Beatriz at Dinner

Beatriz at Dinner

Yönetmen: Miguel Arteta | Oyuncular: Salma Hayek, John Lithgow, Connie Britton, Jay Duplass, Amy Landecker, Chloë Sevigny, David Warshofsky, John Early | Senaryo: Mike White | 82 dakika | Komedi, Drama

Suya sabuna dokunmayan burjuva hassasiyetinden, ahlaki erozyonuna kaynak yapanın ne kadar yakın olduğunu göremeyenlerden, harekete geçmektense durup haksızlığı seyredenlerden, tüzel onursuzluğun kalenderleştiği sosyal yapıdan dem vuran filmlere tabii ki de ihtiyacımız var. Ama hepsini aynı anda yapmaya hevesli Beatriz at Dinner, farkındalıklarımızı artıracak kadar komplike mi yoksa sadece düz bir atıştırmalık mı diye sormak lazım. Salma Hayek’in ekranda göründüğü anda kalp fetheden spiritüel, doğaya ve canlıya aşık karakteri zor bir süreçte destek olduğu ailenin evine masaj yapmak için bulunduğu son ziyaretinde arabası bozuluyor ve o akşam gerçekleşen minik yemekli davete evin hanımı tarafından davet ediliyor. Filme de adını veren, Hayek’in can verdiği Beatriz isimli karakterin ekranda gördüğümüz tüm yüzlerden ayrıştırılması için üstün bir çaba izlemeye başlıyoruz daha sonrasında. Kılığıyla, sürekli doldurulan kadehinden ziyade gördüğü hoş muamelenin verdiği sarhoşlukla, çattığı kaşları, tanıdıkça kafasındaki büyük puzzle’ın parçalarını birleştirmesine yardımcı olan insanlarla münakaşaları… Bir tasvirin altını çizmeye böylesine gönüllü bir film izlememiş olabilirim. İşin acı tarafı Enlightened’da çevreci tutumunun tadına baktığımız senarist Mike White, seyircinin Beatriz’i anlayabildiğine ikna olduğu noktada da o ana kadarki kararlılığını çöpe atarak üst üste birkaç final seçeneği sunuyor. Sanki filmin en aktivist karakterinin bile elini taşın altına koymaya cesareti yok diyecek kadar umutsuz, bitap. Fakat bu ani kan kaybının aksine Salma Hayek eline verilmiş karakterle türlü sihirbazlıklar yapıyor, oyunlar oynuyor ve senenin şimdiye kadar izlediğim en dişe dokunur performanslarından birini sunuyor. Televizyonda aynı beyaz kadın üzerine bir kariyer kurmuş Connie Britton’ın sahte tevazusuyla karşı karşıya kaldığı noktalardaki serinkanlılığı bile yönünü kaybetmiş Beatriz at Dinner’ı izlemek için geçerli bir sebep. En azından geç kavuşup çok sevdiğim Chuck & Buck’ın mimarı White üretmeye geri döndü diye kendimi avutuyorum. Daha cilalı, daha etkin projelerinin yollarını gözlemeye devam edeceğim.
Fesat Mukayese: DiCaprio’nın Oscar teşekkür konuşması > Beatriz at Dinner

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.