Doctor Strange

Doctor Strange

Yönetmen:
Yönetmen: Scott Derrickson | Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Benedict Wong, Benjamin Bratt, Scott Adkins, Mads Mikkelsen, Tilda Swinton, Linda Louise Duan, Mark Anthony Brighton, Topo Wresniworo, Stan Lee | Senaryo: Jon Spaihts, Scott Derrickson, C. Robert Cargill (uyarlama), Stan Lee, Steve Ditko (çizgi roman) | 115 dakika | Aksiyon, Fantastik, Macera

| B- |


doctor_strange_ver3Marvel evrenindeki filmlerin aynı storyboard üzerinden sadece karakterlerin isimlerini değiştirerek karbon kağıdıyla geçirilmiş benzer bir macerayı anlatmasından o kadar sıkıldık ki artık bu çizgi roman devinde yeteri kadar çalıştırmadıkları için beyinlerinin yağ tuttuğundan eminiz. Avengers her seferinde belki anlamayan vardır diye çıtayı düşüredursun, arada Doctor Strange benzeri hoş tesadüfler de oluyor. Her an Marvel’ın kötü mizahlı ve mizojinist tarafınaa dönmeye müsait yeni karaktere belki de çok aşina olmadığımız içindir bu ilgi. Doctor Strange klasik aşırı zeki sıradan adamın, istisnai bir süper kahramana dönüştüğü filmler zincirinden son halka. Benedict Cumberbatch’in canlandırdığı kendini beğenmiş, egoist ama işinde bir numara cerrah elzem bir kaza geçiriyor ve ellerindeki sinirler hasar görünce dünyası başına yıkılıyor. İşe yaramayan türlü tedaviler sonrasında kendini dünyanın bir ucunda, zaman mekan kavramını yerle bir etmiş mistik keşişlerin yanında buluyor. Görsel anlamda doyurucu, Marvel’ın asla ama asla paranın musluğunu kapatmadığının altını çizecek kadar gösterişli bir iş Doctor Strange. Kusurları yok mu? Bolca. Hiç komik olmayan kütüphaneci karakterinden filmin sonunda espri sağılmaya çalışılması, tekrara düşen pelerin numarası, supporting wife kültürünün izlerini taşıyan Rachel McAdams ve çizgi roman uyarlamalarındaki ters giden her şeyi temsilen Chiwetel Ejiofor. Yalnız bir o kadar da duygulu, para makinası hissiyatı vermeyen, Cumberbatch’in -şaka gibi ama- en iyi performansını ortaya koyduğu bir film. Tilda Swinton’ın bu tarz filmlerde iyi ya da kötü diye damgalanmaya alıştığımız insanları elinin tersiyle bir kenara itip, doğruyu yapmak için her iki tarafla el sıkan The Ancient One‘ı da cabası. Neymiş o zaman? Marvel, adından bağımsız olarak da değerlendirilmek istiyorsa masaya yeni bir şeyler getirmeliymiş. Buyrun size doktor stranje.

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın