Oscar Rehberi ’12: En İyi Kadın Oyuncu

Oscar Rehberi ’12: En İyi Kadın Oyuncu

Lead Actress

Adaylar: Jessica Chastain (Zero Dark Thirty) / Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook) / Emmanuelle Riva (Amour) / Quvenzhane Wallis (Beasts of the Southern Wild) / Naomi Watts (The Impossible)

Farkında mısınız bilmiyorum, Oscar Rehberi’nde sona yaklaştıkça akıbeti belirsiz kategorilerimiz giderek artıyor. En İyi Kadın Oyuncu dalı da yarışın kimler arasında olduğunu söylebilmemize rağmen, sonuç hakkında kesin bir tahmin yapamadığımız o dallardan biri. Herkes favorisini seçmiş durumda. Yarış Jennifer Lawrence, Emmanuelle Riva ve Jessica Chastain arasında geçeceğe benziyor. Ben yine de teker teker tüm adayları konuşayım istiyorum.

Naomi Watts, sezonun büyük ödüllerinin adayları açıklanmadan evvel Oscar’ın ilk beşine girip giremeyeceğinden emin olamadığımız bir isimdi. Tilda Swinton’ın da We Need to Talk About Kevin ile her yerden adaylık alıp Oscar’ı ıskaladığını hatırlarsınız geçen seneden. İşte Watts için de böyle bir korkumuz vardı. Ama The Impossible tam Akademi’nin tarzı bir film. Eğer bu kadar çok yüksek standartlı film çıkmasaydı 2012’de Extremely Loud & Incredibly Close gibi En İyi Film listesine sızabilirdi bana kalırsa. Tabii yapılan kampanyayla da alakası var. Kazanma ihtimalinin olmadığını hemen söyleyeyim. Filmi izleyip ağladığımızla kalacağız.

Quvenzhane Wallis, bugüne kadar En İyi Kadın oyuncu dalına aday edilen en genç aktris oldu. Beasts of the Southern Wild aslında beklenenden çok farklı bir adaylık almadı. Hatta şöyle bir bakıldığında sadece 4 adaylık aldığını görüyorsunuz. Wallis’in de durumundan pek emin değildik. Malum yaşı sebebiyle Akademi kendisini aday etmeyebilir diyorduk. Lakin filme yönetmenlerden de destek gelince (Benh Zeitlin adaylık aldı.), Beasts of the Southern Wild’ın aslında ne kadar sevilmiş olduğunu gördük. Yine de Wallis’i de listelerde çok yukarıya çıkarmamakta yarar var. Zaten ana oyunculuk kategorilerinde bugüne kadar hiç bir çocuk oyuncu ödül alamadı. Yardımcılarda ise durum farklı. Anna Paquin (The Piano) en yakın örnek.

Jessica Chastain filmin salakça eleştirileri sebebiyle zarar gören aday oldu. Evet, salakça diyorum. Buradan “İşkenceyi meşrulaştırıyor.” diyen herkese selamım olsun. Metin Anter yazmış Twitter’da, “Zero Dark Thirty’i izleyip Amerikan propagandası olarak görmek, birşeye karşı olan nefretin algıyı ne denli etkileyebildiğinin kanıtı gibi.” diye. Ne kadar haklı. Örümcek kafalıları bir kenara bırakırsak Chastain, SAG haricinde gittiği her yerden ödülle döndü. Burada da epey oy alacağını düşünüyorum. Yalnız zafer almasına yetecek mi emin değilim.

Emmanuelle Riva’yı ise alternatif olarak gösterdim. Amour hakkındaki fikirlerimi biliyorsunuz. Oturup tekrarlamamın anlamı yok. Tüm dünya filme bayıldı, ama ben hala bu sene daha sıkıcı bir film izlemediğim konusunda ısrar ediyorum. Riva’nın performansının filmde en iyi şey olduğu kesin. Sadece şöyle bir problem var, Riva’nın kazanması için Akademi üyeleri tarafından filmin izlenmesi gerekiyor ve Twitter’daki Oscar yazarlarının söylediklerine bakılırsa görüştükleri Akademi üyelerinin büyük bir çoğunluğu hala Amour’u izlememiş. Henüz geç kalmış değiller, ama Amour’a göre daha çok ilgilerini çekeceğini düşündüğüm Silver Linings Playbook devreye giriyor işte tam burada.

Silver Linings Playbook, elini attığı her projenin oyuncularına Oscar kazandıran Harvey Weinstein’in yeni oyuncağı. Jennifer Lawrence da Jessica Chastain gibi gittiği her yerden ödülle döndü ve bu zaferlerin üstüne bir de SAG’i ekledi. Hem Oscar’ın favorisi, hem de benim. Bu yıl izlediğim en eğlenceli, en keyifli ve en insan karakterdi Tiffany. “En insan” deyince biraz garip oldu ama anlatmak istediğim tüm dengesizliklerine rağmen nihayetinde hepimizin geçtiği yollardan geçerek kararlar alan, farklı ama içimizden biri gibi Tiffany. Lawrence da harika yorumlamış bu karakteri. Ben ödülünü cepte görüyorum. Umarım yanılmıyorumdur. Zaten Lawrence, Hathaway ve De Niro ödül alırsa bu yıl benim yılım olacak. Bir de Hugh Jackman sürpriz yapsa… Daha ne isterim?

