Donald Cried

Donald Cried

Yönetmen: Kristopher Avedisian | Oyuncular: Kristopher Avedisian, Jesse Wakeman, Louisa Krause, Ted Arcidi, Shawn Contois, Donny Fite, Kate Fitzgerald, Jeremy Furtado, Patrick Languzzi, Robby Morse Levy | Senaryo: Kristopher Avedisian | 85 dakika | Drama, Komedi

Filmekimi gelmeden izleyip de yazamadıklarımı aradan çıkarmam lazım yoksa obsesif kompülsif bozukluğuma ilaçlar bile etki etmeyecek. Bir boşlukta belki de Mike White’ın Chuck & Buck’ına benziyordur diye başına oturduğum Donald Cried, dünya üzerinde benden başka sadece 3 kişinin izlediği bağımsız mı bağımsız bir trajikomedi. Büyükannesinin ölümü sonrasında gayrimenkul kararlar için büyüdüğü kasabaya dönüyor ve ilk gençlik çağlarında pek çok şeyi birlikte deneyimlediği arkadaşı Donald’ı bıraktığı yerde, hem de hayatındaki tek bir detay dahi değişmemiş bir şekilde buluyor kahramanımız. Bizim kültürümüzde reşitliği gördüğü anda yangından mal kaçırır gibi daha büyük bir şehire taşınmak çok yer etmediğinden (ya da benim yazgımın avantajı mı bu acaba) evrensel bir öyküsü olduğu söylenemez Donald Cried’ın. Fakat absürtlüğe göz kırpan mizahı ile aşina olmadığımız bir zaman aralığının ve hatta geçiş döneminin sivri köşelerini köreltiyor, seyircisine olabildiğince empati kurabilmek için olanak sağlıyor. Tabii şirazesi kaymış denge tahtasının bir tarafında neredeyse karikatürize, bu dünyaya ait olmadığına yemin edebileceğimiz, hiç konuşmadan görüntüsüyle güldüren bir adam varken diğer taraftaki kontrolcü, hayattan istediği her şeyi alamamış olsa da daha doğru adımlar atabilecek erginlikteki karakterin tezatlığı filmi uzunca bir süre taşımaya yetmiyor. Çünkü hikâyesinin büyük teşhirinden sonra Donald Cried masaya yeni bir şey getirmekten aciz. Elindeki neredeyse homo erotik tansiyona ayak uydurabilecekken seçtiği heyecansız, lineer, düz cetvelle çizilmiş yolda bu da neymiş diye duraklayıp bakmak istediğimiz bir öykücük yok. Dolayısıyla kendi hayatımdan çaldığım vakite de acıyarak belki bu bağımsızı es geçseniz çok da şey kaçırmazsınız demekten kendimi alıkoymayacağım. Sacha Baron Cohen ve Paul Schneider karışımı yönetmen/senarist/başrol Kris Avedisian’la tanışmasanız da olur.
Fesat Mukayese: Dan in Real Life > Donald Cried

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın