DGA Tahminleri ’11

DGA Tahminleri ’11

Martin Scorsese

Birlikler içerisinde en köklü gruplardan biri olan DGA, Yönetmenler Birliği, yarın 2011 için adaylarını açıklayacak. Özellikle ödülü teslim ettikleri adres konusunda tarihte sadece 7 kere farklılık göstermişler, ki 1948’den beri dağıtıldığını düşünürsek bu oldukça ufak bir rakam. Yalnız adaylar konusunda Akademi’yle son 10 yılda 5’de 5 benzerlik gösterdikleri sadece 2005 ve 2009’da görüldü. Genelde Akademi en azından bir adayını farklı seçiyor. Geçen seneye baktığınızda DGA’in Christopher Nolan‘ı, Akademi’nin ise Coen Kardeşler‘i aday ettiğini görebilirsiniz. İsterseniz 2011 için oldukça uçuk geleceğini düşündüğüm tahminlerime şöyle bir göz atalım:

Ben DGA için şimdilik zaferi Martin Scorsese ya da Michel Hazanavicius‘da görüyorum, ama zamanla fikrim değişebilir tabi. Tom Hooper gibi biri atak yapabilir bu sene de. Scorsese ile Hazanavicius‘un adaylıklarını cepte sayalım. Tabi bu ikiliye yılın en başarılı filmlerinden biri The Descendants‘ın yönetmeni Alexander Payne‘i de eklemek lazım. Üç aday garanti. Ve daha sonra karmaşa başlıyor… Ben Steven Spielberg ve Tate Taylor‘ın geriye kalan iki yeri dolduracağını düşünüyorum. Spielberg için çok çok emin olan tahminciler var esasen. Fakat ben ADG ve WGA’de adaylık alamaması sebebiyle filmin o kadar da güçlü olduğuna inanmak istemiyorum. Hele ki WGA’de kurallar sebebiyle yarış dışı olan onca film varken. Peki neden Tate Taylor? Çünkü The Help ile The King’s Speech‘in kaderlerini birbirine benzetmekten alamıyorum kendimi. Yani bu sene de devlerin arasından vasıfsız bir yönetmenin sıyrılma riski var. Üstelik Taylor‘ın The Help‘deki işini seven insan sayısı da gereğinden fazla.

1. Martin Scorsese, Hugo
2. Michel Hazanavicius, The Artist
3. Alexander Payne, The Descendants
4. Steven Spielberg, War Horse
5. Tate Taylor, The Help

Altıncı sıraya Woody Allen‘ı koydum. Ki listeyi zorlayabileceğinden şüpheliyim. Eğer onun aşağısına yerleştirdiğim bir yönetmen Allen‘ı sollarsa hiç şaşırmam. Çünkü sektör kendisni bu kategoride hatırlamayı unutalı yıllar oldu. Terrence Malick ise bana çok uzak bir ihtimalmiş gibi geliyor. Bu adamlar geçen yıl ödüllerini Tom Hooper‘a verdiler. Sizce de Malick‘i aday etmelerini beklemek çok fazla değil mi? Ve son olarak da Bennett Miller. Daha önce Capote ile DGA’e aday olmuştu. Bu sene Moneyball‘la bu kalabalıkta kendine yer bulabilir mi, merak konusu. Şayet aday olursa filmin çok büyük bir destek almış olacağı kesin.

6. Woody Allen, Midnight in Paris
7. Terrence Malick, The Tree of Life
8. Bennett Miller, Moneyball

Ve geriye de dört isim kalıyor. Birincisi yılın en iyi “yönetmen filmi”nin sahibi Nicolas Winding Refn. İkincisi şu ana kadar oldukça başarılı bir grafik çizen ve günden güne değerlenen The Girl with the Dragon Tattoo‘nun yönetmeni David Fincher. Üçüncüsü PGA’de şaşırtan The Ides of March‘ın beyni George Clooney. Dördüncüsü ise artık unutulmaya yüz tutmuş olan Extremely Loud and Incredibly Close ile hala yarışta kendine yer arayan Stephen Daldry.

9. Nicolas Winding Refn, Drive
10. David Fincher, The Girl with the Dragon Tattoo
11. George Clooney, The Ides of March
12. Stephen Daldry, Extremely Loud and Incredibly Close

Tahmin sırası sizde…

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

6 Yorum

 1. TigerBlood

  1. Martin Scorsese, Hugo
  2. Michel Hazanavicius, The Artist
  3. Alexander Payne, The Descendants
  4. Steven Spielberg, War Horse
  5.Nicolas Winding Refn, Drive

  David Fincher, The Girl with the Dragon Tattoo de listeye girerse şaşırmam doğrusu

  Yanıt
 2. Erşah

  DGA’yı kazanan her zaman Oscar’ı da kazanıyor. Hatta en iyi film ödülünü bile garantiliyor. Zaten yılın filmi denilince “En İyi Yönetmen ve En İyi Film” ödüllerini alan film akla geliyor. Bende seninle aynı fikirdeyim, ama 3 kişinin arasında geçecek gibi de bir hissim yok değil bu yarış. Oscar’larda da kimin galip gelip gelmeyeceği, kesinlikle buradan belli olacak gibi.

  1. Scorsese, Hugo
  2. Payne, The Descendants
  3. Hazanavicius, The Artist
  4. Allen, Midnight in Paris
  5. Spielberg, War Horse

  Yanıt
 3. yaxley

  1-Martin Scorsese
  2-Michel Hazanavicius
  3-Alexander Payne
  4-Woody Allen
  5-Bennett Miller

  *İlk 3 zaten belli.Diğer ikisine gelirsek.Woody Allen uzun zamandır uzak buralardan.Ben beğenmesem de herkesin ayılıp bayıldığı bir filmle geldi.Yüksek ihtimal day olur.Bennett Miller’a gelirsek yılın en iyi işlerinden birini çıkardı bana kalırsa.Moneyball da gayet sevildi.Miller çok ön plana çıkmadı ancak diğerlerinin sönük kalması sebebiyle son anda ilk 5’e girecektir.
  *George Clooney bana göre sürpriz yapabilecek tek isim.Film beğenildi.Clooney de sevilir.Belli mi olur.
  *Dediğin gibi Tom Hooper’a ödül veren adamlardan Terrence Mallick’i aday göstermelerini bekleyemeyiz.
  *The Social Network ile ödül vermeyen birliğin The Girl with the Dragon Tattoo ile David Fincher’ı aday etmesini beklemiyorum şahsen.
  *Steven Spielberg sezon boyunca bir ödül dahi kazanmadı.Çoğu zaman aday bile olamadı.Her şeyi geçin Altın Küre bile Spielberg’e yüz vermedi.Diğer meslek birlikleri de dışladı filmi.Bence zorlamanın alemi yok..
  *Tate Taylor’ın filmi sevilmiş olabilir ancak aday edecekleri zannetmiyorum o kadar da uzun boylu değil..
  *Stephen Daldry ölmüş zaten..
  *Nicolas Winding Refn sektörden uzak bir isim.Böyle bir adaylık alması zor.Üstelik o zorlama filmle..

  Yanıt

Yorum yazın...