Zoolander 2

Zoolander 2

Yönetmen: Ben Stiller
Yönetmen: Ben Stiller | Oyuncular: Ben Stiller, Owen Wilson, Will Ferrell, Penélope Cruz, Kristen Wiig, Fred Armisen, Sting, Christine Taylor, Cyrus Arnold, Kyle Mooney, Beck Bennett, Nathan Lee Graham, Justin Theroux, Milla Jovovich, Jerry Stiller, Katy Perry, Demi Lovato, Neil deGrasse Tyson, Tommy Hilfiger, Benedict Cumberbatch, Naomi Campbell, Justin Bieber, Jourdan Dunn, Ariana Grande, John Malkovich, Kiefer Sutherland, Mika, Billy Zane, Skrillex, Susan Boyle, ASAP Rocky, MC Hammer, Anna Wintour, Marc Jacobs, Alexander Skarsgard, Karlie Kloss, Kate Moss, Alexander Wang, Valentino | Senaryo: John Hamburg, Nicholas Stoller, Justin Theroux (uyarlama), Ben Stiller (uyarlama & karakterler), Drake Sather (karakterler) | 102 dakika | Komedi

| C+ |

zoolander_two_ver3Eğer 2016 filmleri içerisinde herkesin bayıldığı ve benim nefret ettiğim bir film çıkarsa, ki eminim bu yine eleştirel başarının tadına bakmış bir yönetmenin filmi olacaktır,  Zoolander 2’ya “C+” gibi yüksek bir notu layık görmem eminim sinirli okuyucuların yorum göndermesine yol açacaktır. 15 sene evvelki ilk film komedi janrında kısa zamanda bir külte dönüşmüştü. Kesinlikle The Devil Wears Prada ile birlikte milenyum çağının moda dünyasına en sert eleştiri oklarını fırlatan işlerinden biriydi. Zoolander 2’da bu sefer sadece dışarıdan parıl parıl parlayan, içi çürümüş sektöre değil tüketim çağının esiri olmuş herkese çuvaldız dolu bir hediye paketi yollanıyor. Ben Stiller volümü iyice açtığı devam filminde eski dostlarının yanına Penélope Cruz ve Kristen Wiig gibi isimleri de ekleyerek kahkaha garantili, geri iade kabul etmeyen, metre kare başına üç ünlünün düştüğü bir iş çıkarmış. Karısını elem bir kazada kaybettikten sonra devlet tarafından çocuğuna el koyulan Derek Zoolander, arka arkaya gerçekleşen ünlü insanların suikastinde kimin parmağı var diye araştırmak üzere Moda Interpol’üyle iş birliği yapıyor. Bu süreç boyunca birbirinden absürt durumlarla baş etmek zorunda kalan Zoolander’ın özellikle finalde içine düştüğü ayin sanıyorum Ben Stiller’ın elinden çıkmış en komik sekanslardan biriydi. Kristen Wiig’in abartılı Donatella Versace varyasyonu, Hansel’ın “orgy”si ve tüm orgy’nin aynı anda hamile kalması, Penélope Cruz’un bir mayo mankeni olması sebebiyle hep hor görülmesi derken finalin nasıl geldiğini anlamadım. Popüler kültürle haşır neşir olan, eğlence dünyasında olup bitenleri sadece iki dedikodu mecmuasında takip etmekle kalmayıp günlük hayatındaki esprilere de adapte edebilenler için kaçırılmaması gereken bir seyirlik. Çok alakasız olacak ama RuPaul’s Drag Race ve Project Runway gibi reality şovlara olan bağımlılığımdan – ki zaten bunların da pop-culture’dan beslendiği ayan beyan ortada – bana tanıdık sularda yüzüyormuşum gibi geldi. Lâkin aynı zevki alamayanlara da saygı duyuyorum. Eğer filmin referansları sizin için bir şey ifade etmiyorsa muhtelemen Zoolander 2’yu izlemek hayatınızdaki en büyük eziyetlerden birine dönüşecektir.

zooolander2

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

1 Yorum

Yorum yazın...