11 Ay Sonra

11 Ay Sonra

85th-academy-award-awards-nomination-annoucementjpg-de7c2bce9eed0a96

Dün okuyucularımızdan brent geçtiğimiz yılın Mart ayında 85. Akademi Ödülleri için yarışması muhtemel filmlerle ilgili yazdığım yazıyı hatırlattı. Sıkı takipçilerimiz bilir, her sene Oscarlar dağıtıldıktan 2-3 hafta sonra bir sonraki senenin ödül mevsimi için geniş çaplı bir derleme yazarım. Hatta şöyle de bir güzellik yapayım sizler için… Eski sitemde kaldığı için Eylül ayında sıfırdan yazdığım 82. Akademi Ödülleri yazısı, The Lovely Bones ve Nine’ın en tepeye yerleştirildiği şekliyle şurada. Yaza bırakılan, bu sefer Inception’la The King’s Speech isimlerinin zirvede olduğu 83. Akademi Ödülleri yazısı ise şurada. The Artist’in yer almadığı yine 11 ay evvel yazılmış 84. Akademi Ödülleri yazısına da şuracıktan ulaşabilirsiniz. Biz gelelim 85. Akademi Ödülleri yazısına. 12 Mart’ta huzurlarınıza sunmuşum bu yazıyı. Arşivden bulduğum tahmin listelerimle şu an yarıştaki durumu şöyle bir özetleyelim isterseniz. 11 ay boyunca neler değişmiş, neleri isabet ettirebilmişiz hep beraber görelim.

 • 9 En İyi Film adayından 6’sını “A’dan Z’ye En İddialılar” kısmına yerleştirmişim: Argo, Django Unchained, Life of Pi, Lincoln, Les Miserables ve Zero Dark Thirty. “Olası Aday Adayları” bölümünde ise Silver Linings Playbook var. “Uzak İhtimaller’de Beasts of the Southern Wild’ı görüyoruz. Amour ise yok. Ama hatırlıyorum. 2012 filmleri arasında görmeme rağmen Akademi için çok Avrupa kaçacağından dolayı eklememiştim Haneke’nin filmini.
 • Çok garip tahminlerim de varmış. Mesela Dark Shadows, Great Expectations ve Trouble with the Curve’e fazla değer vermişim yazıda. Bunu söylerken Great Expectations’ı hala izlemediğimizi fark ettim. Acaba bizde vizyona girecek mi?
 • Sadece “A’dan Z’ye En İddialılar” kısmında olan filmlerin adaylık ihtimallerini sıraladığım için, doğru bir şekilde sıraladığım ve 11 ay sonra hakikaten de Oscar adaylığı alan oyunculara gelirsek: Alan Arkin (Argo), Christoph Waltz (Django Unchained), Daniel Day-Lewis (Lincoln), Sally Field (Lincoln), Joaquin Phoenix (The Master), Philip Seymour Hoffman (The Master), Amy Adams (The Master), Hugh Jackman (Les Miserables), Anne Hathaway (Les Miserables) ve Jessica Chastain (Zero Dark Thirty). 20 oyuncu adayından 10’unu listelemiş olmam hiç de fena değil bence.
 • Animasyonlar kısmında Oscar adayı Brave, Frankenweenie, ParaNorman ve The Pirates! Band of Misfits’in ismini görüyoruz.
 • Teknik kategoriler başlığı altında ise The Avengers, Mirror Mirror, Prometheus, Skyfall ve Snow White and the Huntsman’i yakalamanız mümkün.
 • Tabii gösterim tarihi ertelendiği için ister istemez diskalifiye olanlar da var. Gravity, The Great Gatsby, The Place Beyond the Pines, World war Z, The Gangster Squad, Only God Forgives…

Peki işimiz bunlarla bitti mi? Hayır. Oturdum bir de 5 Mart tarihinde “Oscar Tahminleri” sayfasına yüklediğim tahminleri buldum. Onu da konuşalım.

 • EN İYİ FİLM: 15 film sıralımışım.İçlerinden Les Miserables, Lincoln, Django Unchained, Zero Dark Thirty, Argo ve Life of Pi zaten aday oldu. The Great Gatsby, Gravity ve To the Wonder zaten gösterim tarihleri ertelendiği için yarış dışı. Çuvalladıklarımdan ise The Master ve Anna Karenina’nın en azından diğer dallarda önemli adaylıklar aldığı için affedilmesi mümkün. Ama The Hobbit: An Unexpected Journey, The Dark Knight Rises, Hyde Park on Hudson ve Lawless için geçerli bir bahanem yok.
 • EN İYİ YÖNETMEN: 10 yönetmenden sadece Steven Spielberg şu an Oscar adayı. Ama yine içlerinde Akademi’nin açıkça terbiyesizlik ettiği Paul Thomas Anderson, Kathryn Bigelow, Quentin Tarantino ve Tom Hooper var. John Hillcoat, Joe Wright, Peter Jackson, Christopher Nolan listedeki diğer isimler.
 • EN İYİ ERKEK OYUNCU: Philip Seymour Hoffman’ı buraya koymuşum mesela. O zamanlar hangi dalda kampanya yapılacağı belli değildi tabii. John Hawkes da var listenin yedinci sırasında. Yalnız koca 10’ludan sadece Daniel Day-Lewis ipi göğüsleyebilmiş. Listenin zirvesinde Brad Pitt (Killing Them Softly) ve Bill Murray (Hyde Park on Hudson) var.
 • EN İYİ KADIN OYUNCU: Anne Hathaway var burada da ama onun yardımcı bir role sahip olduğundan habersizdim. Jessica Chastain tek iyi sonuçlanan tahmin olmuş. Laura Linney (Hyde Park on Hudson), Maggie Smith (Quartet), hatta Helen Mirren (The Door) buranın talihsiz tahminlerinden.
 • EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU: Burada diğerlerine göre daha başarılıyım. Hem Alan Arkin (Argo), hem de Robert De Niro (Silver Linings Playbook) demişim. Joaquin Phoenix de (The Master) mevcut listemde. Leonardo DiCaprio’yu (Django Unchained) birinci sıraya koyayarak da yanlış yapmadığımı düşünüyorum.
 • EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU: Sally Field (Lincoln) ve Amy Adams (The Master) ilk iki sıraya koyduklarım. Maggie Gyllenhaal (Won’t Back Down), Olivia Williams (Anna Karenina), Helena Bonham Carter (Great Expectations) tahminlerimden konuşmak istemiyorum.

Umarım istediğiniz gibi olmuştur karşılaştırmalar. Mart ayı içerisinde 86. Akademi Ödülleri yazısının da geleceğini haber vereyim şimdiden. Hazır olun!

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

0 Yorum

 1. summer

  ben de dün açıp okudum neler yazmışsın diye genel olarak gayet başarılısın bence de ben çok güldüm bradley cooper ve matthew mcconaughey hakkında yazdıklarına:)kim derdi bu sene ikisini de öve öve bitiremeyeceksin

  Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.