Altın Küre’den şok edici karar

Altın Küre’den şok edici karar

Alicia Vikander
Alicia Vikander

HFPA (Yabancı Basın Birliği) tarafından dağıtılan Altın Küre, televizyonda yayınlandığı için Oscar’ın provası muamelesi görse de esasında Akademi ile bu ödülleri seçen grup arasında tek bir ortak üye yok. O yüzden Altın Küre’ye provadan ziyade, aday adaylarına kendilerine ifade etme ortamı tanıdığı için bir ivme artırıcı gözüyle bakmak gerek. Fakat bu sene devrim niteliğinde bir karar alarak bundan sonraki ödül sezonlarını etkileyebilecek bir şeyin adımını attılar. Zaten The Martian’ın komedi olarak başvurması epey konuşulmuştu. Bunun üzerine Trumbo’nun da komedi dalında yarışma isteğinin reddedilmesiyle tekrardan gündeme geldiler. Ve son olarak da David O. Russell’ın Joy’u hakkındaki dedikodular var. Gerçi her ne kadar DOR’un yeni filmi The Martian’ın karşısına komedi olarak çıksa da HFPA, filmi izlemediklerini ve bu başvuruya itiraz edebileceklerini söylemiş.

Fakat çok daha önemli bir mesele var. Eğer sezonu takip ettiyseniz Rooney Mara (Carol) ve Alicia Vikander’in (The Danish Girl) yardımcı oyuncu olarak kampanya yapması eleştirmenleri epey sinirlendirmişti. Ve HFPA de bu konuda eleştirmenlerle aynı şeyi düşünüyor olsa gerek, ki iki oyuncuyu da “lead” olarak değerlendirmeye alacaklarını açıkladı. Bu adı konulmamış ödül sezonu isyanı Akademi için de bir şeyler ifade eder mi bilmiyorum. Fakat uzun zamandır tek bir sezon içerisinde bu kadar çok kategori sahtekarlığına denk gelmemiştik. Mara ve Vikander haricinde Jason Segel (The End of the Tour) ile Jacob Tremblay de (Room) başrol olmalarına rağmen yardımcı oyuncu kategorilerinde pazarlanmaktalar. Bakalım HFPA bu isimlerin kampanyalarına da dur diyecek mi.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

3 Yorum

 1. Berkay

  Güncellenmiş Altın Küre tahminlerinde Amy Schumer’i JLaw’ın, The Martian’ı Joy’un önüne koymuş olmanız ve Edgar Ramirez’i ilk 5 e koymanız bana enteresan geldi. Bunlar hakkındaki ve bu gelişmenin diğer büyük ödüllerdeki adaylık durumlarına tahmini etkileri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşabilir misiniz?

  Yanıt
  1. Umur

   1) Jennifer Lawrence’ın iki adet Altın Küre’si var. Amy Schumer da şu an ABD’nin gündemindeki isim. Eğer HFPA üyelerine kendini sevdirebildiyse, ki bence mümkün, Schumer bu sene ipi göğüsleyebilir. Çünkü adı JLaw gibi dillere pelesenk olmuş durumda.

   2) The Martian çok iyi bir gişe yaptığından şu an pek çok eleştirmen tarafından sadece Altın Küre’nin değil, Oscar’ın da favorisi olarak gösteriliyor. Joy henüz seyirci karşısına çıkmadı. Ve gelen dedikodular da pek sağlam değil.

   3) Ramirez’i kategorinin boşluğundan yerleştirdim oraya. Eğer Joy’da biraz olsun iyiyse bence çok kolay aday olur, çünkü yarış boş. Yalnız rolü ne kadar büyük bilmiyorum. Belki de yardımcı dalda yarışır.

   Altın Küre yaklaştığında daha detaylı bir tahmin yazısı yayınlar, son durumu tekrardan uzun uzun konuşurum.

   Yanıt
 2. Derin

  Altın Küre’den kesinlikle şaşırtıcı bir haber olmuş cidden. Genelde ‘ben etliye sütlüye dokunmam, çok adı geçen ve en popülerine ödül veririm ‘ mottosuyla hareket ettikleri için Alicia V. ve Roney Mara adına çok sevindim. Cate Blanchett’e aşık olsam da Carol’ın en güzel armağanının Roney olduğunu düşünüyorum. Alicia ise bundan sonra yaptığı her filme takibe alacağım muhteşem, yepyeni bir yetenek. İkisinin de lead’de yarışmayacak olması saçmaydı zaten.

  Yanıt

Bir Cevap Yazın