WGA Tahminleri ’11

WGA Tahminleri ’11

SAG, PGA ve ADG ile başlayan meslek birlikleri turumuzun yeni durağı WGA, yani Yazarlar Birliği. WGA, yarın adaylarını açıklayacak. Yalnız hemen hatırlatalım. WGA, birliğe üye olmayan yazarların çalışmalarını aday yapmıyor. Yani bu sene de şimdiden diskalifiye olmuş sayısız film var. Öncelikle diskalifiye olanları hatırlatalım:

Özgün Senaryo: The Artist, Beginners, The Iron Lady, The Lady, Like Crazy, Margin Call, Martha Marcy May Marlene, Melancholia, Rango, Shame, Take Shelter
Uyarlama Senaryo: Albert Nobbs, Carnage, Drive, Jane Eyre, My Week with Marilyn, Sarah’s Key, The Skin I Live In, Tinker Tailor Soldier Spy

Ve tahminlere geçersek…

ÖZGÜN SENARYO
The Artist‘in yokluğu hissedilecek olsa da bu yılın iyi özgün senaryolarının çoğu yarış içerisinde. O yüzden ben bu beşli haricinde bir aday beklemiyorum. A Separation‘ın da geçerli olup olmadığından haberim yok. Sürpriz yapabilecek tek film de o ne yazık ki. Zannetmiyorum ki WGA oturup da Margaret‘ı ya da J. Edgar‘ı aday etsin. Bu arada Bridesmaids‘in aday olması takdirinde pek ala Midnight in Paris‘den rol çalıp ödülü alması mümkün, bilginiz olsun.

1. Midnight in Paris
2. Bridesmaids
3. 50/50
4. Win Win
5. Young Adult
Alternatifler: A Separation, Margaret, J. Edgar

UYARLAMA SENARYO
Uyarlama senaryo kategorisi özgün senaryonun aksine sürprizlere biraz daha açık. O yüzden ben The Ides of March‘ın ilk beşe girmesinin olası olduğunu düşünüyorum. Extremely Loud & Incredibly Close‘un gittikçe tükenen ümitleri ise yarın WGA adayları ile açıklığa kavuşacak. Stephen Daldry‘nin Yönetmenler Birliği’nde de hiç bir şey yapamayacağını göz önünde bulundurursak, filmin geriye kalan tek şansı WGA.

1. The Descendants
2. Moneyball
3. Hugo
4. The Help
5. The Girl with the Dragon Tattoo
Alternatifler: The Ides of March, Extremely Loud & Incredibly Close, War Horse

Yarış dışı olan filmleri de göz önünde bulundurarak sizden tahmin alalım…

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

7 Yorum

 1. TigerBlood

  Yani o kadar çok diskalifiye olan film var ki şu film süpriz yapar diyemiyorum.

  Özgün senaryo da tahminim ödülü Midnight İn Paris kucaklayacaktır,Bridemaids’in alma ihtimali bence yok.Film ne kadar güzel olsa da Midnight İn Paris’in senaryosu ile Bridemaids’in senaryosu arasında dağlar kadar fark var bence.

  Uyarlama senaryo biraz daha renkli bir yarışa sahne olacak gibi

  The Girl with the Dragon Tattoo ne yapacak çok merak ediyorum,eğer çok beğenilirse film burda bile ödülü kucaklayabilir ama aksi takdirde The Descandants ile Moneyball yarışı olacaktır

  Yanıt
 2. yaxley

  Özgün Senaryo

  Midnight in Paris
  50/50
  Bridesmaids
  Young Adult
  Win Win
  —–A Separation

  Uyarlama Senaryo

  The Descendants
  Moneyball
  The Girl with the Dragon Tattoo
  Hugo
  The Help
  —–The Ides of March, War Horse

  Yanıt
 3. Emel

  The Artist, Beginners, Melancholia, Rango, Shame, Drive, Jane Eyre, My Week with Marilyn, Tinker Tailor Soldier Spy… gibi filmlerin baştan diskalifiye olması üzücü…

  Özgün senaryo
  — 50/50
  — Midnight in Paris
  — Bridesmaids
  — Young Adult
  — Source Code

  Uyarlama senaryo
  — Moneyball
  — The Ides of March
  — The Descendants
  — The Help
  — The Girl with the Dragon Tattoo

  Yanıt
 4. Erşah

  Kimse hesaba katmıyor ama, BZA Amerika’da girdi vizyona. Pek şansı olmasa da yavaş yavaş dikkat çekmeye başladı.

  Yazarlar birliği geçen sene Nolan’a ödülü verdi ama Oscar’da yüzü gülmedi. DGA, WGA’dan daha çok belirleyici bu yarışta. Bence bu ödül tam bir formalite, yine Şubat ayının sonunda ters köşe olacağız.

  Bence:

  Özgün Senaryo: Midnight in Paris (kim ne derse desin Woody Allen sinemasının yeni zirvesi bu film)

  Uyarlama Senaryo: Moneyball (Nokta.)

  Yanıt

Yorum yazın...