Fresh Off the Boat – 2. Sezon

Fresh Off the Boat – 2. Sezon

Yaratıcı: Nahnatchka Khan |
Yaratıcı: Nahnatchka Khan | Oyuncular: Hudson Yang, Randall Park, Constance Wu, Forrest Wheeler, Ian Chen, Lucile Soong, Chelsey Crisp, Paul Scheer, Jillian Armenante, Amanda Lund, Luna Blaise, Isabella Alexander, Prophet Bolden, Trevor Larcom, Evan Hannemann, Dash Williams, Connor Rosen, Brady Tutton, Albert Tsai, Ray Wise, Rachel Cannon, Stacey Scowley, Colleen Ryan, Kimberly Crandall, Arden Myrin, David Goldman, Maria Bamford, Susan Park, C.S. Lee | 25 dakika | ABC

| B+ |

fresh_off_the_boat_ver2Film sektörü günden güne daha çok ırk ve yaş ayrımcılığı yaparken televizyonda bu formül tam tersine işliyor. Komedileri kadınlar devraldı. CW’da beyaz olmayan iki ırkı temsil eden dizi her hafta inanılmaz reytingler alıyor. Transparent ve Orange Is the New Black gibi LGBT temalı yapımlar ödüller boğuluyor. Yani eğer söz konusu televizyon ise şikayet etmeden evvel iki kere düşünmeniz şart. İşte Fresh Off the Boat da bu ileri düşünceli televizyonculuğun nimetlerinden yararlanan bir diğer proje. Yıllardır ilk kez tamamı Uzak Doğu’lu olan bir aile büyük networklerden birinde prime time kuşağına hükmetmekte. Üstelik öyle uyduruk bir müsamere gibi de değil, Fresh Off the Boat elindeki kartları iyi oynayan, hassas, zeki, eğlenceli bir komedi. İlk sezonda Huang ailesiyle tanışmış, kim kimin nesi oluyor derken nasıl geçtiğini anlamamıştık. İkinci sezonda yükü bizzat kendi yazdığı biyografiden uyarlanan Eddie’den alıp biraz ebeveynlerine ve biraz da kardeşlerine dağıtmışlar. Bir senesini Asyalı öğrencilerin %80’ini oluşturduğu bir okulda geçirmiş biri olarak yaptıkları gözlemlerin beni kahkahalara boğduğunu söylemem gerek. Özellikle Constance Wu’nun yarattığı tutumlu, başarı bağımlısı anne etrafımdaki herkesin ebeveynlerinin bir karması gibi. Tabii şunu kabul etmek gerek, Eddie’nin okul maceraları aile içi dinamikler kadar güldürmüyor. Bu da Fresh Off the Boat’un kimi zaman bir çocuk dizisiymiş de, seyircisinin yaş aralığına uygun içerik üretmeye çalışıyormuş hissi uyandırıyor. Ve okul arkadaşlarının Eddie’den daha ilginç ve daha komik olması da karakteri canlandıran genç oyuncu açısından üzücü. Ama onun haricinde bir şikayetim yok. Tekrardan Constance Wu için bir Emmy adaylığı dileyelim. Belki dileğimizi dile getirirken bir yıldız kayar da sesimiz duyulur.
MVP: Constance Wu

fotb

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın