Nurse Jackie – 4. Sezon

Nurse Jackie – 4. Sezon

Edie Falco

(Okuduğunuz yazı diziyle ilgili SPOILER içermektedir!!!!)

Sezon Günlükleri maratonumuzda sırada yine Pazar günü sezon finalini yapan bir başka dizi, Nurse Jackie var. Oscar Boy sayfalarında bugüne kadar sayısız diziden bahsettiğimin farkındasınızdır. Televizyon konusunda her yıl daha da abartılı sayılara ulaşıyorum. Ama zannediyorumki bugüne kadar Oscar Boy sayfalarında yorumladığım diziler arasında en az tanınanı Nurse Jackie. O kadar az bir izleyici kitlesi var ki Nurse Jackie‘nin Türkiye’de, dizi hakkında konuşabileceğiniz birilerine rastlamak neredeyse imkansız. Tabi ben hala benden dizi önerisi isteyenlere önce Nurse Jackie‘nin adını vermeye devam ediyorum. O yüzden peşin peşin söyleyeyim, bu diziyi izleyin! Bu diziyi kaçırmayın. Nurse Jackie adıyla sizi yanıltıp sıradan bir hastane dizisi hissi vermesin. Çünkü değil.

Kısaca özetlemek gerekirse Nurse Jackie uyuşturucu bağımlısı, iki çocuk annesi ve kocasını aldatmakta olan bir hemşireyi, Jackie Peyton’ı (Edie Falco) konu alıyor. Dört sezonda tabi konu aldı başını gitti. Jackie artık kocasını aldatmamakta çünkü kocasıyla yollarını ayırdı. Sırf ilaç alabilmek için yattığı Eddie’yle (Paul Schulze) olan ilişkisi de çoktan bitmiş durumda. Jackie’nin son problemleri bir anda büyüyen kızı Grace’le (Ruby Jerins) iletişim kopukluğu ve hastanenin yeni yöneticisi Cruz’la (Bobby Cannavale) gereğinden fazla sır paylaşmasından ibaret. Hastanenin renkli doktoru Cooper’ın (Peter Facinelli) gün geçtikçe daha sempatik bir adam dönüşmesi, O’Hara’nın (Eve Best) ise artık bir anne olması dördüncü yılını dolduran Nurse Jackie‘deki diğer önemli detaylar.

Peter Facinelli, Stephen Wallem ve Edie Falco

İlk sezonuyla aklımızı başımızdan alan, ikinci sezonda dozunu iyice arttıran ama üçüncü sezonda adeta dibe vuran Nurse Jackie bu yıl inanılmaz iyi bir sezon geçirdi. Yalnız Girls, Enlightened ve Veep‘in yeni başlayan diziler olması sebebiyle daha fazla ilgi çekmesi yüzünden dördüncü sezonun başarısından pek bahseden yok. Benim diziyle ilgili en sevdiğim şey risk almaktan çekinmemeleri. Bir anda tüm dünyanız tersine dönebiliyor. Bir bakıyorsunuz Jackie biricik haplarından vazgeçmiş, bir bakıyorsunuz hastanenin demirbaşı Akalitus (Anna Deavere Smith) işinden olmuş. Bunda yayınlandığı kanal Showtime’ın cesur işlere açık olmasının katkısı büyük. Kısaca kablolunun faydaları da diyebiliriz. Nurse Jackie‘nin büyük networklerden birinde bir sezon dayanması bile mucize olurdu zaten.

Bu yılın bu kadar başarılı olmasının sebebi ise Jackie’nin hiç bilmediğimiz bir yönüyle tanışmamıza vesile olması. Tam herşeyi bırakacak, başa saracak derken öyle bir hamle yapıyor ki sanki üç senedir başka bir kadını izliyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Yeni karakterlerden Dr. Cruz’un varlığı, Dr. O’Hara’nın hamileliği ve tabi Zoey’nin (Merritt Wever) Jackie’nin yanına taşınması da sezonu renklendiren detaylar arasında. Mesela başından beri bir arada görmek istediğimiz üç müttefiğin (O’Hara, Jackie ve Akalitus) artık birlikte hareket etmesi de ayrı bir haz yaratıyor bende. Bu arada bir ilginç detay da vermek istiyorum sizlere. Dizide Cruz’un oğlunu oynayan aktör Jake Cannavale gerçek hayatta da Bobby Cannavale‘nin oğlu. Cannavale‘nin eşinin de Sidney Lumet‘nin kızı olduğunu ekleyerek bir magazin haberini daha araya sıkıştırmayı unutmayalım.

Eve Best, Peter Facinelli ve Bobby Cannavale

Nurse Jackie televizyondaki “dramedy”lerden belki de en iyisi. Çok da uzun bir yol kat etti bu harika dizi ve Edie Falco‘ya En İyi Kadın Oyuncu Emmy’si getirdi. Bu yıl yarışın inanılmaz kalabalık olduğunu tekrar tekrar söylememe gerek yok. Yalnız ben bu kadar başarılı bir sezondan sonra Falco‘nun Martha Plimpton, Laura Linney gibi rakiplerine oranla daha şanslı olduğunu düşünüyorum. Tüm bunların haricinde ben tekrardan diziyi izlemenizi tavsiye edeceğim. 25 dakikadan 46 bölüm sizleri beklemekte. Daha ilk bölümden diziye bağlanacağınızın da garantisini veriyorum. Yarın The Borgias ve Girls eleştirilerinde görüşmek üzere.

En İyi Bölüm: Day of the Iguana (Bölüm 7)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Edie Falco (Jackie Peyton)
Sezon Notu: B+

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...