Oscar Rehberi ’11 – En İyi Görüntü Yönetimi

Oscar Rehberi ’11 – En İyi Görüntü Yönetimi

War Horse

Bugün görüntü yönetmenlerini en az ana kategoriler için önemsediğim için farklı bir şekilde inceleme altına aldım. Çıkardığım sonuç ise Janusz Kaminski‘nin Spielberg‘le çalışıp aday olduğu zamanlarda 3’te 2 yapmış olduğu. Biraz korkutucu. Buyrun adaylar:

GUILLAUME SCHIFFMAN, the artıst

İlk Oscar adaylığı.

JEFF CRONENWETH, the gırl wıth the dragon tattoo

İkinci Oscar adaylığı. Hiç kazanamadı.

 • 2010: The Social Network (Wally Pfister, Inception kazandı.)

ROBERT RICHARDSON, hugo

Yedinci Oscar adaylığı. İki Oscar’ı var.

 • 1986: Platoon (Chris Menges, The Mission kazandı.)
 • 1989: Born on the Fourth of July (Freddie Francis, Glory kazandı.)
 • 1991: JFK (Kazandı)
 • 1999: Snow Falling on Cedars (Conrad Hall, American Beauty kazandı.)
 • 2004: The Aviator (Kazandı)
 • 2009: Inglourious Basterds (Mauro Fiore, Avatar kazandı.)

EMMANUEL LUBEZKI, the tree of lıfe

Beşinci Oscar adaylığı. Hiç kazanamadı.

 • 1995: A Little Princess (John Toll, Braveheart kazandı.)
 • 1999: Sleepy Hollow (Conrad Hall, American Beauty kazandı.)
 • 2005: The New World (Dion Beebe, Memoirs of a Geisha kazandı.
 • 2006: Children of Men (Guillermo Navarro, Pan’s Labyrinth kazandı.)

JANUSZ KAMINSKI, war horse

Beşinci Oscar adaylığı. İki Oscar’ı var.

 • 1993: Schindler’s List (Kazandı)
 • 1997: Amistad (Russell Carpenter, Titanic kazandı.)
 • 1998: Saving Private Ryan (Kazandı)
 • 2008: The Diving Bell and the Butterfly (Robert Elswit, There Will Be Blood kazandı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

10 Yorum

 1. Memento

  Bana göre Artist ödülün gitmesi gereken son adres. Şüphesiz onda da görüntü yönetmenliği başarılı ama rakipleri kadar değil. Hugo ile yarışamaz bu yönden ama yarışıyor işte. War Horse’un sadece son sahnesindeki yönetmenlik için bile ödülü verirdim. Duvar kağıtlık, eski western filmlerindeki kadar sağlam bir görüntü çıkmış ortaya. Genel itibariyle de görüntü yönetmenliği oldukça başarılı. ‘Dragon Tattoo’nun da görüntü yönetmenliği çok iyi. Zaten filmdeki bir kaç artıdan bir tanesiydi. İsveç’in soğuğunu hissettirebiliyordu görüntü yönetmeni. Ama en iyisi bana göre Emmanuel Lubezki. Oscar’ı gitmesi gereken adres. Parmak ısırtan, hayran bıraktıran bir yönetmenlik söz konusuydu. Bakalım gidecek mi? Pek sanmıyorum gerçi.

  Yanıt
 2. Müge Dörtok

  Bu kategorinin 2 güçlü adayı var: The Tree of Life ve War Horse. Benim gönlüm War Horse’un kazanmasını istiyor, Joey’in tellere takılma sahneleri ve final sahneleri olağanüstü görüntülerdi, kazanırsa çok sevinirim.

  Yanıt
 3. Emel

  Bana göre bu beşli arasında en zayıf halka The Artist…Diğer dört filmin ise görüntü yönetmenliği çok iyiydi…War Horse filminin almasından mutluluk duyacağım tek ödül J. Kaminski ile görüntü yönetmenliği olacağı için bu dalda ödül almasını isterim…Tabi Emmanuel Lubezki faktörü bu işi bayağı zorlaştıracak.

  Yanıt
 4. Emre Eminoğlu

  “Tree of Life” bu yıl tutkuyla nefret ettiğim tek film sanırım. Ona rağmen Emmanuel Lubezki Oscar almazsa anında Los Angeles’a ışınlanıp, sahneye fırlayıp Kanye Westlik yaparım. Laf sokarken “görüntü yönetmenliği pornosu” dediğim “Tree of Life”ın görüntü yönetmeni almayacak da kim alacak o ödülü? Dağıtırım o Akademi’yi.

  “New World”deki, hatta “Lemony Snicket’s A Series of Unfortunate Events”teki ama özellikle de “Children of Men”deki görüntüleriyle hayranımdır Lubezki’ye. Bununla da alamazsa, artık neyle alır bilmiyorum. (“Children of Men”deki o araba sahnesi, o kanın kameraya sıçradığı sahneler… Ağlamak istiyorum.)

  Yanıt

Yorum yazın...