18. SAG Ödülleri / Ödül Töreni – Live Blogging

18. SAG Ödülleri / Ödül Töreni – Live Blogging

Kırmızı Halı Töreni sona erdi ve 18. SAG Ödülleri artık start aldı. İzlemek için kullanabileceğiniz linkler aşağıda. Merak edenler için de gece boyunca sahneye çıkıp adayları tanıtacak ya da ödül sunacak isimleri de sıralayalım:

Kevin Bacon, Kathy Bates, Berenice Bejo, Kenneth Branagh, Kyle Chandler, Jessica Chasatin, Don Cheadle, George Clooney, Glenn Close, Bryan Cranston, Matt Czuchry, Viola Davis, Patrick Duffy, Jean Dujardin, Tina Fey, Linda Gray, Judy Greer, Larry Hagman, Armie Hammer, Ed Helms, SAG Başkanı Ken Howard, Regina King, Ben Kingsley, John Krasinski, Julianna Margulies, Melissa McCarthy, Brad Pitt, Natalie Portman, Maya Rudolph, Zoe Saldana, Kyra Sedgwick, Octavia Spencer, Meryl Streep, Michelle Williams, Owen Wilson, Kristen Wiig, Shailene Woodley ve Dick Van Dyke.

İzlemek için: TNT / TBS
(TBS linkinde problem var, TNT’yi öneririm.)

Başlıyoruz…

YARDIMCI ERKEK OYUNCU (Film): Christopher Plummer, Beginners
Şaşırmadık ama ben hala anlamlandıramıyorum bu ödülü. Beginners zaten vasat bir film. Umarım kimsenin buna itirazı yoktur. O köpek için yapılmış altyazılar, senaryonun Ewan McGregor ve Melanie Laurent arasındaki ilişkinin anlatıldığı o içler acısı kısmı… Plummer‘ın performansı da bu sene en çok abartılanlardan biri. Henüz kendisini gerçekten destekleyen birine rastlamadım. Ödülü Michelle Williams sundu onu da ekleyeyim.

Shailene Woodley ve George Clooney, The Descendants‘ı sunuyor.

YARDIMCI KADIN OYUNCU (Film): Octavia Spencer, The Help
Ağlamak istiyorum. Burada da mı? Her klasik siyah filminde bir adet bulabilirsiniz bu performansdan. Neyse çok şikayetçi gözükmek istemiyorum. İki ödülde de söylendim. Ama SAG’den sürpriz beklentim bir anda sıfıra indi. Belki erkek oyuncu da şaşırtırlar? “Belki”?

ERKEK OYUNCU (TV – Komedi): Alec Baldwin, 30 Rock
Helal olsun. Yani daha fazla sevinemem sanırım. Baldwin hakikaten televizyondaki en komik adam ama artık başka birilerine ödül verirler diye bekliyordum. Oyuncular Baldwin‘i seviyor. Bu üst üste altıncı ödülü oldu. “Oh my God, oh my God, oh my Gooooood!”

KADIN OYUNCU (TV – Komedi): Betty White, Hot in Cleveland
Yine mi? Kızamıyor da insan. Sonuçta ödülü alan Betty White. Ama Vergara‘nın kazanmasını çok istemiştim. Çünkü mükemmeldi son sezonda. Neyse artık Modern Family toplu performans ödülüyle idare edecek. SAG’in hem adaylar hem de kazananlar konusunda geçen seneyi tekrarlama ısrarı neden onu merak ediyorum.

TOPLU PERFORMANS (TV – Komedi): Modern Family
Başka bir dizi kazansaydı haksızlık olurdu zaten. O yüzden çok da diyecek bir şey yok. Televizyonun en komik dizilerinden ve en iyi castlerinden. Yalnız o teşekkür konuşması… Dizinin en yeteneklilerinden birinin Nolan Gould olduğunu söylememe gerek yoktur umarım. Umarım bir gün Emmy adaylığı alır.

KADIN OYUNCU (Mini Dizi / TV Filmi): Kate Winslet, Mildred Pierce
Bu ödülü Winslet‘in kazanmasına alıştık zaten yalnız kendisi yok bu gece. Şaşırdım. Kate bu tür “Şok oldum” anlarını kolay kolay kaçırmazdı.

Viola Davis, Emma Stone ve Octavia Spencer, The Help‘i sunuyor.

ERKEK OYUNCU (Mini Dizi / TV Filmi): Paul Giamatti, Too Big to Fail
Şok şok şok. Gecenin hak edilmemiş ödüllerinden biri daha. Too Big to Fail‘ı izleyin, ne demek istediğimi anlarsınız.

Kristen Wiig, Maya Rudolph ve Melissa McCarthy, Bridesmaids‘i sunuyor.

Sahnede Mary Tyler Moore‘a Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü vermek için Dick van Dyke var. Unutulmaz ödül anlarından biri olacak gibi. Susuyorum.

KADIN OYUNCU (TV – Drama): Jessica Lange, American Horror Story
Doğru tahmin ettiğim kategorilerden bir diğeri. Margulies‘nin kazanmasını istesem de Jessica Lange bu yıl çok iyi tepkiler alıyor. Ödülü alacağını biliyorduk. Lakin American Horror Story fanlarından olmadığım için fazla da sevinemiyorum. Neyse ki Kyra Sedgwick kazanmadı. Peki Jessica Lange‘in 2 Oscar’ı olduğunu biliyor muydunuz?

