SAG Tahminleri ’14

SAG Tahminleri ’14

Sezon içerisinde beni en az Oscar kadar heyecanlandıran ödüllerden birini veriyor SAG (Oyuncular Birliği). Her ne kadar veteranları olan aşırı zaafları, oylama dönemlerinin epey erken olması sebebiyle Aralık vizyonundaki filmleri görmezden gelmeleri ve özellikle televizyon dalındaki kalıplaşmış seçimleri suları bulandırsa da aktörlerin aktörleri ödüllendirmesi oldukça ilginç bir manzara oluşturuyor. Meryl Streep’e Doubt ile ödül vermiş, Viola Davis’i görmezden gelmemiş, Russell Crowe’a Gladiator ile değil de A Beautiful Mind ile hakkını teslim etmiş bir grup ne de olsa. Filmlere totalde 5 (dublör yönetimini de sayarsak 6) ödül verdikleri için hesaplı bir durumla pek karşılaşılmıyor. Her sene Oscar’la tam anlamıyla uyum sağlamasa da en az 15 adayı benzerlik gösteren SAG, bu seneki listelerini Çarşamba günü açıklayacak. Ben de hazır ortalık karışmış, eleştirmen birlikleri havadaki altın kokusuyla sarhoş olmuşken kendi fikirlerimi sizlerle paylaşayım istedim. SAG tahminlerimden nasıl bir sonuç alacağımı hep beraber göreceğiz. Buyrun bakalım:

TOPLU PERFORMANS

1. Birdman
2. Into the Woods
3. The Imitation Game
4. Boyhood
5. Selma

En İyi Toplu Performans ödülü Oscar’ın En İyi Film ödülüne tekabül ediyor gibi gözükse de yüzde yüz benzerlik göstermiyor. Mesela SAG bu dalda Bridesmaids, The Best Exotic Marigold Hotel, August: Osage County gibi tamamen performansa dayalı yapımları da aday etti. Ki bu Into the Woods’un adaylık ihtimalinin epey yüksek olduğunu gösteriyor bana kalırsa. Hatta belki The Grand Budapest Hotel daha yakın bir zamanda gösterime girmiş olsaydı onu da konuşabilirdik. Aday olup ödülü alma ihtimaliyle karşılaşacak yapımlar ise Birdman, Boyhood ve The Imitation Game. Yakın tarihte The Help ve Inglourious Basterds’ı bu şerefe layık gören SAG için oldukça ideal üç film. Yalnız içimden bir ses, daha şimdiden Birdman’in bu ödülü alacağını söylüyor. Lakin Boyhood hakikaten de yeterli desteği alırsa, Birdman’i tahtından edebilir. Beşinci ve son sıraya ise Selma’yı uygun gördüm. Yeteri kadar seyirciyle buluşmamış gibi gözükse de duyduğuma göre SAG için yapılan gösterimler epey ilgi görüyormuş. Bir de nasıl ki İngiliz lobisi mevcutsa, artık bu tarz gruplarda siyahiler de kendilerine iyi bir yer edindiler. Geçen sene 12 Years a Slave ve The Butler’ı listeye sokan insanlar elbet Selma’dan da desteklerini esirgemeyecektir.

6. The Grand Budapest Hotel
7. Foxcatcher
8. Gone Girl
9. Mr. Turner

The Grand Budapest Hotel az evvel de dediğim gibi performansa dayalı, daha doğrusu oldukça fazla yıldız isim barındırmanın ekmeğini yiyebilir. Foxcatcher yılın başında her türlü ödül için ideal bir aday adayı gibi gözükse de momentumunu koruyamadı. O yüzden üç oyuncusunun sırtlandığı yapım tamamen görmezden gelinebilir. Gone Girl bu yılın en çok izlenen filmlerinden biri. Lakin ben hala Fincher’ın filminin sezonda gürültü kopartamayacağı inancındayım. Ki şu ana kadar da herhangi bir gruptan ciddi bir destek göremedik. Mr. Turner ise sürpriz yapabilir. Biz Sony Pictures Classics’in asıl hazinesinin Foxcatcher olduğunu iddia ederken Mr. Turner zamanla kuvvetlendi ve aldığı her ödülle daha da büyük bir tehdit oluşturmaya başladı.

