Cannes 2013 – 2. Gün

Cannes 2013 – 2. Gün

Yarışma – Jeune et Jolie (François Ozon), Heli (Amat Escalante)
Belirli Bir Bakış – The Bling Ring (Sofia Coppola), Fruitvale Station (Ryan Coogler)
Yarışma Dışı – The Great Gatsby (Baz Luhrmann)
Cannes Klasikleri – Le Joli Mai (Pierre Lhomme), Les Parapluies de Cherbourg (Jacques Demy)

Şu an Jeune et Jolie ve Heli’nin yarışmadaki şanslarından konuşmamız gerekiyor aslında ama dünün merakla beklenen filmi The Bling Ring olduğu için iki filme gelen eleştirilere de pek dikkat etmedim. Sadece Ozon’un yeni filminin olumlu, Heli’nin ise genel olarak kötü eleştiriler aldığını söyleyebilirim. Yalnız Jeune et Jolie ile ilgili bir fanatizm de görebilmiş değilim. İlerleyen günlerde The Bling Ring fırtınası sona erince durumu daha iyi anlarız. Sofia Coppola’nın yeni filmine gelirsek… Öğlen gelen eleştirilerin büyük bir çoğunluğu iç karartıcıydı ama akşama doğru bir anda işin rengi değişti ve Coppola’nın yeni bir başyapıta imza attığını söyleyenlerin sayısı çoğaldı. Hangi gruba güvenmemiz gerektiği konusunda emin değilim. Sadece favori yönetmenimin yine çok başarılı olduğunu umuyorum. Fruitvale Station muhabbetine Sundance’te şahit olduğumuz için pek bir şey eklemeyeceğim. Kaldı ki sosyal medyada filmin pek adının geçtiğini de duymadım. Buyrun bakalım, Emma Watson ve Sofia Coppola fotoğraflarıyla şenlensin gününüz:

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

0 Yorum

  1. Umur Çağın Taş

   Sosyal medyadan. Twitter üzerinde takip ettiğim sayısız blog ve şu an Cannes’da olan sinema eleştirmenleri var. Genel tepkiyi oradan ölçmeye çalışıyorum.

   Yanıt
  1. Umur Çağın Taş

   O zaman sayalım… Anne Thompson, Scott Feinberg, Sasha Stone, Kristopher Tapley, Nigel M. Smith, Gregory Ellwood, Steven Zeitchik, David Poland, Jeff Wells…

   Yanıt

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.