Cannes 2013 – 3. Gün

Cannes 2013 – 3. Gün

Yarışma – The Past (Asghar Farhadi), Tian Zhu Ding (Zhangke Jia)
Belirli Bir Bakış – Stranger by the Lake (Alain Guiraudie), Miele (Valeria Golino)
Cannes Klasikleri – Visions of Eight (Milos Forman), A Story of Children and Film (Mark Cousins), Borom Sarret (Ousmane Sembene), Manila in the Claws of Light (Lino Brocka)

Henüz üçüncü günden Altın Palmiye için bir favoriden bahsetmek çok güç ama A Separation’dan sonra bu sefer benzer bir konuyu tam zıttı perspektifden ele alan Asghar Farhadi, ödül töreninden eli boş dönmeyecek gibi gözüküyor. Şans kendisinin mi, Berenice Bejo’nun mu, yoksa senaryonun yüzüne mi güler emin değilim. Ama gelen tepkiler o kadar pozitif ki Cannes’ı ödülsüz kapatmayacakmış gibi geliyor bu film bana. Birkaç Oscar bloggerı şimdiden Bejo’nun Oscar’a kadar adını unutturmadan adaylık alıp alamayacağını konuşmakta. Tabii yorumların büyük bir çoğunluğunda A Separation kadar iyi olmadığının söylendiğinin de altını çizelim. Tian Zhu Ding ile ilgili gelen eleştiriler ise epey dengesiz. Stranger by the Lake ve Miele hakkında yazılanları ise takip etme şansım olmadı açıkçası. Buyrun fotoğraflara…

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

0 Yorum

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.