Modern Family – 4. Sezon

Modern Family – 4. Sezon

1

(Okuduğunuz yazı yüksek dozda SPOILER içermektedir.)

Mad Men’in yıllardır Emmy Ödülleri’nde devam eden sultanlığını Homeland gelip bozunca ufak çaplı bir sinir krizi geçirmiştim biliyorsunuz. Kaldı ki hala da Homeland’in birinci sezonunun Mad Men’in beşinci sezonundan daha iyi olduğunu kabul etmiyorum. Efendim, Mad Men gibi pek tatlı bir şekilde yoluna devam eden bir başka dizi de Modern Family. Üç senedir komedi dizileri arasında büyük ödülü kimselere kaptırmayan ABC dizisi olağanüstü bir başarı elde etti. Filmin tüm oyuncularının aldığı Emmy adaylıklarını da unutmamak gerek. Bir de üzerine Eric Stonestreet ve Julie Bowen’e gelen 2’şer, Ty Burrell’a gelen 1 Emmy var konuşulması gereken. Yalnız bugüne kadar her fırsatta savunduğum Modern Family’nin berbat bir sezon geçirdiğini inkar edemeyeceğim. Ki şu aralar aynı problemi Mad Men’de de yaşıyoruz. İki dev yapımda fazlasıyla şaşırttı. O yüzden ATAS üyeleri Girls ya da Veep’e, hatta Arrested Development’a yönelirse sakın şaşırmayın!

Öncelikle Modern Family’nin muhteşem ekibinden bahsedelim istiyorsanız. Her şey Eric Stonestreet’e olan hayranlığımızla başladı. Klasik olarak gay bir adamı canlandıran heteroseksüel aktörün peşinden koştuk ve aldığı ödüllere pek sevinir olduk. Ama kısa süre içerisinde Stonestreet kendini tekrar etmeye başlayıp yollar Jesse Tyler Ferguson için açıldı. Kaldı ki Ferguson’ın bu yıl en iyi yılı geçirdiğine de şüphe yok. Eğer rol arkadaşlarının arasından sıyrılma ihtimali varsa o sene, bu sene. Bu arada değinmeden geçemeyeceğim, Cam ile Mitchell’ın kızını canlandıran Aubrey Anderson-Emmons’a tahammül edemiyorum. Oyuncuları bu kadar olağanüstü olan bir dizide tavana bakarak rol yapan bir kızın ne işi var hala anlayabilmiş değilim. Cansu Dere tonlamasına hiç girmeyeceğim…

2

Gloria (Sofia Vergara) ile Jay’in (Ed O’Neill) evi dört sezondur ilk kez bu kadar ön plandaydı. Tabii ailenin yeni ferdinin de burada büyük bir önemi var. Vergara’nın dizinin hala en iyilerinden biri olduğuna hiç şüphe yok. Geçen sene ödülü ezbere Bowen’a veren ATAS üyelerinin yaptığı haksızlıkla ilgili de söyleyecek çok şey var ya aslında, sırf orijinal olmayı becerebildikleri için pek sataşmıyorum. Ed O’Neill konusunda ise fikrim hep sabit. Ben izlemekten pek keyif almıyorum. Married with Children zamanında güldük eğlendik, ama bence devri artık kapandı. Duraklamalı oyunculuğu çok 80’li yıllar kokuyor. Yalnız dizinin başarısı sayesinde o da çok rahat bir şekilde adaylıklar almaya devam ediyor. Rico Rodriguez’e olan tahammülümü de sanırım sezonun en başında kaybettim.

Ve tabii ki, her daim Modern Family’nin en güçlü evi olan Dunphyler! Ty Burrell ve Julie Bowen bu sene de abartıya kaçan oyunculuklarına rağmen yine dizinin yıldızları olmayı başardılar. Sırf karavanlı bölüm için ikisine de ödül gelirse şaşırmam. Bowen’ın geçen seneki histerik hallerinden epey rahatsız oluyordum; ama bu yıl üçüncü Emmy’yi evine götürmek için sahneye çıkması halinde alkışlayanlardan biri de ben olabilirim. Bu ailenin çocuklarına ise ayrı ayrı hayranım. Eskiden Nolan Gould’un ne kadar iyi olduğundan bahsedip duruyorduk, ama birilerinin Ariel Winter ve özellikle Sarah Hyland’in adını anması lazım! Hyland bana göre Emmy adayı olmayı en az Sofia Vergara ve Julie Bowen kadar hak ediyor. Keşke dizinin yetişkinleri ana dallara kaysa da yardımcı oyuncu kategorileri gençler için açılsa.

ARIEL WINTER, TY BURRELL, SARAH HYLAND, NOLAN GOULD, REID EWING

Peki Modern Family’nin bu sezonki düşünün ana sebebi ne? Dizi kendini tekrarlamaya başladı, tek sebep bu. Bu kısa ama öz sebebin rahatsızlık vermesi ise Modern Family’nin daha önceleri hep kendini yenileyebilmiş olmasından, özgün kalabilmesinden kaynaklanıyor. Bu sezon da dibe vurduğu söylenemez ama komedi dizileri arasında Enlightened, Girls ya da 30 Rock kadar iyi bir yıl geçirdiğine inanmıyorum. Şimdi tek merak ettiğim Eylül ayında ATAS’ın nasıl bir tercih yapacağı. Eski formunu kaybeden Modern Family’yi mi seçecekler, yoksa dramada olduğu gibi taktik değiştirip yeni bir işe mi yönelecekler? Pek yeni sayılmasa da uzun yıllar sonra geri döndüğü için Arrested Development, yazının başında da belirttiğim gibi, Modern Family’nin başına bela olabilir. Neyse efendim, seneye beşinci sezonda küllerinden doğmalarına umarak yazımızı sonlandıralım biz. Görüşmek üzere.

En İyi Bölüm: New Year’s Eve (Bölüm 11)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Jesse Tyler Ferguson (Mitchell Pritchett)
Sezon Notu: B+

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın