Nuri Bilge Ceylan, Oscar yolunda

Nuri Bilge Ceylan, Oscar yolunda

Bir Zamanlar Anadolu'da

Dün Bir Zamanlar Anadolu’da yazısına gösterilen ilgiden sonra anladım ki Nuri Bilge Ceylan sevilse de sevilmese de Türkiye’nin en popüler yönetmenlerinden biri. Uzun zamandır ilk kez bir eleştiri (hatta Black Swan‘dan beri) bu kadar çok tıklandı. Asıl konumuza gelirsek… Daha birkaç gün önce Oscar’a gönderilmesi beklenen Türk filmleri listesinin son 7’sini sunmuştuk sizlere. Ve sonunda film seçilmiş. Tabiki de Bir Zamanlar Anadolu’da filminin gitmesi konusunda karar kılınmış. Açıkçası böylesine pozitif bir tepkiden sonra benim de umutlarım artmadı değil. Eğer burada gördüğü desteği, Akademi’den de görürse belki Üç Maymun gibi ilk 9’a, hatta daha sonra ilk 5’e bile kalabilir. Hadi bakalım. Oscar Tahminleri dönemimiz yoğunlaştığında uzun uzun konuşuruz.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

3 Yorum

  1. umurtas

   Daha önce Oscar’a aday olmuş bir Türk filmi yok ne yazık ki. Ama sadece Nuri Bilge Ceylan’ın bir önceki filmi Üç Maymun yabancı film kategorisinde son 9’a kalmış, yalnız aday olamamıştı.

   Yanıt
 1. Efe

  türklerin oscar tarihindeki tek varlığı da reise der hoffnung filmi oldu sanıyorum. türk,isviçre ve ingiltere ortak yapımı bu film. Maraş’tan İsviçre’ye göçmen olarak giden türkler üzerinden şekilleniyor film. Senaristi de türk. Hatta yönetmen bu filmi şerif gönen ile beraber çekmek istemiş ancak reddedilmiş diye bi iddia da var.

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.