Akademi’den üzen haber

Akademi’den üzen haber

A Separation

Merakla beklediğimiz yabancı film finalistleri belli oldu ve ne yazık ki Türkiye listede yok. Bugüne kadar Türkiye adına katılmışlar filmler arasında en iyisi olan “Bir Zamanlar Anadolu’da”nın en azından kısa listede bulunmasını bekliyorduk, ama olmadı. Üstelik favorilerden Le Havre (Finlandiya), Declaration of War (Fransa), Where Do We Go Now? (Lübnan) ve Miss Bala (Meksika) da yok. Ne diyelim? Bundan sonra A Separation‘ı destekleyeceğiz anlaşılan. İşte yabancı film kategorisi için son 9’a kalan ülkeler ve filmler:

 • Almanya, “Pina”
 • Belçika, “Bullhead”
 • Danimarka, “SuperClasico”
 • Fas, “Omar Killed Me”
 • İran, “A Separation”
 • İsrail, “Footnote”
 • Kanada, “Monsieur Lazhar”
 • Polonya, “In Darkness”
 • Tayvan, “Warriors of the Rainbow: Seediq Bale”

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

11 Yorum

 1. Sonat

  Çok üzüldüm 🙁

  Eğer A Separation ile birlikte Footnote’ta aday olursa, akademi politik davranıp Footnote’a verebilir. Böyle birşeyi hiç istemem. Sanatsal ve sporsal faaliyetlerde politikaya karşıyım.

  Yanıt
 2. pinhan2

  Ödülün sahibi A Seperation. Ama Bir Zamanlar Anadolu’da olması lazımdı. Benim listem çok farklı..Bisikletli Çocuk, İçinde Yaşadığım Deri ve Seperation’a rakip olacak tek film Le Havre..bunların girememesi kötü olmuş.

  Yanıt
  1. Umur Çağın Taş

   The Skin I Live In ve The Kid with a Bike zaten başvuran filmler arasında yoktu. Ama listenizden Le Havre başvurup finalistler arasına giremeyenlerden.

   Yanıt
 3. yaxley

  akademinin şu yabancı filmlerdeki tavrını bir türlü çözemedim.Bir Zamanlar Anadolu’da, Where Do We Go Now, Miss Bala, Le Havre…Yani anlayamadım.Üç Maymun’un ilk 9’a girdiği dşünlürse BZA hayli hayli kalması lazımdı.Ama gerçekten hayal kırıklığına uğradım.Hiç ama hiç beklemiyordum..

  Yanıt
 4. Memento

  Christian Bale’in son filmi, Zhang Yimou’nun yönettiği “The Flowers of War” da elenmiş. Yimou’nun bu filmi biraz da Oscar için çektiği film izlenince daha bir anlaşılıyor. Bu açıdan filmi “Oscar alsın” diye pazarlanırken ilk dokuza dahi kalamaması onu şok etmiştir. Ama şöyle bir şey de var: Akademi sıkılmış olabilir 2.Dünya Savaşı’nı konu alan filmlerden. Üstelik filmin diğer savaş filmlerinden tek farkı filmdeki savaşan taraflar. Onun dışında çoğu şey daha önce işlenmiş, anlatılmış şeyler. Bir de bu filmin elenip Spielberg’in bana göre pek kaliteli olmayan/vasatı aşamayan, 2.Dünya Savaşı’nda bir atla sahibinin aşk dolu hikayesini konu alan War Horse göklere çıkarılırsa Akademi saçmalamış olacak. The Flowers of War da, War Horse da vasatı aşamıyorlar.

  BZA’nın elenmesini normal karşılıyorum. Bu filmler kazma Akademi’ye göre değil. Bu filmi elediklerine göre Malick’in The Tree of Life’ın da hakkını vermeyebilirler.

  Yanıt
 5. fatih

  düz mantık üç maymun ilk dokuza giriyorsa bir zamanlar andoluda kesinlikle ilk beşe girmesi lazımdı ayrıca hatırladığım kadarıyla 2008 deki yabancı filmler çok daha iyiydi

  Yanıt
 6. onur

  Yabancı forum sitelerindeki kişiler bile Bir Zamanlar Anadolu’nun ilk 9 a kalamamasına çok şaşırdılar.Çok saçma oldu gerçekten.İlk 9’a kalmalıydı en azından.Ama bizim filmimizin yanında diğer 2 3 favori daha elenmiş.Zaten yıllardır Yabancı Film kategorisi muamma.Neyi baz alarak seçim yapıyorlar, filmlerde ne arıyorlar tam olarak anlamak mümkün değil.Geçen yıl Dogtooth ilk 5 e girince bu yılda BZA en azından ilk 9’a kalır diye düşünmüştüm ama yanılmışım.

  Yanıt
 7. Erşah

  Güzel lobi yapan filmler listeye girmiş. Beklenildiği gibi Bir Zamanlar Anadolu’da listede yok ! Büyük rezillik. Ben bu filmleri seçen üyelerin hiçbirinin bu sayılan filmlerin çoğunu izlediğini zannetmiyorum. Güne moralsiz başladık iyi mi ?

  Desteklediğimiz A Separation olacak ve alacak.

  Yanıt

Yorum yazın...