Saturday Night Live – 38. Sezon

Saturday Night Live – 38. Sezon

1
Saturday Night Live’ı Türkiye’de benden başka düzenli olarak izleyen bir kişi daha var mı emin değilim. Varsa uzun uzun sohbetler edip, hangi skece daha çok güldüğümüzü konuşmaya da açığım. Efendim, Saturday Night Live 70’li yıllardan beri devam etmekte olan yayın hayatına hala devam ediyor. Seth MacFarlane’ın açılışını yaptığı ve Ben Affleck’in kapattığı 38. sezon sona erdi. Geçtiğimiz yıl Kristen Wiig ve Andy Samberg’ün ayrılmasıyla beraber bu boşluğu nasıl dolduracaklarını merak ederken Lorne Michaels muhteşem transferler yaptı yine. 37. sezonun sonunda kısaca tanıştığımız Kate McKinnon, kadronun yeni yıldızı Cecily Strong, biraz daha iyi skeçlere ihtiyaç duyduğunu düşündüğüm Aidy Bryant ve ısınmakta güçlük çektiğim Tim Robinson 38. sezonun yeni yüzleriydi.

Sezon finalinde ise önemli vedalar izledik. Bill Hader ikonlaşmış Stefon karakteriyle elveda dedi. Fred Armisen’ın gidişi için de “It’s a Lovely Die” söylendi çığlık çığlığa. Jay Pharoah’nın Twitter hesabına göre Jason Sudeikis de veda edenler arasındaymış. Ama tabii henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için bir şey diyemiyoruz. Kadronun geri kalanı ise olduğu yerde duruyor. Vanessa Bayer, Taran Killam, Bobby Moynihan, Nasim Pedrad ve tek demirbaş olarak Kenan Thompson. Bakalım yeni sezonda Lorne Michaels, NBC’de Cumartesi gecelerinin vazgeçilmezi haline dönüşen SNL’e kimleri bulup getirecek. Hader ve Armisen’ın boşluğunu doldurmak epey zor olsa gerek. Bu arada Jay Leno’nun yerini alıyor Jimmy Fallon biliyorsunuz. Sahipsiz kalan Late Night’a da Seth Meyers’a getirileceği duyurulmuştu. Ama bu yoğun tempo içerisinde Meyers, SNL’i terk etmeye henüz hazır olmadığını açıkladı. Yani hem Weekend Update’in, hem de Late Night’in sunucusu olarak izleyeceğiz kendisini.

2
Gelelim şimdi sezonu uzun uzun konuşmaya. Bu yıl SNL’in reytinglerinin en çok olduğu bölümlerde Joseph Gordon-Levitt, Bruno Mars, Louis C.K., Anne Hathaway, Jeremy Renner, Martin Short, Adam Levine gibi isimleri sunucu olarak izledik. Ama yine açık ara en çok izlenen bölüm Justin Timberlake’in oldu. Beşinci kez SNL’e sunucu olarak gelen Justin pek çok “Five-Timers” ismi de kendi bölümünde ağırladı. Paul Simon, Steve Martin, Dan Aykroyd, Chevy Chase, Martin Short, Alec Baldwin, Tom Hanks ve Candice Bergen’ı bir arada görmek güzeldi doğrusu. Ama ben Anne Hathaway’in sunduğu bölümün tüm skeçler düşünüldüğünde Justin’in bölümünden daha iyi olduğuna inanıyorum. Özellikle Claire Danes ve Katie Holmes taklitleri görülmeye değerdi. Kate McKinnon’ın Ellen DeGeneres taklidini de unutmayalım.

Peki bu sezondan aklımızda kalan görüntüler neler? Seth MacFarlane’ın olduğu bölümde sürpriz yapan Psy, Joseph Gordon-Levitt’in Magic Mike’a atıf yaptığı striptizli açılış, Louis C.K. ve Kate McKinnon’ın tutkulu öpüşme sahnesi, yine Louis C.K.’den kendi dizisi Louie’ye benzetilmiş Lincoln videosu, Anne Hathaway’in Homeland’deki Carrie’nin kılığına bürünerek büzdüğü dudakları, Jennifer Lawrence’ın Oscar’daki rakiplerine açtığı savaş, Bradley Cooper ile Ed Helms’in Jennifer Aniston kılığında yaptıkları sürpriz ve Stefon’un Anderson Cooper ile olan düğünü. İlla ki arada kaçırdıklarım da vardır ama sanıyorum ben en çok güldüklerim bunlar oldu.

3
Gelelim sezonun yıldızına… Bugüne kadar Kristen Wiig’i izlemekten diğerlerine dikkat edemiyordum ama yeni transferler daha önce de söylediğim gibi olağanüstü! Cecily Strong’dan gözünüzü ayırmamanızı öneriyorum. Çünkü Strong daha ilk birkaç bölümde Julia Louis-Dreyfuss, Amy Poehler, Tina Fey ve Kristen Wiig’den oluşan o altın ekibe katılacağının müjdesini verdi. Kate McKinnon’ı da es geçmek istemiyorum, çünkü hep sıkıntı yaşadığımız “ezber” mevzusunu aşmış ve orijinal taklitlerle epey kahkaha toplayan birisi. Notumu sırf geçen sezondan bir tık aşağıda bulduğum için “B+” olarak verdim. Yoksa Saturday Night Live izlemekten bıkmam söz konusu değil. Şimdilik 39. sezonda görüşmek üzere.

En İyi Bölüm: Anne Hathaway / Rihanna (Bölüm 7)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Cecily Strong
Sezon Notu: B+

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın