Game of Thrones – 6. Sezon

Game of Thrones – 6. Sezon

Yaratıcılar: David Benioff D. B. Weiss
Yaratıcılar: David Benioff, D. B. Weiss, George R.R. Martin | Oyuncular: Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau, Lena Headey, Emilia Clarke, Kit Harington, Aidan Gillen, Liam Cunningham, Carice van Houten, Natalie Dormer, Indira Varma, Sophie Turner, Nathalie Emmanuel, Rory McCann, Maisie Williams, Conleth Hill, Alfie Allen, John Bradley, Tom Wlaschiha, Gwendoline Christie, Hannah Murray, Jonathan Pryce, Kristofer Hivju, Michiel Huisman, Michael McElhatton, Iwan Rheon, Dean-Charles, Chapman, Isaac Hampstead, Jerome Flynn, Iain Glen, Daniel Portman, Natalia Tena, Art Parkinson, Max von Sydow, Ellie Kendrick, Kristian Nairn, Joseph Mawle, David Bradley, Clive Russell, Tobias Menzies, Ian McShane, Alexander Siddig, Diana Rigg, Bella Ramsey, Jacob Anderson, Faye Marsay, Richard E. Grant, Essie Davis, Julian Glover, Finn Jones | 60 dakika | HBO

| A- |


game_of_thrones_ver59Hemen lafı dolandırmayıp fikrimi beyan edeyim: BENCE Game of Thrones’un altıncı sezonu iddia edildiği kadar kusursuz değildi. Şimdi… Karşımızda 21. yüzyılda şahitlik ettiğimiz en büyük televizyon projesi var. Tüm dünya, legal ya da illegal, bu devasa girdabın içerisinde kendini kaybetmek için sıraya girmiş durumda. Yarattıkları evren, kitapların dizi var olmadan gün yüzü gören hayranlarına yaşattıkları tatmin ve bir franchise olarak elde ettikleri başarı tartışılamaz. Aynı zamanda da kullandıkları, neredeyse tamamı no-name olan oyuncularının teker teker uluslararası starlara dönüşmüş olması da takdire şayan. Fakat en olaysız ikinci sezonda bile karakter gelişimiyle arayı kapatan bir dizinin, sadede gelmek için toplam 8 bölüm beklemesi ve eteğindeki tüm taşları son iki bölümde dökmesi bir drama dizisinden çok bir reality show’a yakışan bir mantık/matematik. Tabii burada Hodor’un vedasının ve Jon Snow’un dirilişinin üzerimde yarattığı sıfır heyecanın da etkisi var. Benim aksime, altıncı sezonun gelmiş geçmiş en iyi Game of Thrones sezonu olduğunu düşünenler küçümsenmeyecek kadar fazla sayıda. Yalnız buradan ümidi kestiğim, Game of Thrones’a sırtımı dönüp kepenklerimi indirdiğim sanılmasın. Aksine önümüzdeki iki sene içerisinde izleyeceğimiz toplam 13 bölüm için belki de hepinizden daha fazla heyecanlıyım. Yine de söylemeden edemiyorum, ne olur artık tüm majör olayları 9 ve 10. bölüme saklayan senaristler şu ruh halinden kurtulsun. Biz de 10 haftanın 8’inde şimdi ne olmayacak diye beklemekten vazgeçelim. Tabii Lyanna Mormont için yapılan casting seçimi, Cersei ile dünyadaki sağ iktidarın giderek yükselmesine çekilen orta parmak ve tüylerimizi diken diken eden “Jon Snow ağam paşam, kralım ol kurbanın olam.” sloganlarını es geçecek kadar da taş kesmedim daha.
MVP: Lyanna Mormont

lyanna

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Kuir. İkizler. 2009'da ödül sezonu portalı Oscar Boy’u kurarak sinema yazarlığına başladı. 2014’ten beri O Podcast’in moderatörlüğünü yapıyor. 2023 yılında da SİYAD üyesi oldu.

Yorum yazın...