Bad Education – 3. Sezon

Bad Education – 3. Sezon

Jack Whitehall
Jack Whitehall

Amerika televizyonlarında kaliteli komediler yerini kuvvetli “dramedy”lere bırakırken İngilizler hala saf mizahlarından vazgeçebilmiş değil. O yüzden de gülmek istediğimiz zaman İngiliz kanallarındaki dizilere yönelmek kaçınılmaz oluyor. Ben Miranda, Vicious, The Job Lot ve Threesome (sessiz sedasız yayından kaldırıldığını üzülerek belirteyim) gibileriyle vakit oyalarken Fresh Meat ile ünlenen Jack Whitehall’ın kendi yazıp başrolünde oynadığı Bad Education da büyük finalini yaptı. Üç yıldır BBC Three’de ekrana gelmekte olan yapım geçtiğimiz hafta yaptığı finaliyle izleyicisine veda etti. Yalnız hemen söyleyeyim, Jack Whitehall’la daha uzunca bir süre görşüğeğiz gibi gözüküyor. Çünkü Alfie Wickers karakterini Amerika’ya taşıdığı yeni bir diziyle önümüzdeki sezon geri dönüşünü yapacak. Henüz bir kanalı mevcut değil; fakat pilot bölümü alınırsa Rosie Perez’in eşliğinde Whitehall’u izlemeye devam edeceğiz.

Bad Education dediğim gibi has bir İngiliz mizahına sahip. Fakat Miranda Hart’ın dizisi gibi sitcom kültürünün köklerine sadık kalmaktansa işin içerisine daha genç, daha dinamik şeyler katmayı tercih etti yayın hayatı boyunca. Dubstep müzikler, filmdeki genç karakterlere uygun görülen jargon ve öğretmenden ziyade arkadaş olmayı başaran Alfie Wickers karakteriyle yeni jenerasyonu yakalamaya gayret etti Bad Education, ki zaten Jack Whitehall’un da benden sadece iki yaş büyük olduğu düşünülürse böylesine bir çaba içerisine girmesi pek de yadırganamaz. 6 bölümlük sezonları boyunca hep komedinin dozunu maksimumda tutan yapım bu sene ufak vedaları ve hüzünlü finaliyle de yaşı biraz daha ortalamanın üzerinde olan seyircisini tatmin etmeyi başardı.

Matthew Horne
Matthew Horne

Ben Bad Education’ı tamamen Jack Whitehall’un temiz mizahına odaklanarak izlediğim için diğer karakterlere pek ilgi göstermiyordum. Michelle Gomez’in vedası sonrası da biraz tökezleyeceklerini düşünmüştüm açıkçası. Daha ikinci bölümden Mitchell’ı (Charlie Wernham) göndermeleriyle birlikte üçüncü sezona da mesafeli yaklaşmayı tercih ettim. Ama Sarah Solemani’nin düz ve monoton oyunculuğuna rağmen Bad Education son sezonunda da çizgisini hiç bozmadı. Artık tüm öğrencileri tam olarak tanımayı başardığımız için yapılan espriler daha efektif hale geldi. Jing (Kae Alexander) sadece ırkçı esprilerden ekmek yemedi, Joe’nun (Ethan Lawrence) duygusal yanı görmezden gelinmedi. Belki de sırf bu evrimini tamamlamış olduğu sırada veda etmesine de sinirlenmiş olabilirim. Ayrıca son sahneye kadar da Bad Education’ın finalini izlediğimden bihaberdim.

Bu yıl Whitehall harikalar yaratmaya devam ederken Matthew Horne da pek eksik kalmamış. Alfie’nin babası olarak izlediğimiz karakter oyuncusu Harry Enfield’ı doğru kullanmaya başaramasalar da Horne’un varlığı ekranda gözüktüğü her anda suratımıza koca bir gülümseme yerleştirmeyi başarıyor. Bu kadar başarılı olmalarına rağmen Birleşik Krallık’daki önemli televizyon ödüllerine aday gösterilmemeleri de komik açıkçası. Ama zaten İngiltere’de sanat adına çok harika şeyler yapılsa da bu tür ödül gruplarının dinozorlaşmış yapılarına BAFTA’dan da şahidiz. Unutmamak gerek ki sırf Oscar’ın favorisi diye Ben Affleck’in Argo’daki mimiksiz oyunculuğunu aday etmiş insanlar bunlar. O yüzden Bad Education’ı yeteri kadar mükafatlandırmamaları o kadar da koymuyor.

Harry Enfield ve Jack Whitehall
Harry Enfield ve Jack Whitehall

İngiliz kanallarında ekrana gelen dizilerde komediler 6, dramalar 10 bölümü aşmadığı için takip etmesi / yakalaması oldukça kolay oluyorsunuz biliyorsunuz ki. O yüzden her ne kadar finalini yapmış ve bir daha geri dönmemek üzere elveda demiş olsa da ben Bad Education’ı önermekten kendimi alamayacağım. BBC bünyesindeki en özgün ve kaliteli işlerden biriydi. Amerika’ya transfer olması da bu başarının etinden sütünden nasıl yararlanmak istediklerini gayet iyi kanıtlıyor diye düşünüyorum. Başka ekleyecek bir şeyim yok. Biraz hüzünlüyüm, ama Jack Whitehall’un kariyerinde sıradaki hamleleri de görmek için sabırsızlanıyorum. Bir sonraki Sezon Günlükleri‘nde görüşmek üzere diyelim. İyi seyirler.

En İyi Bölüm: Sports Day (Bölüm 3)
Sezon Boyu Spotlight Ödülü: Jack Whitehall (Alfie Wickers)
Sezon Notu: A-

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın