Akademi’den bir yeni kural daha

Akademi’den bir yeni kural daha

Gün geçmiyor ki Akademi yeni bir kuralla daha karşımıza çıkmasın. Dün yapılan açıklamayla artık Oscar’la ilgili reklam kampanyalarında belirli bir sınır getirildi. Görünen o ki 24 Ocak’ta 84. Akademi Ödülleri’nin adayları açıklandıktan sonra durumlar daha da karışacak.

Yeni kurallara göre adaylar açıklandıktan sonra yapılan oylama sürecinde adayların ikiden fazla gösterime gitmesi yasak. Gösterimden kasıt, Akademi üyelerinin oylarını kazanmak için yapılan “Q&A”ler ve birbirlerini öve öve bir hal oldukları toplantılar. Ama bu gösterimler (aslında tam olarak nasıl çevireceğimi bilmediğim eventler) diğer ödül törenlerini kapsamıyor. Bu arada filmin gösteriminin yapılmadığı, sadece üyelerin gözünü boyamak için düzenlenen organizasyonlar da yasak.

Oscar sürecinde oldukça işe yarayan bu kampanyaların adaylar açıklandıktan sonra çok da işe yaramadığını düşünen biri olarak açıkçası bu kuralın nasıl bir amaca hizmet ettiğini anlayabilmiş değilim. Ama bir yerde de kampanya konusunda ciddi sorunlar yaşayan prodüksiyon şirketleri için bir avantaja dönüşebilir. Sonuçlarını 84. Akademi Ödülleri’nde hep beraber göreceğiz.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.