SAG Tahminleri ’13

SAG Tahminleri ’13

Önümüzdeki hafta büyük ödüllerden üçünün adayları açıklanmaya başlıyor. Önce 11 Aralık Çarşamba günü SAG’in seçimlerini öğreneceğiz. ardından 12 Aralık Perşembe günü Altın Küre adayları açıklanacak. Critics’ Choice için ise 16 Aralık Pazartesi’ye kadar beklememiz gerekecek. Ben de bu uzun bekleyişin sonuna yaklaşırken SAG için son tahminlerimi yapıp harekete geçeyim istedim. İlerleyen günlerde de Altın Küre tahminlerimle meşgul edeceğim sizleri. Neyse biz bugünün meselesine dönelim.

SAG (Oyuncular Birliği), 1995 yılından beri dağıtıyor ödüllerini. Eğer istatistikleri konuşacak olursak bugüne kadar toplu performans ödülünü alan 18 yapımdan sadece 9’u Akademi’nin En İyi Film heykelciğini de kucaklayabilmiş. Erkek oyuncuda bu sayı 15 iken, kadın oyuncuda 13, yardımcı erkek oyuncuda 11, yardımcı kadın oyuncuda ise 12. Yabancı oyuncuları kucaklamaya pek meraklı bir grup değil. Veteranlara büyük bir aşk besliyorlar. Ruby Dee (American Gangster), Christopher Walken (Catch Me If You Can), Julie Christie (Away from Her) gibi seçimleri bu tezimi kanıtlamak için yeterlidir diye umuyorum. Ama Akademi’den farklı olarak aday ettikleri performanslara baktığınızda da yine bir veteran merakı görmek mümkün. Ben de olabildiğince SAG’in zevklerini ve Oyuncular Birliği üyeleri için düzenlenen gösterimlerden gelen tepkileri göz önüne alarak tahmin listelerimi hazırladım. Bakalım ne kadar haklı çıkacağım…

EN İYİ ERKEK OYUNCU

1. Matthew McConaughey | Dallas Buyers Club
2. Chiwetel Ejiofor | 12 Years a Slave
3. Leonardo DiCaprio | The Wolf of Wall Street
4. Bruce Dern | Nebraska
5. Robert Redford | All Is Lost

Erkek oyuncu kategorisinde yerini kesin gördüğüm iki isim var: Matthew McConaughey ve Chiwetel Ejiofor. İkisi de herkesin favorileri arasında yer almakta. Bu sezon içerisinde giremedikleri aday listelerinin ne kadar ciddiye alınacağını bilmiyorum. Ödülü alacak kapasiteleri olup olmadığını ilerleyen aylarda göreceğiz; fakat şimdilik adaylıklarının cepte olduğunu söylemek mümkün. The Wolf of Wall Street’e SAG gösteriminde gelen pozitif tepkileri göz önüne alırsak Leo’nun da adaylar arasında yer alacağı söylenebilir. Bugüne kadar The Aviator ve Blood Diamond haricinde The Departed ve J. Edgar ile de aday oldu DiCaprio. Yani kendisine Akademi kadar tepkili bir üye grubu mevcut değil burada. Ve tabii veteran aşkları sebebiyle listeyi dolduracağını düşündüğüm Bruce Dern ve Robert Redford var son olarak. Dern’ün başından beri Redford’dan daha kuvvetli bir aday adayı olduğuna inanıyordum. NBR’dan gelen zaferle bu düşüncem iyice doğrulanmış oldu. Redford’un yerinin ne kadar sağlam olup olmadığını ise SAG belirleyecek. Bu kategori rekabetli bir sene geçirdiğinden kampanya için kılını kıpırdatmayan Redford biraz üzülebilir.

6. Tom Hanks | Captain Phillips
7. Forest Whitaker | Lee Daniels’ The Butler
8. Oscar Isaac | Inside Llewyn Davis

Redford’un yerini kapabilecek aktörler arasında Tom Hanks, Forest Whitaker ve Oscar Isaac var. Hanks’in oyunculuğunu filmin son 5 dakikasında görebildiğimiz için SAG üyelerinin bu performansın üzerine atlayacağından pek emin değilim. Daha az karmaşanın olduğu yardımcı erkek oyuncu kategorisinde Saving Mr. Banks ile üye ederek geçiştirebilirler kendisini. Whitaker’ın filminde SAG üyelerinin neredeyse tamamı oynadığından dolayı bence sürpriz yapma olasılığı oldukça yüksek. Ve tabii son olarak, kimse inanmak istemese de Oscar Isaac var. SAG’in oylamasının devam ettiği dönemde herkesin dilinde olan bir yapımdı Inside Llewyn Davis. Her türlü gösterime de koşturup katılmaya gayret ediyor. Bu yıl kampanyanın ekmeğini yiyecek aktörlerden biri olabilir.

9. Christian Bale | American Hustle
10. Michael B. Jordan | Fruitvale Station

Uzak ihtimaller arasında ise Christian Bale ve Michael B. Jordan’ın adını sayabiliriz. İkisinin de şansı filmlerinin ne kadar sevildiğine bağlı. Bale’ın performansı için ölüp biten birine ben rastlayamadığım için ihtimaller dahilinde olduğunu düşünmüyorum. Eğer Akademi, American Hustle’a aşık olursa mutlaka ilk beşi zorlayacaktır. Fakat Oyuncular Birliği bambaşka ve çok daha kalabalık bir grup. Akademi’yle karıştırmamak lazım. Jordan ise Weinstein’in bu kategorideki umutlarından biri. Octavia Spencer’ı izleyip aday eden üyeler, televizyondan da tanıdıkları genç aktöre oy verebilir pek ala.

EN İYİ KADIN OYUNCU

1. Cate Blanchett | Blue Jasmine
2. Sandra Bullock | Gravity
3. Meryl Streep | August: Osage County
4. Emma Thompson | Saving Mr. Banks
5. Judi Dench | Philomena

Woody Allen’ın kadınlarına hayran olan oyuncular doğal olarak yılın favorisi Blanchett’i listelerinde mutlaka bulunduracaktır. Sandra Bullock’un da ilk beşte yerinin kesin olduğuna inanıyorum. Gravity fırtınasına dahil olabilecekleri tek kategori burası çünkü. Eğer filmde birkaç tane daha oyuncu olsaydı toplu performansa bile sızabilirdi Cuaron’un son harikası. Meryl Streep’i ise çok seviyorlar. The River’la bile aday olmuş, Doubt’la ödülü kucaklamış, SAG tarihinde en çok adı geçmiş aktrislerden biri kendisi. Bu sefer Streep’in performansına çok ölüp biten yok. Sonunda dünyanın geri kalanı da uzun yıllardır Streep’in tüm karakterleri kendine benzettiğinin farkına vardı. Ama Oyuncular Birliği yaşını almış efsaneleri sever. Asla Streep’i es geçmeyeceklerdir. Thompson’la Dench için de aynısı söz konusu. Her ne kadar Emma Thompson’a sevgilerini gösterebilecekleri bir film olmasa da son 10 yılda, bu sefer Saving Mr. Banks ile iddialı geliyor. Dench’e hayranlıkları da malum. 12 tane SAG adaylığı var, şaka değil.

6. Amy Adams | American Hustle
7. Kate Winslet | Labor Day

İlk gösterimlere göre son günlerde çok daha iyi eleştiriler alan Amy Adams ilk beşteki divalar için bir risk oluşturabilir mi emin değilim. Ama illa ki birisi çıkacaksa SAG’in ilk beşinden, o boşluğu dolduracak isim büyük ihtimalle Adams olur. Winslet de çok sevdikleri aktrislerden biri. Dolayısıyla Labor Day, Oscar yarışını terk etmeye yakın olsa da SAG’in sürprizlerinden birine dönüşebilir. Diane Kruger (Inglourious Basterds) ve Nicole Kidman’a (The Paperboy) bir anda ivme kazandırmışlardı hatırlarsanız.

