Episodes – 3. Sezon

Episodes – 3. Sezon

Episode 301

Rötarlı bir Sezon Günlükleri yazısına daha hoşgeldiniz. Episodes üçüncü sezonuna nokta koyalı neredeyse 15 gün oluyor; ama ben tembellikten yine sarkıta sarkıta bugüne bıraktım yazmayı. Neyse, mazeretlerimden bahsetmeye başlamadan Showtime ile BBC ortaklığından doğan Episodes’un üçüncü sezonunu konuşmak istiyorum. Friends ekibinin dizi bittikten sonra dört bir yana dağıldığını biliyorsunuz. Courteney Cox başarısız birkaç dizi girişiminden sonra yoluna Cougar Town ile devam etmeyi tercih etti. Dizi ilk sezonlarında başarılı olsa da özellikle son iki senedir (kanal değiştirdiğinden beri) pek de iyi gitmiyor. Matthew Perry’nin henüz başarılı bir deneyimi yok. Ne Mr. Sunshine, ne de Go On istenilen başarıyı elde edemedi. Jennifer Aniston vasat komedi filmlerinde rol almaya devam ederken, David Schwimmer tamamen izini kaybettirdi. Lisa Kudrow ise sessiz sakin Web Therapy’nin dördüncü sezonuna başlayacak gibi gözüküyor. Özetle şimdilik içlerinde televizyon anlamında en başarılı olanın Joey karakterine yapılan başarısız spin-off’a rağmen Matt LeBlanc olduğu söylenebilir.

LeBlanc’a Altın Küre ödülü ve Emmy adaylığı getiren Episodes, ünlü aktörün kendini canlandırdığı alternatif bir senaryo yaratıyor. LeBlanc kadınlara karşı zaafı olan, evliliğinde başarısız ve Friends’den sonra bir türlü belini doğrultamamış bir aktördür. Amerika’nın vampir kanal yöneticileri iki İngiliz’in kendi ülkelerinde yayınlanmakta olan dizisini ihraç eder ve LeBlanc’a da başrolü verir. Ardından bu senarist karı kocanın arasına Matt LeBlanc girer. İkinci sezonda bu bahsettiğim çiftin, Beverly (Tamsin Greig) ile Sean’ın (Stephen Mangan) evliliklerini toparlamasını beklemiştik. Üçüncü sezon ise yaraları sararken birkaç yeni cepheye daha yöneliyor. Kanalın yöneticisi Merc Lapidus’un (John Pankow) tamamen saf dışı bırakıldığı yeni bölümlerde, sağ kolu olarak izlediğimiz Carol (Kathleen Rose Perkins) tüm ipleri eline aldığına şahit olduk. Ayrıca LeBlanc da ciddi bir ilişkiye yelken açtı. Her ne kadar yeni sevgilisi hiç sevmediği Merc ile evli olsa da daha “normal” bir hayat sürme hasretini ilk kez gördük. Karikatürize hallerini bir kenara bırakıp, daha insancıl bir düzleme oturtuldu hikayesi.

Episode 301

Showtime’ın elinde kötü dizi olmadığını söylememe gerek yoktur sanıyorum. En azından ben kanalın en büyük hayranlarından biriyim. HBO klasikleşen dramalara imza atsa da Showtime, “dramedy” tarzının en iyi örneklerini vermeye devam ediyor. Nurse Jackie’nin üzerine bu yıl eklenen Ray Donovan ile Masters of Sex sayesinde elleri iyice kalabalıklaştı. Mayıs ayında başlayacak Penny Dreadful da kanalın gündeme gelmesine biraz daha yardımcı olacaktır diye düşünüyorum. Üçüncü sezonunda serbest düşüşe geçen Homeland’in enkazını da kolay atlatırlarsa diyecek başka bir şey kalmıyor zaten. Ama bu yıl ilk kez İngiltere ile aynı dönemde ekrana gelen Episodes’un ellerindeki en iyi işlerden biri olduğunu söyleyebilir miyiz? Ve tabii televizyonun en başarılı komedileri arasında yer aldığını da. İkinci sezondan epey sonra gelen yeni bölümler senarist ekibin işinde ne kadar usta olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Matt LeBlanc’ın eforsuzmuş gibi gözüken oyunculuğu bence Episodes’un taşıyıcılarından sadece biri. Dizinin ayakta durmasında LeBlanc’ın epey karikatürize edilmiş egosunu başarılı bir şekilde canlandırmasının büyük payı var. Üç sezondur başarılı bir şekilde dizinin komedi dozunu ayarlayan Tamsin Greig ile Stephen Mangan için de aynısı geçerli. Onların tarifi mümkün olmayan garip kimyası Episodes’a çok şey katıyor. Fakat bu sezonun yıldızı hiç şüphesiz rol ağırlığı artan Kathleen Rose Perkins. Sevmemek için kendimizi şartladığımızı Carol karakteri bu yıl LeBlanc’ın bile önüne geçti. Bu arada dizideki favorilerimden Daisy Haggard’ı da eklemeden geçmek istemiyorum. Keşke daha çok sahnesi olsa dediğimiz Myra, yine mimikleriyle tüm sezon boyunca bizi güldürmeyi başardı.

3

Dördüncü sezon onayını alan Episodes, bir süre daha televizyonun en iyi komedilerinden biri olmaya devam edecekmiş gibi gözüküyor. Londra’ya geri dönen Beverly ile Sean’ın bir intikam uğruna yine vasat “Pucks!” projesine takılıp kalacak olması üzse de onları Los Angeles’da tekrar görecek olmaya kimsenin itirazı yoktur diye düşünüyorum. Her sezon yenilenip kendini tekrar etmekten kaçan Episodes için henüz bir tarih kesinleştirilmiş değil. Ama umarım yine araya bir buçuk yıl girmez. Önümüzdeki Ocak ayında geri dönmelerini dilemekten başka şimdilik yapabileceğimiz bir şey yok. İzlemeyenlerin derhal Episodes’la tanışması gerektiğini hatırlatıp yazıyı sonlandıralım. Bir sonraki Sezon Günlükleri’nde görüşmek üzere.

En İyi Bölüm: Episode Five (Bölüm 5)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Kathleen Rose Perkins (Carol Rance)
Sezon Notu: A-

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın