Akademi’den bir yeni kural daha

Akademi’den bir yeni kural daha

Gün geçmiyor ki Akademi yeni bir kuralla daha karşımıza çıkmasın. Dün yapılan açıklamayla artık Oscar’la ilgili reklam kampanyalarında belirli bir sınır getirildi. Görünen o ki 24 Ocak’ta 84. Akademi Ödülleri’nin adayları açıklandıktan sonra durumlar daha da karışacak.

Yeni kurallara göre adaylar açıklandıktan sonra yapılan oylama sürecinde adayların ikiden fazla gösterime gitmesi yasak. Gösterimden kasıt, Akademi üyelerinin oylarını kazanmak için yapılan “Q&A”ler ve birbirlerini öve öve bir hal oldukları toplantılar. Ama bu gösterimler (aslında tam olarak nasıl çevireceğimi bilmediğim eventler) diğer ödül törenlerini kapsamıyor. Bu arada filmin gösteriminin yapılmadığı, sadece üyelerin gözünü boyamak için düzenlenen organizasyonlar da yasak.

Oscar sürecinde oldukça işe yarayan bu kampanyaların adaylar açıklandıktan sonra çok da işe yaramadığını düşünen biri olarak açıkçası bu kuralın nasıl bir amaca hizmet ettiğini anlayabilmiş değilim. Ama bir yerde de kampanya konusunda ciddi sorunlar yaşayan prodüksiyon şirketleri için bir avantaja dönüşebilir. Sonuçlarını 84. Akademi Ödülleri’nde hep beraber göreceğiz.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...