8. Adele Exarchopoulos | Blue Is the Warmest Color
9. Brie Larson | Short Term 12
10. Julia Louis-Dreyfus | Enough Said

Exarchopoulos’un yabancı aktrislere mesafeli olan üyelerden oy alabileceğine pek emin değilim. Geçen sene yattığı yerden büyük alkış toplayan Emmanuel Riva’yı da aday etmemişlerdi hatırlarsanız. Eğer burada bir sürpriz yapabilirse, ki çok da imkansız değil bu senaryo, Oscar adaylığı için güzel bir destek olur genç aktrise. Brie Larson, bağımsız sinema severlerin favorisi. Bağımsız Ruh, Greta Gerwig’i (Frances Ha) liste dışı bıraktığı için Larson bir adım öne çıktı. Kendisini ise Julia Louis-Dreyfus takip ediyor. Altın Küre haricinde karşımıza çıkabileceği başka bir yer olduğuna inanmasam da akılda tutmakta yarar var.

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

1. Jared Leto | Dallas Buyers Club
2. Michael Fassbender | 12 Years a Slave
3. Jonah Hill | The Wolf of Wall Street
4. Bradley Cooper | American Hustle
5. Tom Hanks | Saving Mr. Banks

Yardımcı erkek oyuncu dalındaki yarış diğer kategorilere göre daha kesin favorilere sahip. Yazdığım ilk beşten tam olarak emin olsam da SAG ve Altın Küre adayları sonrası bu daldaki beşlinin netleşeceğini düşünüyorum. Jared Leto ile Michael Fassbender herkesin favorisi. Ödülü alıp alamayacaklarını ilerleyen aylarda öğreneceğiz; ama aday olma konusunda pek sıkıntı çekmeyecekleri kesin. Jonah Hill de The Wolf of Wall Street’in gösterimleri sonrası oldukça pozitif yorumlar aldı. Birkaç Oscar tahmincisi ödülü alabileceğini bile düşünüyor. İlk sınavını burada verecek. Geçen sene Django Unchained gösterimi çok geciktiği için filmin oyuncuları SAG’de umduğunu bulamamıştı. Fakat Christoph Waltz’un son dakikada değiştirilen kategorisiyle de alakalıydı biraz bu. Scorsese’nin filmi için böyle bir sıkıntı olmaz diye umuyorum. Bradley Cooper’ın da American Hustle fırtınasıyla birlikte ilk beşe sızacağına inanmaktayım. Malum, David O. Russell’ın çılgınca destekçisi var sektörde. Ve son olarak Captain Phillips’i En İyi Erkek Oyuncu dalına sığdıramayanlar için Hanks’i aday edip vicdanlarını rahatlatacakları Saving Mr. Banks var. Fakat yeri ne kadar sağlam, hala emin değilim.

6. James Gandolfini | Enough Said
7. Barkhad Abdi | Captain Phillips
8. Will Forte | Nebraska

Gandolfini’nin Oscar’a aday olma ihtimali olduğunu pek düşünmüyorum. Bence SAG ile Altın Küre kendini gösterebileceği tek yerler. Eğer Hanks’e bir borçları olduğunu düşünmezlerse pek ala Gandolfini araya sızabilir. Akademi’nin aksine birincilik oyları kuralı kullanılmıyor SAG’de. Enough Said’in alacağı her türlü destek işe yarayacaktır. Barkhad Abdi’nin SAG için yeteri kadar tanınmış olduğundan da emin değilim. Esasında Altın Küre gibi “yıldız” faktörüne çok takık değiller. Ama en başından beri söylediğim gibi, ben Captain Phillips’in yarışta izini kaybedeceğini düşünüyorum. SAG’den ziyade Akademi’nin huzurunda daha başarılı olabilecek bir film gibi. NBR’dan aldığı ödül sonrası Will Forte’nin adı da çokça geçmeye başladı. Kimde okudum bilmiyorum ama çok güzel bir yorum yapılmış kendisiyle ilgili. Bu senenin Mila Kunis’i denmiş. Sektörün yabancı olmadığı, bugüne kadar oyunculuğu pek takdir edilmemiş, ilk dikkat çeken rolüyle birkaç yerde adaylık alabilecek bir oyuncu. SAG onlardan biri olabilir. Hep beraber göreceğiz.