10. Unbroken
11. The Theory of Everything
12. A Most Violent Year

SAG’in pek ilgisini çekeceğini düşünmesem de Unbroken uzak ihtimaller arasında yer almakta. Oscar bloggerlarının en çok abarttığı filmlerden biri olan The Theory of Everything de bir köşede sırasını bekliyor. Ve bir de son olarak A Most Violent Year var. Yalnız o da tıpkı Foxcatcher gibi bir avuç insanın performansından beslendiği için SAG’in beklentilerini karşılayamayabilir.


 

ERKEK OYUNCU

1. Michael Keaton | Birdman
2. Eddie Redmayne | The Theory of Everything
3. David Oyelowo | Selma
4. Benedict Cumberbatch | The Imitation Game
5. Timothy Spall | Mr. Turner

Keaton büyük ihtimalle bu yıl Mickey Rourke gibi pek çok ödülü alıp Oscar’ı son anda abartılı bir performansa (bkz. Sean Penn, Milk) kaptıracak. Ama bu o zamana kadar önüne çıkan her şeyi silip süpürmesini engellemiyor. En büyük rakibi Eddie Redmayne kesinlikle Keaton’ın ödül ihtimallerine musallat olacaktır. Oyelowo söylenene bakılırsa taklite varan bir performans sergiliyormuş, ki bu da ihtişamı seven üyelerin dikkatini çekip oyların artmasına sebep olacaktır. Harvey Weinstein’in büyüsünü konuşturacağı The Imitation Game’den Benedict Cumberbatch’in yeri de şimdilik sağlam gözüküyor. Beşinci sıraya ben Timothy Spall’ı uygun gördüm. Filmin ve deneyimli aktörün gizli bir hayran kitlesi var. Varlıklarını bir kez de SAG’de hissedeceğiz gibi geliyor.

6. Steve Carell | Foxcatcher
7. Bradley Cooper | American Sniper
8. Oscar Isaac | A Most Violent Year

Steve Carell henüz ödül mevsimini terk etmiş değil. Fakat onun da bu kariyerinde oldukça farklı bir yerde duran performansı söylenene bakılırsa izleyiciyi ikiye bölüyormuş. Bu tarz işlerin ne kadar çabuk unutulduğunu göz önüne alırsak, Carell’i listemden çıkarırken kendimden çok da emin olmadığımı söyleyemem. Bradley Cooper’ın bir kez daha büyük ödüller için savaş verdiği American Sniper’a da beklenmedik bir destek geldi. Filmin eleştirileri kötü olsa da, henüz Clint Eastwood’un yeni filmi ödül sohbetlerini terk etmiş değil. Son olarak Oscar Isaac’in adını da alternatifler arasına yerleştirdim. Altın Küre’de daha çok şansı olduğuna inansam da sekizinci sıraya yerleştirmekte bir sakınca görmüyorum.

9. Jake Gyllenhaal | Nightcrawler
10. Bill Murray | St. Vincent
11. Chadwick Boseman | Get on Up

Sürpriz yapma ihtimali olan bana kalırsa üç aktör var. Birincisi Nightcrawler’dan Jake Gyllenhaal, çünkü izleyip de performansı beğenmeyen yok. İkincisi St. Vincent’dan Bill Murray, çünkü SAG’in veteranlara zaafı bulunmakta. Ve üçüncüsü ise Chadwick Boseman, çünkü ciddi ciddi bir kampanya yapıyorlar ve konuyu aynı yere getiriyor olsam da “siyahi lobisi” göz korkutuyor.


 

KADIN OYUNCU

1. Julianne Moore | Still Alice
2. Reese Witherspoon | Wild
3. Rosamund Pike | Gone Girl
4. Marion Cotillard | Two Days, One Night
5. Hilary Swank | The Homesman

Sezonun başından beri Julianne Moore’un kaçınılmaz favori olduğunu söylüyorum biliyorsunuz. En büyük rakibi Reese Witherspoon hakkında bile kötü eleştirilere rastlamak mümkün; ama henüz Moore’un performansını beğenmeyene denk gelmedik. Rosamund Pike hamileliği sebebiyle kampanya yapamasa da Gone Girl’ün ödül sohbetlerine dahil olabildiği tek kategori bu. Ayrıca yarışın zayıflığından da yararlanacak tabii. Dördüncü sıraya Marion Cotillard’ı koydum. Eğer aday olmayı başarırsa, ki aldığı desteğe bakılırsa bu epey mümkün gözüküyor, film ciddi bir çıkışa geçerek Cotillard’ın sonunda hak ettiği değeri görmesine ve tabii Julianne Moore’un tek rakibine dönüşmesine yardımcı olacak. Beşinci sırada ise Hilary Swank var. Her türlü kapıda yatıp oy dilenen Swank’i Conviction’la da aday etmişti hatırlarsanız SAG. Bu sefer kampanya konusunda çıldırmış durumda. Es geçmezler diye düşünüyorum.

6. Felicity Jones | The Theory of Everything
7. Jennifer Aniston | Cake

Felicity Jones’un adaylık ihtimallerine filmi izlediğim günden beri inanmamaktayım. Bu kadar sıradan bir performans film aşırı beğenilmediği ya da oyuncu çok ünlü olmadığı müddetçe pek dikkate alınmıyor. İki durum da gerçekleşmediği için bundan sonra Jones’u tahminlerime koymam diye düşünüyorum. Jennifer Aniston’ın Cake’deki performansı ile ilgili ise genel olarak olumlu bir hava var. Fakat HFPA desteği haricinde Aniston’a bu tarz birliklerden bir şey çıkacağına inanmıyorum.

8. Shailene Woodley | The Fault in Our Stars
9. Amy Adams | Big Eyes

Uzak ihtimal olarak verilebilecek iki isim var. Biri Shailene Woodley. Bu yıl yaşayan en ünlü genç yıldızlardan birine dönüştü The Fault in Our Stars sayesinde. Eğer SAG üyeleri de filme göz attıysa sürpriz yapabilir. Bir de suratını oynatmadığı filmlerle dahi aday olan Amy Adams var. Yalnız SAG kendisine Akademi kadar hayran değil. Ne American Hustle, ne de The Master ile aday olabildi. Film için Harvey Weinstein’in teş kuruş dahi harcamaması da iyice akılları karıştırıyor.


 

YARDIMCI ERKEK OYUNCU

Bir başka boş yarış daha… J.K. Simmons, Julianne Moore ile birlikte bu sene her türlü ödülü alacağını bildiğimiz tek oyuncu biliyorsunuz ki. O yüzden onunla ilgili bir şey söylemiyorum. Simmons olmasaydı da büyük ihtimalle Edward Norton kariyerinin ilk Oscar’ına kavuşacaktı. Sonrası ise karışık. Pek de sevilmeyen Foxcatcher’ın sektör tarafından epey saygı gören oyuncusu Mark Ruffalo ve tarihin en abartılmış filmlerinden Boyhood’un vasat performanslarından bir diğerini veren Ethan Hawke mantıklı alternatifler gibi gözüküyor. Beşinci sıraya ise SAG’in veteran aşkını ve sezonun ilk aylarından bir film koyma hevesini düşünerek Robert Duvall’i ekledim. Film beğenilsin ya da beğenilmesin, Maggie Smith’e The Best Exotic Marigold Hotel’le adaylık veren birlik elbet Robert Duvall’i de ödül töreninde görmek isteyecektir.

1. J.K. Simmons | Whiplash
2. Edward Norton | Birdman
3. Mark Ruffalo | Foxcatcher
4. Ethan Hawke | Boyhood
5. Robert Duvall | The Judge

Pek bir alternatif yok. Tom Wilkinson ve Josh Brolin isimlerini sadece boşlukları doldurmak için ekledim. İkisinin de beğeneni mevcut; fakat ortada ciddi bir destek yok. Belki Ocak ayından sonra Wilkinson’a bir şeyler çıkar ve Oscar’da görürüz. Fakat şimdilik SAG’in planları içerisinde yer almadığından eminim.

6. Tom Wilkinson | Selma
7. Josh Brolin | Inherent Vice

Uzak ihtimallerde ise kampanyası olmayan film Big Eyes’ın ne yapsa ödül alan yıldızı Christoph Waltz ile sırf Brad Pitt’in varlığı sebebiyle Fury’yi izleyenlerin aklını çelebilecek Logan Lerman var. Ama ikisi de “Kıyamet kopsa ne olur?” sorusunun cevabı gibi tahminler.

8. Christoph Waltz | Big Eyes
9. Logan Lerman | Fury


 

YARDIMCI KADIN OYUNCU

Öncelikle Patricia Arquette’in rezalet performansını ödüllendiren her grup adına ben bizzat özür diliyorum sizlerden. Aday olmayacağı konusunda çok ısrar ettim ve Oprah Winfrey gibi unutulacağını umut ettim ama ödüller geliyor ciddi ciddi bu kadına. Filmin berbatlığını görmeyen kalabalık, Arquette’in içler acısı basitlikte ve vasatlıktaki oyunculuğuna da göz yumuyor. Neyse, bu kadar çamur atmam yeter diye umuyorum. Biz diğerlerini konuşalım. Meryl Streep, SAG’in gediklisi. Filmi izledilerse kesinlikle aday olur zaten. Emma Stone ise Birdman ekibinin en beğenilen yıldızlarından biri ve artık büyük grupların da desteğiyle kariyerinde sınıf atlama vakti geldi de geçiyor. Bu adaylık çok işine yarayacak. Oscar’a kadar unutulacağına inandığım Keira Knightley şimdilik SAG listesinde görebileceğimiz isimler arasında yer almakta. Ve bir de Laura Dern’ü de ekledim son olarak. Sektörün çok sevdiği bir aileden geliyor ve kendisiyle çalışıp Dern’e hayran kalmayan pek oyuncu yok.

1. Patricia Arquette | Boyhood
2. Meryl Streep | Into the Woods
3. Emma Stone | Birdman
4. Keira Knightley | The Imitation Game
5. Laura Dern | Wild

Jessica Chastain en önemli alternatiflerden biri. Yalnız filmin yeteri kadar üye tarafından izlendiğinden emin değilim. Django Unchained’i geç izledikleri için es geçen SAG, A Most Violent Year’ı da tamamen unutabilir. Snowpiercer’ın yıldızı Tilda Swinton ise tıpkı Marion Cotillard gibi epey destek aldı son bir haftadır. Eğer SAG  de bu güruha katılmak isterse kendisini ilk beşte görebiliriz.

6. Jessica Chastain | A Most Violent Year
7. Tilda Swinton | Snowpiercer

Uzak alternatif olarak Rene Russo haricinde sayılabilecek bir isim olduğunu düşünmüyorum. Bu sene yardımcı kadın oyuncu yarışı ne yazık ki çok zayıf. Ki bunu zaten “frontrunner” olarak görülen Arquette’in “Flash TV Canlandırma” seviyesindeki performansına bakarsak anlayabiliyorsunuz. Madem 40 yaş üstü bir aktrise kariyer ödülü vermek istiyorlar, e o zaman Rene Russo’ya buyursunlar.

8. Rene Russo | Nightcrawler

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın