Brigsby Bear

Brigsby Bear

Yönetmen: Dave McCary | Oyuncular: Kyle Mooney, Mark Hamill, Greg Kinnear, Matt Walsh, Michaela Watkins, Ryan Simpkins, Jorge Lendeborg Jr., Claire Danes, Beck Bennett, Alexa Demie, Chance Crimin, Andy Samberg, Kate Lyn Sheil, Jane Adams | Senaryo: Kyle Mooney, Kevin Costello | 97 dakika | Komedi, Drama

Andy Samberg’ün Saturday Night Live’da yer aldığı dönemde ürettiği efsanevi Digital Short serisinden sonra koltuğu daha tuhaf bir mizahın izini süren Kyle Mooney almıştı. Beck Bennett’lı enstalasyonları ile hazım düzeneğimizin sınırlarını arşınlamak haricinde meğerse yoğun takviminden arta kalan zamanda Brigsby Bear isimli bir proje için de kolları sıvamış kendisi. SNL semalarında tadına baktığımız ona mahsus mizahi tavrının uzun bir versiyonu servis ediliyor bu sefer. Zaman konusunda daha elverişli koşullar altında çalıştığından da, SNL skeçlerinden farklı olarak karakterlerini ve hikâyeyi sağlam temeller üzerine kurabildiği fırsatlarla iş başında hem de. Medeniyetten uzakta, çocukken kaçırıldığı karı koca tarafından dışarıya kapalı bir ambarın içerisinde hayatını sürüyor ana karakterimiz James. Bir takım komplikasyonların ardından kendini dışarıda ve gerçek ailesinin yanında bulduğunda ise bu yeni düzene adaptasyon sıkıntısı çektiği için onu kaçıran aile tarafından yazılmış, oynanmış Brigsby Bear isimli kurmaca bir TV şovuna tutunuyor sıkıca. Sonrası ise bu şovu tanıttığı yeni çevresiyle final bölümünü çekmek üzere atıldığı büyük maceranın ayrıntıları ile bezeli. Herkese hitap etmediğini bildiğinden kendini çok önemsemeyen hikâyeler anlatmasını her daim takdir ediyorum Mooney’nin. Burada da televizyona ve hatta görsel sanatların bütününe (mesela hayranı olduğu Mark Hamill’e baba rolünü vermiş) mütevazı bir şekilde ilan-ı aşk ediyor. Yalnız ön plandaki eksantrik mücadeleyi bir kenara attığınızda, bilhassa evlatlarına yeni kavuşan ailenin tutumu mantık sınırlarını zorlayacak kadar dengesiz. Gerçeklikle Brigsby mitolojisi arasında gidip gelen mizansenlerini hep aktör olmayı hayal etmiş bir polis, boş duvara göz deviren bir kız kardeş ve daha nice klişe yaratımla doldurmasa açılışındaki orijinal fikiri kucaklayıp bağrımıza basabileceğiz belki. Fakat sözde gösterişçi ritüellerinin satılmak istenen samimiyet hissiyatı üzerinde yama gibi durduğunu inkar edecek kadar kör edemedi beni Brigsby Bear. Kyle Mooney’nin aynı tutkuyla tekrar kalemini eline almasını bekliyor olacağım. Sadece bir sonraki buluşmamızda bir skeç fikrini 90 dakikaya yayabilmek için kendini parçalamasına şahit olmak istemiyorum.
Fesat Mukayese: Brigsby Bear > Room 

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...