9. Chris Cooper | August: Osage County
10. Matthew McConaughey | Mud
11. Daniel Brühl | Rush

Uzak ihtimaller arasında Weinstein’in aday etmek için epey zorlayacağı Chris Cooper, bu yıl ilk screener gönderen film olan Mud’ın yıldızı Matthew McConaughey ve unutulup giden Rush’dan Daniel Brühl var. McConaughey ile Brühl’ün sürpriz yapmasını çok isterim açıkçası. Çok başarılı performanslar olmasına rağmen kalabalıktan ve tabii kampanyaya bağlı sebebplerden dolayı geri planda kaldılar. Umarım Oyuncular Birliği, bu ikiliden en az birinin yıldızını parlatmayı başarır.

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

1. Lupita Nyong’o | 12 Years a Slave
2. Jennifer Lawrence | American Hustle
3. Oprah Winfrey | Lee Daniels’ The Butler
4. Julia Roberts | August: Osage County
5. Octavia Spencer | Fruitvale Station

Burada da üç büyük favorimiz var. Bunlardan birincisi Lupita Nyong’o. Son haftalarda gittiği davetlerde giydiği kıyafetlerle konuşulan ve yeteneklerinin yanına Kırmızı Halı’nın aranan yüzlerinden biri olmasını da ekleyen genç yıldız yılın en büyük başarı hikayelerinden biri olacak. Ona şüphemiz yok. İkincisi Jennifer Lawrence. Üst üste iki yıl Oscar alma ihtimalleri konuşuluyor şu aralar. Tom Hanks ve Sally Field gibi Amerika’nın sevdiği yüzlerden biri olduğu için tekrarlama ihtimali var mı diye düşünmüyor değilim. Ve son olarak da Oprah Winfrey. Oyları satın alması, bilgisayar programını hacklemesi mümkün. Amerika’nın çok sevdiği, ama dünyanın geri kalanının pek umursamadığı bir ünlü. Son iki adaylık için ben Julia Roberts’la Octavia Spencer’ı düşündüm. August: Osage County tam SAG’in ağzına layık bir oyuncu filmi gibi duruyor. O yüzden bir zamanların JLaw’u Roberts’dan bu adaylığı esirgemeyeceklerdir. Spencer ise hiç anlamıyor olsam da filmde kılını kıpırdatmamasına rağmen sezona ödül alarak başladı. SAG oy verecek başkasını bulamadığı için kendisine yönlenebilir.

6. Margo Martindale | August: Osage County
7. June Squibb | Nebraska

Alternatif olarak iki veteran var. Margo Martindale buradan bir adaylık koparabilirse ilerleyen aylarda kampanyasına büyük katkıda bulunmuş olacak. SAG üyeleri kendisini televizyondaki işlerinden de tanıdığı için Martindale’ı es geçmek istemeyebilir. Ve June Squibb. O ne yazık ki Martindale kadar tanınan bir isim değil. Adaylık ihtimalleri Nebraska’nın ne kadar sevildiğine bağlı. Filmi izlemedim ama Squibb’i birkaç filmde ve dizde izleme fırsatı yakaladım daha evvel. O yüzden fark edilmesini her şeyden çok istiyorum.

8. Sally Hawkins | Blue Jasmine
9. Sarah Paulson | 12 Years a Slave

Sally Hawkins ile Sarah Paulson uzak ihtimaller arasında sıralarını bekleyecekler şimdilik. Ben ikisinin de şaşırtabileceğine pek inanmıyorum açıkçası. Hawkins’in aday olmaya yetecek bir sahnesi yok filmde. Paulson ise Nyong’o sebebiyle gölgede kalıyor. Bu kalabalığı aşıp ilk beşe sızması biraz imkansız gözüküyor.