Berenice Bejo ve Jean Dujardin, The Artist‘i sunuyor.

ERKEK OYUNCU (TV – Drama): Steve Buscemi, Boardwalk Empire
Ben Kyle Chandler bekliyordum Emmy zaferinden sonra. Ama SAG bu tür başarı hikayelerini seviyor. Yılların karakter oyuncusu Boardwalk Empire‘da başrol oynayıp döktürüyor düşünsenize. Tam da onlara göre bir performans. Bu arada kızmazsanız Bryan Cranston kazanmadı diye sevindiğimi söyleyeceğim. Malcolm in the Middle‘dan beri sevmiyorum kendisini. Yalnız televizyon tahminlerimde tam olarak batırdım.

TOPLU PERFORMANS (TV – Drama): Boardwalk Empire
Şimdi de The Good Wife kazanmalıydı diye sızlanabilir miyim? Yine geçen senenin kazanları sıra sıra sahneye çıkmaya devam ediyor. SAG uzun zamandır bu kadar sıkıcı olmuş muydu acaba? En azından televizyon ödüllerinin sonuna geldiğimiz için mutluyum. Geriye sadece üç film ödülü kaldı ki zaten tüm geceye bunun için tahammül ettik sanırım. Hadi bakalım.

Kathy Bates ve Owen Wilson, Midnight in Paris‘i sunuyor.

ERKEK OYUNCU (Film): Jean Dujardin, The Artist
Alın size sürpriz. Şu an heyecandan ölebilirim sanırım. Bunu beklemiyordum. Brad Pitt‘in kazanmasını istiyordum ama bu SAG zaferi ortalığı karıştırdı. Dujardin Oscar’ı alır mı dersiniz? İşin kötüsü Oscar’a etki edecek ödül töreni kalmadı geriye. BAFTA var ama onlar bu sene saçmalama konusunda sınırları zorluyorlar. Ben Twitter’daki tweetimi aktarıyorum son olarak buraya: Holy fuckballs!

KADIN OYUNCU (Film): Viola Davis, The Help
Bu kadar alkışlanan kadın Oscar’ı da alır benden söylemesi. Uggh Viola… Seni Doubt‘da sevmiştim ama… Konuşması da hiç etkileyici değildi ayrıca. Baydı beni. Doğru tahmin ettiğim şeye sinirlenmem de nasıl saçma yalnız.

TOPLU PERFORMANS (Film): The Help
Bildiğimiz bir şeydi şaşırmadık. Hatta The Artist‘e bir ödül vermek zorundukları için Dujardin‘i seçtiler diye bile yorumlayabiliriz. Yalnız The Help‘in En İyi Film Oscar’ını alma olasılığı sıfır. Çünkü hem yönetmen, hem senaryo, hem de kurgu adaylığı alamadı. Sezon boyunca elde edebilecekleri maksimum ödül bu. Yalnız toplu performans ödülünü hak etmediklerini de iddia edemem. Whatever. Dujardin olmasaydı yılın en sıkıcı ödül töreni bile olabilirdi. Son ödülü de Brad Pitt verdi bu arada. Benim birincim! Yarın detaylı olarak konuşmak üzer şimdilik iyi uykular efendim.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

26 Yorum

  1. onur

   Jean Dujardin’in alması imkansıza yakın bence.The Artist toplu performansta alabilir belki ama bireysel olarak çok çok zor.Bir kere sektörde tanınmıyorlar ikisi de.George Clooney yerine Brad Pitt olabilir belki.

   Yanıt
  2. ekrem

   tanınmadıkları doğru ama dga en iyi yönetmeni de bu filme verdi, keza birçok festivalden de en iyi erkek oyuncu ödülü jean dujardine gitti. bencede alamaz ama bir ihtimal içimden geçen bu 😀

   Yanıt
 1. TigerBlood

  Sürpriz sürpriz dedim gele gele Jean Dujardin sürprizi geldi,Brad Pitt sürprizi bekliyordum ben,Sag ortalığı iyice karıştırdı,ama erkek oyuncu kategorisi için kötü bir seçim oldu diyemem.
  Ama diğer kategoriler,bu seneki kadın oyuncu ödüllerinde deliriyorum resmen,yapmayın…

  Yanıt
 2. özgür

  Pitt iyice Oscar’dan düştü. Tabiki M. Williams da aynı şekilde. Bu ikisi benim birincilerim. Bırakın Williams’ı Streep bile Davis’ten daha iyi. Hani gerçekten çok da ön plana çıkan, göze batan bir Davis performansı yok. O kadar kadın oyuncu varken neden Davis anlam veremiyorum. Ama Oscar’ı da alır mı? Bence Streep hala gözden düşmedi. %60 Davis, %40 Streep diyelim. Aynı şey Dujardin-Clooney için de söz konusu. Dujardin bir adım önde! Ancak Clooney-Streep bu bir aylık zaman diliminde iyi bir politika uygularsa ödülü kaparlar. Yardımcı oyuncular ayrı bir dert. Onları konuşmaya gerek bile görmüyorum

  Yanıt

Yorum yazın...