Kazanacak: Jennifer Lawrence | Silver Linings Playbook
Kazanabilir: Emmanuelle Riva | Amour
Kazanmalı: Jennifer Lawrence | Silver Linings Playbook
Aday olmalıydı: Marion Cotillard | Rust & Bone

Chastain

JESSICA CHASTAIN

İkinci Oscar adaylığı. Hiç kazanamadı.

 • 2011: The Help / En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Octavia Spencer, The Help kazandı.)

Lawrence

JENNIFER LAWRENCE

İkinci Oscar adaylığı. Hiç kazanamadı.

 • 2010: Winter’s Bone / En İyi Kadın Oyuncu (Natalie Portman, Black Swan kazandı.)

Riva

EMMANUELLE RIVA

İlk Oscar adaylığı.

Wallis

QUVENZHANE WALLIS

İlk Oscar adaylığı.

Watts

NAOMI WATTS

İkinci Oscar adaylığı. Hiç kazanamadı.

 • 2003: 21 Grams / En İyi Kadın Oyuncu (Charlize Theron, Monster kazandı.)
Yarın: En İyi Erkek Oyuncu

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

 1. aserat54

  Sıralamam;

  1-) Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook) – Bir sürü ödül aldı. Çıkardığı şahane performansı ve yer aldığı film şahane. Ama, bir yerde okudum ki, Lawrence, SNL (Saturday Night Live) programında sunuculuk yapmış. Rakipleriyle espri olarak dalga geçmiş. Espri ile kibir arasındaki çizgiyi tutturamamış sanırım. Bu mesele, gelen oyları birazcık etkileyebilir gibime geliyor…
  2-) Emmanuelle Riva (Amour) – Filmin Akademi tarafından ne kadar çok sevildiğini gördük. Ama, hâlâ çoğu üye filmi izlememiş. Bu mesele, sorun teşkil ediyor bence…
  3-) Jessica Chastain (Zero Dark Thirty) – Film karşıtı yapılan kampanyalar, “ZD30” filmini gerilere düşürüyor. Chastain de zarar gördü bu kampanyalar sebebiyle… Alabilir mi? Pek sanmıyorum. Ama, şunu da unutmamak gerekiyor, Chastain, SAG haricinde her yerden ödülle döndü. Ancak, yine de sizin de dediğiniz gibi, kazanmasına yetecek kadar oy toplayamayacak sanırım…
  4-) Naomi Watts (The Impossible) – Film, tam Akademi’nin tarzı. Ama, bu karmaşada kaybolacak ve ödülü alamayacak…
  5-) Quvenzhane Wallis (Beasts of the Southern Wild) – Bence, Akademi, Wallis daha çok genç diye hemen vermeyecekler ödülü… Ama, bu mesele, performansının kötü olduğu anlamına gelmez…

  Yanıt
 2. Metin

  “Jessica Chastain filmin salakça eleştirileri sebebiyle zarar gören aday oldu. Evet, salakça diyorum. Buradan “İşkenceyi meşrulaştırıyor.” diyen herkese selamım olsun.”

  Selamını aldık. Dahası Zizek de the Guardian yazarları da selamını aldılar.

  http://www.guardian.co.uk/film/2013/jan/30/zero-dark-thirty-normalisation-torture

  İşkenceyi olağan, eleştirilmesine lüzum dahi olmayan basit bir uygulama -dahası kötü adamlara yönelik bir eylem- olarak gösteren bir film varken salaklık bize aitse ne ala!

  Öneririm: Taxi to the Dark Side.

  Yanıt
 3. summer

  bence bu ödülü marion cotillard hakediyordu, ama aday bile olamadı malesef,adaylardan emmanuelle riva kazanmalı ama jennifer lawrence kazanacak hoş ben tutup iyi bir filmografisi varken açlık oyunları gibi bir gişe gereksizliğine imza atan bir oyuncunun oscarlı olmasını da akedemi açısından pek komik buluyorum.jennifer lawrence seriye başlarken oscar alacağını bilmiyordu belki ama genç yaşına rağmen oscar adaylığı olan,gelecek vadeden bir aktiristti insan biraz olsun seçilik bekliyor ama ne gezer

  Yanıt
 4. mukadder

  Bu yıl benim düşüncemde Jennifer’ın kazanacağı yönünde.. Ki öylede olacak..

  Gönül isterdi ki güzeller güzeli Naomi Watts’ın etkileyici performansı da ödüllendirilebilsin.. Jennifer’ı desteklesemde içten bir Naomi hayranlığı gütmüyor değilim..

  Yanıt
 5. Emel

  Bu sene Jennifer ın yılı olduğu kesin…Film çok güzeldi ve iyi bir oyunculukla ödülü hakediyor ama benim gönlümün yarısı hala Jessica da…İki oyuncu da yılın en iyisiydi ve hangisi alsa sevinecek olsam da Jessica bir adım önde gibi 🙂

  Yanıt

Bir Cevap Yazın