EN İYİ TOPLU PERFORMANS

1. American Hustle
2. 12 Years a Slave
3. August: Osage County
4. Lee Daniels’ The Butler
5. The Wolf of Wall Street

Ve geldik SAG’in En İyi Film ödülü karşılığına… Toplu performans dalında genelde En İyi Film Oscar’ını alma ihtimali olan yapımları ve onların yanında da bir arada görmekten hoşlandıkları oyuncuların filmlerini aday etmeyi seviyor SAG. Bu kurala göre hareket edersek… 12 Years a Slave ve American Hustle’ı aday etmemeleri için ben bir sebep göremiyorum. Birisinin pek çok dalda Oscar’ı kucaklama ihtimali var, diğeri ise David O Russell’ın piyasadaki tüm ünlü yıldızları topladığı yeni filmi. O yüzden en üst iki sıraya yerleştirmekte bir sakınca yok. Ardından ise eleştirel anlamda çok başarılı olmayan, kategorinin The Help / The Best Exotic Marigold Hotel boşluğunu dolduracak yapımlar geliyor. Bunlardan birincisi August: Osage County. Kadroda sırf Meryl Streep ile Julia Roberts olsa bile aday ederlerdi zaten. Diğeri ise SAG üyelerinin %90’ının oynadığı The Butler. Yine aday olmakta sıkıntı çekmeyeceğine inandığım filmler. Sonuncu sıraya ise bir haftadır herkesin dilinde olan The Wolf of Wall Street’i ekledim.

6. Saving Mr. Banks
7. Inside Llewyn Davis
8. Nebraska
9. Blue Jasmine

Gelelim alternatiflere. Saving Mr. Banks’in hala sektör tarafından ne kadar sevildiğini anlayabilmiş değiliz. Kendi ödüllerinin adaylarını açıklayacak ilk meslek grubu SAG olduğu için burası filmin bize kendi göstereceği yer olacak. Inside Llewyn Davis’in kadrosundaki olağanüstü isimleri görmezden gelmek istemeyecek üyeler illa ki olacaktır. Oscar Isaac’den Adam Driver’a, Justin Timberlake’den Garrett Hedlund’a kadar muhteşem performanslarla dolu film. Yeteri kadar oy alabilirse bence adaylık yakalayabilir. Alexander Payne’in yeni filmi Nebraska daha uzak bir ihtimal gibi duruyor. Ama tıpkı Saving Mr. Banks gibi, sektörün film için ne hissettiğini daha tam olarak anlayamadık. SAG bu konuda bize yardımcı olacak. Blue Jasmine’in kadrosunda da Inside Llewyn Davis’in benzeri bir durum var. En kısa rolü olan oyuncu bile harikalar yaratmış. SAG, Woody Allen’ın peşinden gitmek ister mi acaba?

10. Enough Said
11. Fruitvale Station

Alternatif olarak Enough Said ile Fruitvale Station’ı ekledim listemin sonuna. İkisi de beş adaylık bir liste için çok küçük yapımlar, ama işte sürpriz ihtimallerini de gözden kaçırmamak gerek. Gandolfini’ye saygı duruşunda bulunmak istemeleri halinde pek ala Enough Said’e oy yağabilir. Fruitvale Station’ı ise gereğinden fazla sevdiler. Neden sevdiler bilmiyorum, ama… Sevdiler, yapacak bir şey yok.

TV Tahminlerim…

SAG, televizyon kategorilerinde genelde çok sıkıcı seçimler yaptığı için tahmin etmesi çok zor oluyor ama ben yine de şansımı deneyeyim. istiyorum. Belki bir kısmı tutar da eğleniriz.

En İyi Toplu Performans (Drama)
1. Breaking Bad
2. Homeland
3. Boardwalk Empire
4. The Good Wife
5. Orange Is the New Black

6. House of Cards
7. Mad Men
8. Downton Abbey
9. Game of Thrones
10. The Newsroom

En İyi Toplu Performans (Komedi)
1. Modern Family
2. 30 Rock
3. The Big Bang Theory
4. Veep
5. The Office

6. Arrested Development
7. Girls
8. Nurse Jackie
9. New Girl
10. Parks and Recreation

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)
1. Bryan Cranston | Breaking Bad
2. Kevin Spacey | House of Cards
3. Steve Buscemi | Boardwalk Empire
4. Jeff Daniels | The Newsroom
5. Jon Hamm | Mad Men

