Emmy Tahminleri ’13: Büyük Kategoriler

Emmy Tahminleri ’13: Büyük Kategoriler

Ve geldik son tahmin listesine. 22 Eylül gecesi, henüz live blogging yapıp yapmayacağımdan emin olmasam da, 65. Primetime Emmy Ödülleri’ni beraber izleyeceğiz. Bugüne kadar tüm oyunculuk kategorilerini (erkek, kadın, yardımcı erkek, yardımcı kadın) ve ayrıca yönetmenlerle senaryoları incelemeye aldık. Sıra en büyük dallarda. Bu arada haberi olmayanlar varsa geçtiğimiz Pazar günü teknik dallardaki kazananların belli olduğu Creative Arts gecesi gerçekleşti. Garip bir şekilde favoriler arasında olan Homeland ile Modern Family’ye tek bir ödül çıkmadı. O yüzden ufak değişiklikler yaptım. Umarım yanılmam.

EN İYİ DİZİ (DRAMA)

 • Breaking Bad
 • Downton Abbey
 • Game of Thrones
 • Homeland
 • House of Cards
 • Mad Men

2012: Homeland
2008-2011: Mad Men
2007: The Sopranos

Son dakikaya kadar Homeland olarak düşündüğüm, ama Creative Arts sonrası biraz olsun Breaking Bad’e kaydım bu dalda. Öncelikle şunu söyleyeyim, En İyi Drama Dizisi adaylarından sadece 3 tanesi hem yönetmen, hem de senaryosuyla adaylık yakalayabildi. Bu üç dizi Breaking Bad, Homeland ve Downton Abbey. Fakat zayıf bir sezon geçiren Downton Abbey’nin ödül almaktan uzak olduğunu artık hepimiz biliyoruz. O yüzden onu elemek en doğrusu olacak. Breaking Bad’in şansı ise oylama süresince final sezonunun ikinci parçasının yayında olması. Yani ATAS’daki Breaking Bad izleyicileri diziyi televizyonda da yakaladıkları için kafalarında hep güncel kalabiliyor. Fakat geçtiğimiz yıl Homeland’e olan sevgiyi düşününce de bu kadar çabuk vazgeçerler mi diye düşünüyorum. Morena Baccarin ve Mandy Patinkin’e bile adaylık çıktı. Rupert Friend’in konuk oyuncu olarak aday olduğunu da unutmamak lazım. Bir de 5 yıl sonra En İyi Dizi ödülü vermek gibi bir huyu yok ATAS’ın. Bilemiyorum. Yine de son olarak Homeland diyeceğim, fakat Breaking Bad kazanırsa da şaşırmam galiba. Bu kategoride 4 kere galip gelen Mad Men’in ise pek şansı yok gibi gözüküyor. Çünkü ne yönetmenlik, ne de senaryo adaylığı alabildi. House of Cards sadece yönetmen, Game of Thrones da sadece senaryo dalında yer alıyor bu arada. Game of Thrones’un güzel bir sürpriz yapabilme ihtimali olduğunu da düşünmüyor değilim.

Kazanacak: Homeland
Kazanabilir: Breakin Bad
Sürpriz: Game of Thrones ya da belki… Mad Men

EN İYİ DİZİ (KOMEDİ)

 • 30 Rock
 • The Big Bang Theory
 • Girls
 • Louie
 • Modern Family
 • Veep

2010-2012: Modern Family
2007-2009: 30 Rock
2006: The Office

Dördüncü sezonunda gözle görülür bir düşüş yaşayan Modern Family, Creative Arts gecesinden eli boş dönünce benim 30 Rock tahminim biraz daha kesin gelmeye başladı. Bu yıl ekranlara veda eden Tina Fey’in dizisinin güzel bir ödülle sonlandıracağına inanıyorum bu serüveni. Daha evvel 3 kere aldığı bir ödül. Yani ATAS’ın çok yabancı olduğu bir dizi değil. Fakat Modern Family de son 3 yıldır zirvede. İki yenilmez şövalye savaşmaya hazırlanıyor. Benim fikrimi sorarsanız 30 Rock kesinlikle Modern Family’den kat kat daha iyi bir yıl geçirdi. Ama tabii geri dönmek de istemeyebilirler neticede. Hatta bu geri dönmeme meselesi onları Louie ya da Girls gibi yeni seçeneklere de yöneltebilir. Komediler arasındaki yönetmenlik ve senaryo adaylığı karnesini de sıkıştıralım araya: 30 Rock ve Louie hem yönetmenlik, hem senaryo; Modern Family ve Girls sadece yönetmenlik. The Big Bang Theory ve Veep’e ise bir şey çıkmadı. Ki zaten ödülü alma ihtimali oldukça düşük olan iki diziden bahsediyoruz. The Big Bang Theory’nin de Two and a Half Men gibi kayıplara karıştığı günü görmek için sabırsızlıkla bekliyorum. Bu kadar kaliteli komedilerin arasında ne yaptığına anlam verebilmiş değilim.

Kazanacak: 30 Rock
Kazanabilir: Modern Family
Sürpriz: Louie

EN İYİ MİNİ DİZİ / TV FİLMİ

 • American Horror Story: Asylum
 • Behind the Candelabra
 • The Bible
 • Phil Spector
 • Political Animals
 • Top of the Lake

2012: Game Change
2011: Downton Abbey
2010: The Pacific (mini dizi) ve Temple Grandin (TV filmi)

Bu dalın galibi, kimse kusura bakmasın ama, çoktan belli. American Horror Story: Asylum ve Top of the Lake fanları ne yazık ki mutlu bir gece geçiremeyecekler. Çünkü Creative Arts’da 8 dalda birden ödül alan Behind the Candelabra fırtına gibi esmeye geliyor. Steven Soderbergh’in HBO için yaptığı TV filmi bu yılın en kaliteli, en kalbur üstü işlerinden. Dolayısıyla herhangi bir yapımın Behind the Candelabra’dan oy çalabileceğine inanmıyorum. American Horror Story: Asylum’un hiç de azımsanamayacak bir hayran kitlesi var. Fakat bu yıl karşısındaki rakip çok güçlü. Bir de bu dal, mini dizilerden çok beyazperdeden televizyona geçiş yapmış insanların projelerini ödüllendirir hale geldi. Eğer bir Downton Abbey değilseniz, zaferi tatmak epey zor oluyor. Jane Campion’ın Top of the Lake’i de daha sakin bir yılda ekrana gelmiş olsaydı sanıyorum ödüle kavuşma ihtimali konuşulabilirdi. Diğer adaylar ise Al Pacino’nun ödül almak için kendini parçaladığı Phil Spector, Sigourney Weaver’ın 20 senedir değişmeyen üslubuyla oynadığı Political Animals ve adını Emmy adayları açıklanırken öğrendiğim The Bible. Hepsi Soderbergh’in kılıcını tatmaya hazır bir şekilde Emmy gecesinde buluşacak.

Kazanacak: Behind the Candelabra
Kazanabilir: American Horror Story: Asylum
Sürpriz: Top of the Lake

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

 1. Geri İzleme: Emmy’ye saatler kala… | Oscar Boy

Bir Cevap Yazın