Oscar Rehberi – Ödüllere 7 gün kala: En İyi Film

Oscar Rehberi – Ödüllere 7 gün kala: En İyi Film

Heyecan dorukta… 83. Akademi Ödülleri’ne sadece bir hafta kaldı. Oscar Rehberi’nin de 24. ve son dalına gelmiş bulunmaktayız artık. Bundan sonra kalan günlerde daha farklı bir program bekliyor bizi. Yarın Oscar Boy & Readers Choice Ödülleri’nin sonuçlarını açıklayacağım. 23, 24 ve 25 Şubat’ta ise üç aşamalı olarak son kazanan tahminlerimizle karşınızda olacağız. Ve Oscar’dan bir gün evvel de olası süprizlerle ilgili bir yazı gelecek. Ama şimdilik En İyi Film adaylarıyla idare etmeniz gerekiyor. İşte adaylar:

EN İYİ FİLM

127 HOURS
– Danny Boyle: Bu seneki En İyi Uyarlama Senaryo dalındaki adaylığını da sayarsak üçüncü adaylığı. Ayrıca “Slumdog Millionaire” (2008) ile En İyi Yönetmen dalında Oscar’a ilk aday oluşunda ödülü kazanmışlığı var.
– Christian Colson: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce “Slumdog Millionaire” (2009) ile aynı dalda aday olup ödülü kazanmıştı.
– John Smithson: İlk Oscar adaylığı

BLACK SWAN
– Scott Franklin: İlk Oscar adaylığı
– Mike Medavoy: İlk Oscar adaylığı
– Brian Oliver: İlk Oscar adaylığı

THE FIGHTER
– David Hoberman: İlk Oscar adaylığı
– Todd Lieberman: İlk Oscar adaylığı
– Mark Wahlberg: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce “The Departed” (2006) ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday olmuştu.

INCEPTION
– Christopher Nolan: Bu sene En İyi Özgün Senaryo dalındaki adaylığını da sayarsak üçüncü Oscar adaylığı. Daha önce “Memento” (2000) ile En İyi Özgün Senaryo dalında aday olmuşluğu var.
– Emma Thomas: İlk Oscar adaylığı

THE KIDS ARE ALL RIGHT:
– Gary Gilbert: İlk Oscar adaylığı
– Jeffrey Levy-Hinte: İlk Oscar adaylığı
– Celine Rattray: İlk Oscar adaylığı

THE KING’S SPEECH
– Iain Canning: İlk Oscar adaylığı
– Emile Sherman: İlk Oscar adaylığı
– Gareth Unwin: İlk Oscar adaylığı

THE SOCIAL NETWORK
– Dana Brunetti: İlk Oscar adaylığı
– Cean Chaffin: İkinci Oscar adaylığı. Daha önce aynı dalda “The Curious Case of Benjamin Button” (2008) ile aday olmuştu.
– Michael De Luca: İlk Oscar adaylığı
– Scott Rudin: Bu sene, bu dalda True Grit‘le olan adaylığını da sayarsak dördüncü Oscar adaylığı. Daha önce “The Hours” (2002) ile sadece aday olmuş, “No Country for Old Men” (2008) ile ise ödülü kazanmıştı.

TOY STORY 3
– Darla K. Anderson: İlk Oscar adaylığı

TRUE GRIT
– Ethan ve Joel Coen: Bugüne kadar onüç kere Oscar’a aday olup, dört kere bu ödülü kazanmışlar. “No Country For Old Men” (2007) ile En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo dalında, “Fargo” ile En İyi Özgün Senaryo dalında ödül kazanmışlıkları var. Sadece aday oldukları çalışmaları şöyle: “Fargo” (1996) ile En İyi Yönetmen ve En İyi Kurgu;  “No Country for Old Men” ile En İyi Kurgu; “A Serious Man” (2009) ile En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo.
– Scott Rudin: Bu sene, bu dalda The Social Network‘le olan adaylığını da sayarsak dördüncü Oscar adaylığı. Daha önce “The Hours” (2002) ile sadece aday olmuş, “No Country for Old Men” (2008) ile ise ödülü kazanmıştı.

WINTER’S BONE
– Alix Madigan: İlk Oscar adaylığı
– Anne Rosellini: Bu sene En İyi Uyarlama Senaryo dalındaki adaylığını da sayarsak ikinci Oscar adaylığı.

Son bir kez aday filmleri hatırlamak için yazının devamında fragmanları bulabilirsiniz.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

2 Yorum

    1. umurtas

      Ben hangisini seçtiğimi yarın açıklamış olacağım. Çünkü yarın saat 12:00’de hem Oscar Boy, hem de Readers’ Choice Ödülleri’nin sonuçları açıklanacak.

      Yanıt

Yorum yazın...