Wiener-Dog

Wiener-Dog

Yönetmen: Todd Solondz
Yönetmen: Todd Solondz | Oyuncular: Ellen Burstyn, Kieran Culkin, Julie Delpy, Danny DeVito, Greta Gerwig, Tracy Letts, Zosia Mamet, Keaton Nigel Cooke, Sharon Washington, Ari Graynor, Trey Silver, Melo Ludwig | Senaryo: Todd Solondz | 88 dakika | Komedi, Drama

| B- |


wiener_dogFilmekimi’nin en sıradışı filmi olmaya aday Wiener-Dog, Todd Solondz’un tarifi imkansız garip filmografisine atıflarda bulunan dört parçadan oluşuyor. Filme adını veren köpek kanseri yeni atlatmış küçük bir çocuk, tesadüfler sonrası enteresan bir ilişkinin içerisine düşen tanıdık bir hemşire, hayal kırıklıkları ile dolu hayatını süren bir akademisyen ve döngüyü tamamlamak üzere köpeğe “Kanser” adını veren yaşlı bir kadının dünyasını sırayla ziyaret ediyor. Tabii her ne kadar böyle sıralayınca Solondz kurallara uymuş, epizodik bir şey yapmış diye düşünsek de izlediğinizde efektif çalışma tarzıyla, azıcık malzemeden ömre bedel kaoslar ürettiğine şahit oluyorsunuz. Hayatın her köşesinden cımbızla tuhaflık seçip, bu birbiriyle alakasız insanlar ve yaşantılarından aynı temaya ulaşma becerisi sanıyorum bir tek Solondz’da var. Hiç eskimeyecek sinema dili Wiener-Dog’ın özellikle ilk ve son hikayesinde iyice sivrilip şaha kalkıyor. En çok hoşuma giden de Solondz’un her seferinde bir şeyleri dert ediyormuş gibi söze başlayıp finalde aslında hiçbir şeyi umursamadığının ve hayatın bir şeyleri kafaya takmak için çok kısa olduğunun altını çizmesi. Kimileri bu yapımı yönetmenin kendi kariyerine yaptığı göndermeler sebebiyle biyografik özellikler taşıdığını iddia ediyor. Sembolizmine kafa yorup, Solondz çalışmak isteyenlere malzeme çok. Yalnız bir yandan da kalburüstü filmler izlettirmesine alıştığımız için ister istemez çağımızın mukayese nöbetine tutulup Wiener-Dog’la anlaşmazlıklar yaşıyor, Happiness’ın darbelerini arıyorum. Bu dünyaya yeni girenler için eşsiz, aşina olanlara da edepli bir film diyelim ve bitirelim.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın