekkür konuşmaları verdiğini söylemeliyim. Bu Oscar yolunu açar sempati oylarıyla.

 • TV – En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Katey Segal, Sons of Anarchy

3.10: İşte Altın Küre süprizi diye buna derim ben. Kim Segal‘ın kazanabileceğini ihtimal vermiştiki? Daha doğrusu soru şu olmalu, kaç kişi Sons of Anarchy’yi izliyor?

 • En İyi TV Mini Dizi ya da TV Filmi: Carlos

3.19: Şok şok şok! Carlos‘a ödül veren HFPA The Social Network‘ü de seçer benden söylemesi. Bu gece HFPA tarafından epey olgun seçimlerle karşılaşacakmışız gibi bir his var içimde.

3.22: Red‘i sunmak için sahneye gelen Bruce Willis‘i “Ashton Kutcher‘ın babası” diye takdim eden Ricky Gervais, you are the best!

 • TV – En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Chris Colfer, Glee

3.24: Bu beklenmedik birşey değildi ama gerçekten kazandığını görmek Colfer‘ın olağanüstü birşey! Glee hakikaten televizyon için çok zor bir prodüksiyon. Her hafta inanılmaz işlerle karşımıza çıkıyorlar. Bu ödülün ona gittiğini görmek dediğim gibi inanılmaz. Ekip heyecandan ölmek üzere. Tüm Glee kadrosu orada ve hepsinin gözleri yaşlarla doldu şu anda. Çooook güzel ve hak edilmiş bir ödül.

 • TV – En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Steve Buscemi, Boardwalk Empire

3.35: Ödüllere alternatif olarak önerdiğim herkes kazanıyor! 5 ödülden sadece 1 tanesini bilmiş olmam ciddi bir rezalet. Bu arada Buscemi kazandı! Boardwalk Empire izleyicileri bu sonuçtan memnun olsalar gerek.

 • En İyi Dizi (Drama): Boardwalk Empire

3.38: Sonunda doğru tahmin ettiğim bir ödül! Carlos‘u ödüllendiren bir grubun oturup da bu dalda The Walking Dead‘i ödüllendirmesini beklemiyordunuz umarım. Tahmin edilen bir sonuçtu. Aslında herkes Martin Scorsese ve Mark Wahlberg gibi isimlerin de kamera arkasında görev aldığı bu projeyi ödüllendirmek için aday edildiğinin farkında. Diyecek birşey yok. Mad Men‘in 3 yıllık galibiyeti de böylece sona ermiş oldu.

3.44: Andrew Garfield‘in sunum yaparken teleprompter’dan yazıyı yanlış okuması… Birkaç kere aynı kelimeyi tekrarlaması… Hala sempatik, yapacak birşey yok.

 • En İyi Özgün Şarkı: “You Haven’t Seen the Last of Me”; Burlesque
 • En İyi Özgün Müzik: Trent Reznor ve Atticus Ross, The Social Network

3.50: The Social Network En İyi Film olacak, iddia ediyorum. Tüm tahminlerimi unutun, The Social Network alacak büyük ödülü. Bu sonuçtan sonra başka birşey mümkün olamaz. Tam anlamıyla bir “WTF?” anı. The Social Network her ne kadar En İyi Film ödülünü hak ediyorsa da bence bu dalın galibi Inception olmalıydı. Herhangi bir score’un Hans Zimmer‘ın işiyle boy ölçüşebileceğini düşünmüyorum.

 • En İyi Animasyon: Toy Story 3
 • En İyi Kadın Oyuncu (Komedi ya da Müzikal): Annette Bening, The Kids Are All Right

4.02: Robert Downey JR gecenin şu ana kadarki en iyi sunumunu yaptı. Kesinlikle her ödül töreninde sunum yapması gereken bir aktör, orası kesin. Oscarları artık oyuncular sunduğuna göre bir gün o da sunucu olursa şaşırmayın. Bu arada Annette kazanınca kameranın lezbiyen Jane Lynch‘i gösterdiğini eklemeliyim. Ucuz numaralar… Teşekkür konuşması da elbisesi kadar rezaletti. Bu kadına birisi teşekkür konuşması vermeyi öğretmeli!

 • En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi ya da TV Filmi): Al Pacino, You Don’t Know Jack

4.14: Geoffrey Rush ve Tilda Swinton‘dan daha garip bir ikili bir araya getirilebilir miydi acaba? Yine de Tilda‘ya aşığım.

 • En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi ya da TV Filmi): Claire Danes, Temple Grandin

4.16: Gerçek Temple Grandin de orada. Acaba Claire Danes şimdi hangi projeyle karşımıza çıkacak. Çünkü bu sene almadığı ödül kalmadı. Claire Danes‘ın bacakları deli gibi titriyor, cidden şeker.

 • En İyi Senaryo: The Social Network, Aaron Sorkin

4.26: Beklenen ve hak edilen bir ödüldü, yorum yapmıyorum. Ödülü sunan Tina Fey ve Steve Carell‘den bahsetmek lazım. Çok çok iyi ve komikler. Ben sürekli Oscar sunucusu önerilerinde bulunuyor gibi olacağım ama neden olmasın? Fey ve Carell bize hakikaten eğlenceli bir gece yaşatabilir.

 • TV – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jane Lynch, Glee
 • Yabancı Dilde En İyi Film: In a Better World (Danimarka)

4.37: Gecenin açık ara şoku bu oldu! Beşinci sıraya koyduğunuz aday kazanırsa ne yaparsınız? I Am Love‘ı izlemiştim adaylardan sadece ve tapmıştım. Bu yabancı film dallarında şaşırmaya alışmamız lazım aslında, hep böyle oluyor çünkü. Ama işte… Of ne bileyim, epey şok oldum.

 • TV – En İyi Kadın Oyuncu (Komedi ya da Müzikal): Laura Linney, The Big C

4.41: The Big C bu sene başlayan diziler arasında belki de en iyisi. O yüzden Laura Linney bu ödülü sonuna kadar hak etti. Üstelik diğer dört adayın da dizisini izliyorum. Glee, Nurse Jackie, 30 Rock, United States of Tara… Keşke törene katılabilseydi ve teşekkür konuşmasını yapsaydı. Tabi o olmadığı için tören hızlandı ve film ödüllerine daha da yaklaştık ama olsun. Bu arada Linney‘nin babasının bundan birkaç gün önce vefat ettiğini ve törene bu yüzden katılamadığını ekleyelim.

 • TV – En İyi Erkek Oyuncu (Komedi ya da Müzikal): Jim Parsons, The Big Bang Theory
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Melissa Leo, The Fighter

4.51: Açıkçası Helena Bonham Carter alır diye bekliyordum. Çünkü The Social Network‘ün En İyi Film seçilmeyeceğine inanıyordum tahmin yaparken, tahminim The King’s Speech idi. Ama madem işler değişti o zaman Carter‘ın almaması normal. Melissa Leo‘nun zaferi tabiki de beni şaşırtmadı. Büyük ihtimalle SAG ve Oscar’ı da alacak gibi duruyor. Konuşması da oldukça iyiydi. Teşekkürünü de etti, esprisini de yaptı… Bu ona bir sürü sempati oyu getirecektir. Açıkçası ben bile etkilendim. Hala Amy Adams‘ın daha iyi olduğunu düşünüyorum The Fighter‘da ama Leo‘nun performansı daha gösterişliydi ne olursa olsun. Ve ödül törenleri gösterişli rolleri sever. Şaşırmadık yanlış tahmine rağmen. Hatta sevindik bile denebilir.

 • Cecil B. DeMille Ödülü: Robert De Niro
 • En İyi Yönetmen: David Fincher, The Social Network

5.15: David Fincher bundan önce defalarca kez alması gereken ödülleri bu sene alıyor sonunda. Tabi bu inanılmaz derecede güzel bir olay olmasına rağmen insan bu ödülü Zodiac‘la aldığını görmek istemiyor değil. Yine de Fincher sonunda ödülünü aldı. Gerçi en iyi seçilmiş olmasına rağmen bu yılın en iyisi olduğu tartışılır. Buna rağmen “en iyi” mi? Kesinlikle! Fincher yeri kolay kolay doldurulamayacak çok özel bir yönetmen. Tebrikler.

 • En İyi Dizi (Komedi ya da Müzikal): Glee

5.18: Chris Colfer ödülü alınca ben zaten Glee‘nin bu dalda kazanacağını tahmin etmiştim. 2 sene üst üste bu ödüle layık görülüyorlar. Dediğim gibi Glee ekibinin her hafta çıkardığı iş çılgınca birşey. Sonuna kadar desteklemeye devam! Yalnız diğer adayların hepsi de birbirinden şahane: 30 Rock, The Big Bang Theory, The Big C, Modern Family ve Nurse Jackie.

 • En İyi Erkek Oyuncu (Komedi ya da Müzikal): Paul Giamatti, Barney’s Version

5.25: Herhalde kimse Johnny Depp‘in weirdo karakterlerinden biri ödül almadı diye benden daha fazla sevinemez. Tahminimde yanıldım ve zannediyorum yanıldığım için aşırı derecede mutluyum. Paul Giamatti‘nin teşekkür konuşması inanılmaz derecede eğlenceli bu arada. Ödülü Halle Berry‘den aldığı için onun hakkında birkaç espriyi yapmayı esirgemedi bizden.

5.29: Ricky Gervais nereye kayboldu hakikaten? En son 1 saat önce sahneye çıktı, senaryo ödülü sunulmadan önce.

 • En İyi Kadın Oyuncu (Drama): Natalie Portman, Black Swan

5.34: Ne dememi istersiniz? YAAAAAAAAAAAAAAAY! Oscar’ı da al, yok et Annette Bening‘i!

 • En İyi Film (Komedi ya da Müzikal): The Kids Are All Right

5.39: Öncelikle Ricky Gervais‘in oldukça başarılı bir espriyle yaklaşık 1 saat sonra tekrar ortaya çıktığını söyleyelim. Ödüle gelirsek… Allah aşkına bu ödülü başka hangi film alabilirdi ki? The Kids Are All Right açık ara bu dalın en iyisi. Şimdi kaldı geriye 2 ödül… En İyi Film (Drama) ve En İyi Erkek Oyuncu (Drama).

 • En İyi Erkek Oyuncu (Drama): Colin Firth, The King’s Speech

5.48: Hadi zamanı geri alıp Firth‘e bu ödülü A Single Man ile verelim. Bu sene de ödüllerin sahibi True Grit ile Jeff Bridges olsun. Hala The King’s Speech ‘i izleyemedim. Ama Firth de pek çok oyuncu gibi artık takdir edilmesi gerekenlerden biri. Nasıl teşekkür edeceğini de hakikaten iyi biliyor. BAFTA, SAG, Oscar… Hepsini alacaksın Firth, üzülme.

5.54: Michael Douglas kanseri atlattığı için tüm salon tarafından ayakta alkışlandı şu an. Hoş anlar bunlar.

 • En İyi Film (Drama): The Social Network

5.55: Ve son anda değiştirdiğim tahminim gerçekleşti. The Social Network şaka gibi ama Altın Küre aldı. Şaka gibi olan kısım tabiki de The Social Network‘ün seçilmesi değil, HFPA’in seçmesi. Şundan 1-2 sene evvel birileri Facebook hakkındaki bir filmin ödüllere boğulacağını söylese kim inanırdı? Zorla sahneye Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield‘ı da çağırdıları. Galiba ben de yavaştan kendimi bu filmin rüzgarına kaptırıyorum. Hak ediyorlar, hak ettiler. İçten bir şekilde: Tebrikler!

68. Altın Küre Ödülleri sona erdi. Yarın daha ayrıntılı yazılarla karşınızda olacağım. Şimdilik herkese iyi uykular.

Devamını oku
Yorum Yapın

0 Comments

 1. ferah

  17 Ocak 2011 at 01:55

  social network un en iyi müzik ödülünü almasına neden bu kadar şaşırılıyor bir ben anlamıyorum galiba,açıkcası hans zimmer muhtemem olsa da ben social network un müziklerini inanılmaz beğendim,filmi girişiyler beraber dikkatimi çekti diyebilirim

 2. yepp

  17 Ocak 2011 at 04:01

  teşekkürler sana da iyi uykular:))
  yarın yorumlarını bekliyoruz,ben kısaca social network haketti diyorum

 3. Cem Ertem

  17 Ocak 2011 at 09:08

  the social network açıkçası bence fazla abartıldı. umarım oscar törenlerinde hak ettiği ödül varsa da alamaz çünkü black swan, inception gibi filmlerin hakkı yeni açıkça bu görülüyor. yönetmenlik ne vardı filmde. tek sevindiğim nokta david fincher’ın ödül alması ama gönlüm seninde dediğin gibi zodiac ile almasını isterdi olmadı. bu filmle aldı. oscarda şansı nedir hep birlikte göreceğiz.

 4. onur

  17 Ocak 2011 at 14:32

  Açıkçası en iyi senaryo dışında aldığı bütün ödülleri haketmedi Social Network.Hele ki en iyi müzik ödülü kesinlikle 127 Saat’in hakkıydı.David Fincher’da ödülü kariyerine aldı.Kendisi bile filminin iyi bir film olmadığını biliyor.Konuşmasındada az çok bunu dile getirdi zaten.Sizde ödül sezonu başında Social Network’ü pek beğenmemiştiniz.Şimdi hak etti diyorsunuz.İlginç buldum.Oyunculuk ödüllerinin hepsi hak edenlere gitti.En azından bunda haksızlık olmadı.Oscarlarda da tablo aynı olucak.Burda ödül alanlar ordada alacaklar.Tek sürpriz belki birkaç teknik dalda olabilir.Açıkçası oturup izlemeyi bile düşünmüyorum,oldukça sürprizsiz bir gece olucaktır.

  • umurtas

   17 Ocak 2011 at 14:35

   Çünkü The King’s Speech haricinde çoğu filmi izledim ve bir bütün olarak düşündüğünüzde The Social Network ile yarışabilecek bir film bulamıyorum. Belki Black Swan olabilir ya da 127 Hours. Ama onların da bu ödülü almak için ciddi desteğe ihtiyacı var. O yüzden çok desteklemesem de The Social Network’ün En İyi Film ödülünü almasında artık bir problem görmüyorum.

Yorum yazın...

Oscar Boy sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et