6. Aaron Paul | Breaking Bad
7. Michael C. Hall | Dexter
8. Peter Dinklage | Game of Thrones
9. Mandy Patinkin | Homeland
10. Damian Lewis | Homeland

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)
1. Claire Danes | Homeland
2. Julianna Margulies | The Good Wife
3. Maggie Smith | Downton Abbey
4. Jessica Lange | American Horror Story: Coven
5. Kerry Washington | Scandal

6. Anna Gunn | Breaking Bad
7. Vera Farmiga | Bates Motel
8. Robin Wright | House of Cards
9. Michelle Dockery | Downton Abbey
10. Kathy Bates | American Horror Story: Coven

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi)
1. Alec Baldwin | 30 Rock
2. Jim Parsons | The Big Bang Theory
3. Robin Williams | The Crazy Ones
4. Ty Burrell | Modern Family
5. Tony Hale | Veep

6. Michael J. Fox | The Michael J. Fox Show
7. Eric Stonestreet | Modern Family
8. Ed O’Neill | Modern Family
9. Jason Bateman | Arrested Development
10. Andy Samberg | Brooklyn Nine-Nine

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)
1. Julia Louis-Dreyfus | Veep
2. Tina Fey | 30 Rock
3. Amy Poehler | Parks and Recreation
4. Sofia Vergara | Modern Family
5. Edie Falco | Nurse Jackie

6. Julie Bowen | Modern Family
7. Lena Dunham | Girls
8. Betty White | Hot in Cleveland
9. Allison Janney | Mom
10. Laura Dern | Enlightened

Mini Dizi / TV Filmi tahminlerini karışmıyorum. Altından kalkamayıp rezil olabilirim.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

 1. aserat54

  Indiewire’den Eric Kohn ve Entertainment Weekly’den Owen Gleiberman ve Chris Nashawaty’nin, İngiliz sinema dergisi Empire’ın ve ünlü yönetmenlerden Quentin Tarantino (açıklayalı çok uzun zaman oldu gerçi.) ve John Waters da top 10’larını açıkladı. Haber yapsanız iyi olur bence…

  Bu arada yazınız süper olmuş. Teşekkürler, ellerinize sağlık… 🙂

  Yanıt
 2. Metin

  Merhaba, ben aslında biraz da kişisel fikrinizi sormak istiyorum. Nelson Madela’nın ölümü onun hakkında yapılan filmi veya diğer siyahi oyuncuları öne çıkarabilir mi? Bu ölümün böylesi bir duygusal sonucu olabilir mi?

  Yanıt
  1. Umur Çağın Taş

   Açıkçası ben şu saatten sonra etkileyebileceğini düşünmüyorum. Weinstein’in eli çok kalabalık. Mandela: Long Walk to Freedom’ın aldığı eleştiriler de pek iyi değil. Ayrıca uzun zamandır olmadığı kadar rekabetli bir yarış izleyeceğiz bu sene. Özellikle En İyi Erkek Oyuncu dalı inanılmaz dolu. Idris Elba’nın yeteri kadar oy toplayabileceğinden şüpheliyim. Ama tabii SAG ile Altın Küre’nin oylama zamanlarını es geçmiş olsa da Akademi’nin daha vakti çok. Eğer Weinstein sihrini gösterir ve Elba’ya destek verirse, ki ben pek uğraşacağını zannetmiyorum şu saatten sonra, daha farklı bir tablo ortaya çıkabilir pek ala.

   Yanıt
  2. Umur Çağın Taş

   Ben gerçekten bir şey değiştireceğine inanmıyorum. Yaş ortalaması 60’ın üzerinde beyazlarla dolu Akademi, bu kadar siyahi filmi varken gidip The Wolf of Wall Street, American Hustle ya da Gravity’ye En İyi Film ödülü verse bile şaşırmam.

   Yanıt
 3. Geri İzleme: Altın Küre Tahminleri ’13 | Oscar Boy

Bir Cevap Yazın