Oscar Rehberi ’13: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Oscar Rehberi ’13: En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Ve sonunda en önemli kısımlara geldik… Bugün Oscar Rehberi’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu dalını konuşacağız. Tarihlerinde Jennifer Hudson (Dreamgirls), Octavia Spencer (The Help), Jennifer Connelly (A Beautiful Mind) gibi berbat seçimler olsa da her daim oyunculuk kategorileri içerisinde favorim oldu bu dal. Ana kategoride değeri bilinmemiş Kim Basinger, Anjelica Huston, Dianne Wiest, Marisa Tomei gibi birbirinden değerli isimler ödüllendirildi. Yeni birincilik oyları sistemi sebebiyle artık iyi olanlar değil çok izlenenler parselliyor her yeri. Fakat yine de bu seneki beşli de bence oldukça etkileyici. Kuralları çok sabit olduğu için daha önceki yazılarımın üzerine ekleyecek bir sözüm yok. Direkt 2013’ün En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu adaylarına geçiyorum.

Sally Hawkins’in Blue Jasmine’deki performansında çok olağandışı bir şey görmesem de Happy-Go-Lucky sebebiyle yarattığı hayranlığı hala üzerimden atabilmiş değilim. 2008’deki olağanüstü kalabalık yarışta kendine yer bulamadığından dolayı çok üzülmüştük. Akademi bu yıl Woody Allen’ın yeni filmiyle telafi etti hatasını. Hem de Amerikalılar’ın pek sevdiği Oprah Winfrey’yi (hatta yer aldığı filmin tamamını) görmezden gelerek… Bana göre bu dalın performans açısından bir diğer zayıf ismi de Jennifer Lawrence. Kimileri yılın en iyilerinden biri olduğuna, hatta kariyerinin açık ara en muazzam işini ortaya koyduğunu söylüyor. Fakat şahsi fikrimi soracak olursanız tamamen abartı üzerine kurulmuş bir filmin zayıf halkalarından bir diğeri JLaw. Geçtiğimiz yıl Silver Linings Playbook ile Oscar’ı nasıl almasını istiyorduysam, bu yıl da kati surette Oscar’a yaklaşmasını istemiyorum.

Geriye kalan üçlü ise benim de en iyiler listemde üst sıralara oynayan aktrisler. Gereğinden fazla eleştirildiğini düşündüğüm August: Osage County’nin en iyisi olan Julia Roberts bu üçlüden birisi. Kendisine Notting Hill’den beri hayran olduğum için iyi bir performans çıkarsa da aday etseler diye bekliyordum zaten uzun zamandır. Kısmet hiç ısınamayacağım Meryl Streep’in kızını oynadığı filmeymiş. Lupita Nyong’o da insanın boğazına koca bir yumruk oturmasına sebep olan Patsy karakterinde harikalar yaratıyor. Bu yıl en çok ağladığım film 12 Years a Slave, en çok ağladığım performansa da Lupita’nınki oldu sanırım. Ve tabii June Squib… Alternatif bir evrende Squibb’in altın heykelciği kucakladığını gayet iyi biliyorum. Keşke Nebraska yarışın çok daha zayıf olduğu bir yılda mücadele etseydi de bu zafere şahit olabilseydik.

Peki ödülü kim kazanacak? Lupita Nyong’o. Kimileri JLaw’un sürpriz yapabileceğine inanıyor. Ama o iş biraz zor. American Hustle günden güne kan kaybetmekte. Starları pek seven Altın Küre haricinde de genç aktrise destek gelmedi. Kaldı ki geçen sene daha yeni Oscar almış olması işin rengini değiştiriyor. Evet, Akademi bir oyuncuyu sevdiğinde gözü kör oluyor; fakat Jennifer Lawrence sektör tarafından değil halk tarafından baş tacı edilen bir isim. Henüz bir Julia Roberts ya da Sally Field mertebesine erişebilmiş değil. Bunun için zamana, daha çok film çekmeye ve mümkünse David O. Russell’dan uzaklaşmaya ihtiyacı var. Gürültücü kadın karakterlerin bir yerde sonunun gelmesi gerekiyor. O yüzden bence Lupita’nın önü çok açık. 12 Years a Slave ekibinden birine de Oscar vermek zorundalar. Hele ki siyahi yönetmenlerin ön plana çıktığı bir yılda Lupita Nyong’o ya da Chiwetel Ejiofor ödül almazsa katliam çıkar. Dolayısıyla KOŞ LUPITA KOŞ!

Kazanacak: Lupita Nyong’o | 12 Years a Slave
Kazanabilir: Jennifer Lawrence | American Hustle
Kazanmalı: June Squibb | Nebraska
Aday olmalıydı: Lea Seydoux | Blue Is the Warmest Color

SALLY HAWKINS, Blue Jasmine

İlk Oscar adaylığı.

JENNIFER LAWRENCE, American Hustle

Üçüncü Oscar adaylığı. Bir Oscar’ı var.

 • 2010: Winter’s Bone | En İyi Kadın Oyuncu (Natalie Portman, Black Swan kazandı.)
 • 2012: Silver Linings Playbook | En İyi Kadın Oyuncu (KAZANDI.)

LUPITA NYONG’O, 12 Years a Slave

İlk Oscar adaylığı.

JULIA ROBERTS, August: Osage County

Dördüncü Oscar adaylığı. Bir Oscar’ı var.

 • 1989: Steel Magnolias | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Brenda Fricker, My Left Foot kazandı.)
 • 1990: Pretty Woman | En İyi Kadın Oyuncu (Kathy Bates, Misery kazandı.)
 • 2000: Erin Brockovich | En İyi Kadın Oyuncu (KAZANDI.)

JUNE SQUIBB, Nebraska

İlk Oscar adaylığı.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

0 Yorum

 1. Yaxley

  Blue Jasmine’da Sally Hawkins çok bir şey yapmıyormuş gibi gözüküyor ama aslında kariyerine şöyle bir baktığımızda biraz daha değerleniyor performansı. Ağır İngiliz aksanını ve irili ufaklı oynadığı tüm rolleri düşünürsek Blue Jasmine’de oldukça farklı bir iş ortaya koyduğunu fark ediyoruz. Jane Eyre’deki taş kalpli bir kadın ve Never Let Me Go’da iyi niyetli bir öğretmen rolünü kısacık ekran süreleriyle hafızamıza kazıyan Hawkins, Blue Jasmine’da oldukça relaxed-ağzı bozuk-eğlence ve erkek düşkünü-salaş bir hayat yaşayan İngiliz aksanından kurtulmuş rolüyle aslında baya baya kıymeti bir oyun ortaya koyuyor. Düşündükçe gözümde değerlenen performanslardan biri. İyi ki aday olmuş başarılı aktris.

  Yanıt
 2. mert

  Bence yardımcı kadın oyuncu dalında bütün performanslar, neredeyse birbirine eşit düzeyde ve başarılı. Ama sonuçta sizinde dediğiniz gibi Jennifer Lawrence geçen sene buna az çok benzeyen bir role haklı oscar’ını aldı ve artık çok da abartmaya gerek yok. adaylık yerindeydi ama ödül gitmemeli; bence bu 5’li arasında en çok hak eden yine Julia Roberts

  Yanıt

Yorum yazın...