Oscar Rehberi ’11 – En İyi Sanat Yönetimi

Oscar Rehberi ’11 – En İyi Sanat Yönetimi

Hugo

Harry Potter hayranlarının sezon başladığında çok emin olduğu ama Hugo‘nun varlığı sebebiyle tehdit altında olan adaylığı zafere dönüşecek mi? Yoksa The Artist hiç beklemediğimiz bir atak yapıp, sanat yönetmenlerinin oylarıyla zirveye mi yerleşecek? Sonucunu kestirmek de güçlük çektiğim dallardan birisi daha. Akademi’nin sevdiği adamlardan Dante Ferretti‘nin varlığı da ayrı bir korkutuyor. Sizce kim kazanacak, ne düşünüyorsunuz?

THE ARTIST

Laurence Bennett (prodüksiyon tasarımı): İlk Oscar adaylığı.
Robert Gould
(set dekorasyonu): İkinci Oscar adaylığı. Daha önce Master and Commander: The Far Side of the World (2003) ile aday oldu ama kazanamadı.

HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS: PART II

Stuart Craig (prodüksiyon tasarımı): Onuncu Oscar adaylığı. Gandhi (1982), Dangerous Liasions (1988) ve The English Patient (1996) filmindeki çalışmaları ona Oscar getirdi. The Elephant Man (1980), The Mission (1986), Chaplin (1992), Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (2001), Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) ve Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010) ile ise sadece aday oldu.
Stephenie McMillan
(set dekorasyonu): Beşinci Oscar adaylığı. Craig‘le ortak çalışmalarıyla bilinen McMillan sadece The English Patient (1996) ile Oscar aldı. Serinin diğer filmleri Harry Potter and the Sorcerer’s Stone (2001), Harry Potter and the Goblet of Fire (2005) ve Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010) ile aday oldu ama kazanamadı.

HUGO

Dante Ferretti (prodüksiyon tasarımı): Onuncu Oscar adaylığı. The Aviator (2004) ve Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) filmleriyle iki Oscar aldı. The Adventures of Baron Munchausen (1988), Hamlet (1990), The Age of Innocence (1993), Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (1994), Kundun (1997) ve Gangs of New York (2002) ile adaylık geldi ama kazanamadı. Ayrıca Kundun (1997) ile kostüm tasarımı dalında da aday oldu lakin o da zafere dönüşmedi.
Francesca Lo Schiavo
(set dekorasyonu): Sekizinci Oscar adaylığı. The Aviator (2004) ve Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) filmleriyle iki Oscar aldı. The Adventures of Baron Munchausen (1988), Hamlet (1990), Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles (1994), Kundun (1997) ve Gangs of New York (2002) ile aday oldu ama kazanamadı.

MIDNIGHT IN PARIS

Anne Seibel (prodüksiyon tasarımı): İlk Oscar adaylığı.
Hélène Dubreuil
(set dekorasyonu): İlk Oscar adaylığı.

WAR HORSE

Rick Carter (prodüksiyon tasarımı): Üçüncü Oscar adaylığı. Forrest Gump (1994) ile sadece aday olan Carter, Avatar (2009) ile Oscar aldı.
Lee Sandales
(set dekorasyonu): İlk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

13 Yorum

 1. Emre

  Ya kardeş kusura bakam buraya koydum da bu 84..Akademi Öülleri tanıtım filminiin Türkçe altyazılısıı buraya koyabilir misin ya çok hoş olmuş da

  Yanıt
 2. yaxley

  Kim kazanacak; Hugo
  Kim kazanmalı: Harry Potter

  Şöyle bir gözden geçiriyorum.Tüm seriyi.Bütün filmlerde delicesine başarılı bir sanat yönetmenliği..Kitaplardaki dünyayı hiçbir zaman aratmayan büyülü bir dünya.Hogwarts zaten başlı başına bir şaheser..Tüm mekanlar en ufak ayrıntısına en incelikli şekilde muhteşem bir görsellikte..Aklıma geliyor o sırlar odası, quidditch maçları, hogsmeade, ateş kadehindeki turnuvalar, bakanlık, ihtiyaç odası, bölüm, malfoylar malikanesi, gringotts, king’s cross, diagon yolu…..

  Ve böylesine emek verilen bir çalışma böylesine büyük bir prodüksiyon sanat yönetmenliğinde hiçbir oscar kazanmadı..şimdi kalmış hugo’nun kazanması gerektiğini mi söylüyorsunuz..Stuart Craig en başarılı işlerinden birini ortaya koymuşken..ilginç gerçekten..Evet biliyorum maalesef ki Hugo kazanacak..akademini o hugo aşkı burda da galip gelecek.çok yazık..

  Yanıt
 3. Müge Dörtok

  Kim Kazanacak: Hugo
  Kim Kazanmalı: War Horse

  Bana göre bu senenin teknik bakımından en üstün filmi War Horse. Joey’in tellere takılma sahnesi, Alman ve İngiliz askerlerin savaşta düşman olmalarına rağmen ortak amaç için bir araya gelip yardım etmeleri, final sahnelerinde Albert’in atını tarif etmesi ve çamurlardan temizlenme sahnesi, çiftliğe geri dönüş sahnesi, hepsi de filmin teknik olarak ne kadar üstün film olduğunu gösteriyor. Benim gönlümden War Horse geçmekte, ancak ödülü Hugo kazanacak.

  Yanıt
  1. Mehmet

   Deathly Hallows P2’yi izlemedin galiba ayrıca John Williams’ı öyle ahım şahım bulmadım bu sene ki Alexandra Desplat’ın müzikleri açık ara önde böylesine zengin bir soundtrack’e imza atan adam en iyi film müziği dalında adaylığı yok bu kadar dengisizlik olmaz ki John Williams 2 adaylığı var Will’e kötü demiyorum o işin en iyisi belkide ama Desplat’ın yaptığı ortada yani.Onun dışında Ses ve Görsel kısımda üstüne yok diyebilirim.

   Sanat yönetmenliğinde Potter 4-5 kere aday oldu sanırım alması lazım bence o kadar filme vermedikten sonra.

   Yanıt
 4. thebalkabaa

  Hugo’nun kazanacağını ve kazanmayı hak ettiğini düşünüyorum aslında. Ama bunca yıldır, 8 Harry Potter filminde birden harika bir iş çıkarmış ikilinin bu dalda ödüllendirilmeden bir devrin kapanması fikri hiç hoşuma gitmiyor.

  Yanıt
 5. Emel

  Hugo filmini benğenenler arasında olduğum için aday olduğu her dalda ödül alsın istiyorum ancak HP ve The Artist de çok iyi oldu bir dalda kararsız kaldım açıkcası.

  Yanıt

Bir Cevap Yazın