Toronto Film Festivali ’13 – Ödüller

Toronto Film Festivali ’13 – Ödüller

Chiwetel Ejiofor | 12 Years a Slave
Chiwetel Ejiofor | 12 Years a Slave

Ödül sezonunun Telluride ile birlikte başlangıç noktalarından biri olarak kabul edilebilecek Toronto Film Festivali sona erdi. Sezon içerisinde adını sıkça duyacağımıza inandığım pek çok film seyirciyle buluştu yine. August: Osage County, Mandela: Long Walk to Freedom gibi yapımlar ışıltısını kaybederken Gravity, Dallas Buyers Club be festivalin en önemli ödülünü alan 12 Years a Slave yükselişe geçti. Geçtiğimiz yıllarda büyük ödül Silver Linings Playbook, Where Do We Go Now?, The King’s Speech, Precious gibi yapımlara gitmişti. Birkaç istisna haricinde genelde Oscar Ödülleri’ne kadar ciddi bir destek sağlıyor Toronto’daki bu prestijli galibiyet. Dolayısıyla 12 Years a Slave’i En İyi Film ödülü için en iddialılar arasına yazmanızı öneririm. Adaylığı kaçırmayacağı da kesin. Merak edenler için dağıtılan tüm ödülleri aşağıya sıraladım. Şimdi New York’daki festivali bekleme zamanı. Bizim Filmekimi’yle oyalandığımız tarihlerde yarış biraz daha netleşecek, ona şüpheniz olmasın.

Not: The Hollywood Reporter’da ödül mevsimini yazan Scott Feinberg, 12 Years a Slave’den sonra en çok oy alan filmlerin sırasıyla Philomena ve Prisoners olduğunu açıkladı Twitter’da.

HALKIN SEÇİMLERİ
Drama:
12 Years a Slave (Steve McQueen)
Geceyarısı Çılgınlığı:
Why Don’t You Play in Hell? (Shion Sono)
Belgesel: 
The Square (Jehane Noujaim)

FIPRESCI
Özel Gösterimler:
 Ida (Pawel Pawlikowski)
Keşif Ödülü: The Amazing Catfish (Clauida Sainte-Luce)

KANADA YAPIMLARI
En İyi Film:
When Jews Were Funny (Alan Zweig)
En İyi İlk Film:
Asphalt Witches (Shayne Ehman ve Seth Scriver)
En İyi  Kısa Film:
Noah (Walter Woodman ve Patrick Cederberg)

Grolsch Film Works Keşif Ödülü: All the Wrong Reasons (Gia Milani)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

  1. Mert.

    Bu yıl çok iyi filmler izleyecekmişiz gibi bir his var içimde.

    12 Years A Slave, American Hustle ve Gravity En İyi Film için uğraş verecekler şimdiden belli.

    Yanıt

Bir Cevap Yazın