75. Altın Küre Ödülleri’nin ardından…

75. Altın Küre Ödülleri’nin ardından…

Frances McDormand

Siyah giyinip yanında aktivist taşıyınca uyandığına ikna olan Hollywood, bundan böyle daha politik olacaklarının (aslında politik dememek lazım, politik doğrucu daha uygun) sinyalini verdikleri geceyle yeni bir dönemin startını verdi. Reaksiyonlar için sürekli Ashley Judd’ın yüzünü gösteren, post Weinstein evresindeyiz artık. Bugüne kadar endüstri tarafından kenara itilmiş seslere özür maiyetinde ödül vermeye hazır, dağıttığı altın heykelciklerin tüm yaraları saracağına da ikna olmuş gibi bir havaları var. Bu pozitif rüzgarın fırsatlara ve üretim sürecinin temeline nasıl yansıyacağını da hep beraber göreceğiz. Ama En İyi Yönetmen adayları açıklanırken “Ve tamamı erkek adaylar…” gibi bir girizgah yapan Natalie Portman, aldığı Onur Ödülü ile asrın teşekkür konuşmasını veren Oprah Winfrey, benden başka zaferi tatmış bir kadın yönetmen nasıl olmaz çıkışıyla Barbra Streisand biraz olsun umut aşılıyor.

Tabii bu uyanıştan bahsediyor, önünü açacağı sohbetlerin herkesin yararına olacağını söylüyoruz da Amerika’nın aksine bir kadın başkan seçmeyi başarmış Hollywood Yabancı Basın Birliği aynı politik gecede neresinden tutarsanız tutun sakat bir mesajı olan Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’ye dört ödül birden vererek bir çuval inciri mahvetmekten de geri kalmıyor. Irkçı bireyin aman canım o da insan diye normalleştirildiği, annesiyle kavga ederken evi “İnşallah tecavüz edilirim.” diye terk eden kızın şom ağzı sağolsun tecavüze uğradığı, cüce esprisiyle kahkaha sağmaya çalışan bir yapım (hadi performanslarını geçtim) En İyi Film ve En İyi Senaryo dallarında ödüllendirildi! Büyük bir şaşkınlıkla izliyorum bu maskaralığı. Hollywood süresi kısıtlı bir ödül töreninde bile ne yapıp ediyor, ikiyüzlü olmayı başarıyor ya… Artık ne diyeyim?

Laurie Metcalf, Greta Gerwig ve Saoirse Ronan

Diğer tarafta da bomba gibi Oscar’a hazırlanan bir Lady Bird var. Boyhood ile es geçilen bir anlatım tarzının taçlandırılacağına bizi inandıran bir destek mevcut şu an Hollywood’da. Saoirse Ronan ve En İyi Film ödülünü aldığında Greta Gerwig’in yaptığı teşekkür konuşmalarına salondan gelen tepkiler, endüstrinin sezonu bu filme hak ettiğini vermeden tamamlamayacağını gösterdi. En azından artık Greta Gerwig’in Oscar’a aday olabileceğine inandım. Ve Ronan, sahnedeki süresini doğru kullanamamış olsa da Gerwig saf heyecanıyla herkesin kalbini kazanmış gibi hissediyorum. Yanılıp yanılmadığımı 23’ünde açıklanacak Oscar adayları ile öğreneceğiz.

Hazır Oscar demişken, burada yapılmış Allison Janney (I, Tonya) ve Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) tercihlerinin yarışa çok bir etkisi olmadığını söylemek gerek. Belki sahneye çıkıp unutulmaz bir konuşma verselerdi elimize rayların yönünü değiştirdik. Fakat adaylar arasında HFPA için daha popüler olmaları sebebiyle ödüle kavuşan iki oyuncu, hâlâ Oscar’ı Laurie Metcalf (Lady Bird) ve Willem Dafoe’ya (The Florida Project) kaybedebilir. Burada 100 adet yabancı gazetecinin, Oscar’da ise sektörden 7 bine yakın insanın oy kullandığını unutmamak gerek. Tabii Fatih Akın’ın In the Fade zaferi için, ama en nihayetinde X filme kaybedebilir gibi bir şey söyleyemiyorum. Çok agresif ve yoğun bir kampanya yapmaktalar. Kruger oda oda dolanıp, tanıtımlara katılıyor. Dolayısıyla şimdilik Oscar’ın yabancı film mücadelesinde de favori pozisyonuna oturduğu söylenebilir.

Laura Dern, Nicole Kidman, Zoe Kravitz, Reese Witherspoon ve Shailene Woodley

Tarihin en berbat müzikallerinden The Greatest Showman’a gelen özgün şarkı ödülü için kibarlığımı bozmadan fikir beyan edebileceğimi düşünmüyorum, o yüzden o dalı es geçeyim isterseniz. Yalnız The Shape of Water’a dikkat. Guillermo del Toro, bundan birkaç ay evvel Christopher Nolan’a ait olduğu iddia edilen ödülü almaya geliyor gümbür gümbür. Ne kadar hak edildiği tartışılır; fakat evden kampanya yapan Nolan şu an değil zaferi tatmak, Oscar’a aday olamama ihtimaliyle karşı karşıya. Bu arada All the Money in the World’ün “Yapabilir mi cidden?” konseptli koşuşturmacası da dün akşam bizzat HFPA tarafından sonlandırılmış oldu. Burayı da kazanamayacaksa neyi alabilir bilmiyorum. Aynısı Timothée Chalamet için de söylenebilir. Zamanında Altın Küre’ye demediğini bırakmayan Gary Oldman’ı HFPA bile ödüllendiriyorsa yarış bitmiştir. Ve günün bir diğer kaybedeni de The Post… Spielberg’ün kokusu midemizi kaldıran sözde politik filmi, gazetecilerden ödül alamamış, daha ne olsun?

Değinmediğim bir dal kalmadı sanıyorum. James Franco bahsine hiç girmeyeceğim; çünkü Saturday Night Live skecinden bozma bir filmde taklit yaptığı için bir oyuncuya ödül verilmesi benim mantığıma pek sığmıyor. Televizyon kanadında da Aziz Ansari haricinde tek bir sürpriz yaşanmadığından direkt dağınık bırakıyorum. HFPA’in şaşırtmayarak ilk sezonları yayınlanmış dizileri ödüllendirdiğini hatırlatmadan da kapatmayayım yazımı. Demem o ki değiştiğini düşünen Hollywood’un daha bir fırın ekmek yemesi gerekiyor. Dün Three Billboards’un elde ettiği zaferler sonrası gelen tepkiyle belki biraz olsun gözleri açılır, sezon aynı fecaat sonucu tekrar tatmaz. Kazananları hatırlatalım ve bu bahis kapansın:

FİLM

DRAMA Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
ERKEK OYUNCU (Drama) Gary Oldman | Darkest Hour
KADIN OYUNCU (Drama)
Frances McDormand | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
KOMEDİ/MÜZİKAL Lady Bird
ERKEK OYUNCU (Komedi/Müzikal) James Franco | The Disaster Artist
KADIN OYUNCU (Komedi/Müzikal) Saoirse Ronan | Lady Bird
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Sam Rockwell | Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
YARDIMCI KADIN OYUNCU Allison Janney | I, Tonya
YÖNETMEN Guillermo del Toro | The Shape of Water
SENARYO Three Billboards Outside Ebbing, Missouri | Martin McDonagh
ÖZGÜN MÜZİK The Shape of Water | Alexandre Desplat
ÖZGÜN ŞARKI “This Is Me” | The Greatest Showman
YABANCI FİLM In the Fade (Almanya)
ANİMASYON Coco

TV

DRAMA The Handmaid’s Tale
ERKEK OYUNCU (Drama)
Sterling K. Brown | This Is Us
KADIN OYUNCU (Drama) Elisabeth Moss | The Handmaid’s Tale
KOMEDİ The Marvelous Mrs. Maisel
ERKEK OYUNCU (Komedi) Aziz Ansari | Master of None
KADIN OYUNCU (Komedi) Rachel Brosnahan | The Marvelous Mrs. Maisel
MİNİ DİZİ/TV FİLMİ Big Little Lies
ERKEK OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi) Ewan McGregor | Fargo
KADIN OYUNCU (Mini Dizi/TV Filmi) Nicole Kidman | Big Little Lies
YARDIMCI ERKEK OYUNCU Alexander Skarsgard | Big Little Lies
YARDIMCI KADIN OYUNCU Laura Dern | Big Little Lies

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

4 Yorum

 1. Metin

  Acaba şu siyah giyip aklanalım saçmalığına uymama cesareti gösteren oldu mu? Bir şeylere tepki vermek için illa belli bir şekilde davranmaya zorlama faşizmine dönüşüyor bu olaylar da yeterince cesur ve akıllı kim var merak ettim.

  Yanıt
 2. Berkan

  Holivud’u politik doğruculukla eleştirip, 3 Bilboards’ı politik doğrucu değil diye suçlamanız enteresan olmuş. Aa Godfather’da at kafası kesiyorlar tüü kaka.

  Yanıt
  1. Umur

   Bu da yeni moda oldu galiba. Herkes birbirine politik doğruculuk eğitimi veriyor. Godfather at şakası da bu ağızlara pek yakışmış. Ha bahsettiğiniz iki mesele çok ayrı fakat ben kendimi izah etsem bile bir yere varamayacağımızdan selamlarımı yolluyorum. Hayatta kolaylıklar dilerim.

   Yanıt
   1. Berkan

    Ayrımcılığa uğrayan grupların bla bla vs. mi diyeceksiniz? Ayrımcılığa uğrayan bir grubun içerisinde olmama rağmen sanat eserlerinde ahlak aramayan biriyim. (doğrudan bir hedef alma yoksa. Tabi bunun sınırını da kendim için ben çizerim.) Ben de hayatta kolaylıklar diliyorum, uzun yıllardır sizi takip ediyorum ama anlaşılan artık sizin filmlere bakış açınızda/değerlendirmenizde farklılıklar olmuş. (TAKİBİ TABİ Kİ DE BIRAKMAYACAM)

    Yanıt

Yorum yazın...