Keyfî Drag Race Tekrarı: #TeamTrixie vs. #TeamShangela

Keyfî Drag Race Tekrarı: #TeamTrixie vs. #TeamShangela

Artık Drag Race’in pek heyecansız geçen All Stars 3 sezonundan nasıl sıkılmışsam, Cuma günü yayınlanmış son bölümle ilgili bir şeyler karalamayı unutmuşum. Geç olsun, güç olmasın diyelim yine çene çalalım ama ne hatırlıyorsun diye sorsanız cevap veremeyecek hâldeyim. Öyle bir zorunluluğa dönüştü ki AS3, kadronun yeteri kadar ışıldayamaması sebebiyle sadece dramalarla nefes alan bir sezon olduğu gerçeği tam anlamıyla orta çıktıktan sonra inanın finali merak etmiyorum. Pek sevdiğim Trixie Mattel’in, sezonun en önemli bölümü Snatch Game’de çuvallamasıyla iyice ilgimi kaybettim. Hiç sevmediğim DeLa’nın tacı alabilecek skor kartını yaptıktan sonra ardında bıraktıklarının zaferlerine gölge düşürecek vedası da cabası. All Stars 3, RuPaul’s Drag Race tarihinin kara lekesi olarak her daim hatırlanacak. Belki de sırf bu yüzden hem kanal, hem de prodüksiyon hiç ara vermeyerek 10. sezonu yayına sokuyor.

Black Swan, Erin Brockovich, La La Land, The Queen ve The Help/Hidden Figures’dan (iki filmin teoride aynı olduğunun iddia edilmesi de tatlı bir shade aslına bakarsanız) kadın karakterlerin Top 5 tarafından canlandırıldığı mini piyeste doğaçlama konusunda ustalığıyla tanıdığımız Trixie Mattel ve Shangela’nın parlaması bir tesadüf değil. Bu ikilinin, Bitchelerotte bölümünde de rakiplerinin arasında parladığına şahit olmuştuk zaten. Benim anlamadığım kısım bir roast ya da baştan yaratma görevi yapabilecekken sezon içerisinde daha evvel kullanılmış bir yere geri dönmüş olmaları. Hele ki AS3’te asıl hedefin Trixie’yi birinci yapmak olduğu söylenirken bu tür görevlere başvurulmamış olması düşündürücü. Belki de Reddit’in pasaklı twinklerinin komplo teorileri doğruluk payı taşımıyordur….

Final öncesi son toplaşma olduğu gerçeğine dönüp bir değerlendirme yaptığımızda epey vahim bir tablo çıkıyor ortaya. “Bu mu?” sorularının havada uçuşacağı, herkesin kendini olduğundan daha değerli gördüğü bir final beşlisi. BeBe’nin yer aldığı ilk sezon içerisinde kendinden emin olması sebebiyle diğer queenlerin önüne geçtiği gerçeğine itiraz edemeyeceğim. Ben de Nina Flowers’ın kazanmasını çok istemiş, Ongina’nın da bir nebze hakkının yendiğini düşünmüştüm. Fakat yeni yayın hayatına başlamış bir drag queen programında, BeBe gibi bir karakterin kazanmasını da anlayışla karşılıyorum. Buğulu ilk sezondan All Stars 3’e ışınlandığımda ise artık bu pozların, orman kraliçesi hilesinin bir işe yaramadığını fark ediyorum. Karizma ve yetenek orada duruyor. Cesaret ve benzersizlikten ise eser kalmamış.

Diğer tarafta Kennedy Davenport’un da ısrarla iyi bir yarışmacı gibi pazarlanmasından çok sıkıldım. Belli ki ait olduğu Davenport familyasının karakteristik özelliklerini taşıması sebebiyle meslektaşları tarafından saygı duyulan bir queen. Ama iyi bir drag race yarışmasıcı değil. Yedinci sezonda da zorla ilk dörde taşınmıştı. Şimdi de benzer bir manzaraya şahitlik ediyoruz. Tıpkı BeBe gibi kendini yüksekten satan bir yarışmacı. RuPaul’un aradığı dörtlüden sırf yeteneğe sahip. Belki birazcık da cesaret… Morgan’ın geri dönüşünden bahsetmeme gerek var mı? DeLa’nın yaptığı şeyi pek de mantıksız bulmuyorum. Geri dönen yarışmacının zaten finale uzanabilmek gibi bir şansı olmayacaktı, bu belli. Yalnız eski bir sezonda yer aldığı için yeni nesil RPDR izleyicisinin hatırlamadığı Morgan’a, erken vedası sonrası yeniden kendini gösterebileceği bir platform sundu belli ki. Morgan da bir kez daha gözüküp, bir iki meme ve gif ekledi bünyesine.

Finale giderken ise karizma, benzersizlik, cesaret ve yetenek şartlarının dördünü de sağlayan iki kahramanımız var: Trixie Mattel ile Shangela. İkisinin de bu sezonun görevlerinin canını okuduğunu düşünmüyorum açıkçası. Ama genel olarak sezonun görevleri, All Stars 2 kadar şaşalı değildi zaten bunu da kabul etmek gerek. Hatta iyi planlanmamış demek daha doğru olur. Fakat yarışma haricinde de kendi markalarını oluşturarak başarılı drag kariyerlerine imza atan ikilinin hem çalışma odasında, hem sahnede, hem de itiraflarda izleyiciye hediye üzerine hediye verdiğini düşünüyorum. Gif olacak bolca mimik, meme olacak bolca söz… Ve öncelik sıralamasında görevlerin dramadan sonra geldiği bu sezon kimin piyasaya daha iyi bir vitrin sunduğunu karşılaştırarak karar alınacak bir yere geldiği için de iddia edildiği gibi Top 4’ten direkt Top 2’ye geçeceksek bu ikili Trixie ile Shangela’dan başkası olmamalı diye düşünüyorum.

Benim rengim belli. Sezonun başından beri de performans düşüklüğü gösterdiği haftalara rağmen fikrimi değiştirmedim. Snatch Game’de betona yapışmış olması doğaçlamaların canını okuduğu, Variety Show‘da şarkısıyla kalbimize dokunduğu, Spice Girls içerisinde parladığı, kostümleri ve peruklarıyla hep haftanın şıkları arasında yer aldığı gerçeğini değiştirmiyor. Ama ejderhaların anası Shangela kazanırsa da pek şikayet etmeyeceğim. Alyssa Edwards’a All Stars 2’de yapılan haksızlığın intikamı böyle alınacaksa alınsın, ben varım!

Keyfî Drag Race – Untucked

  • Shangela’nın lip sync performansında epey eğlendim. Gimmick diyorlar. Olsun!
  • Trixie’nin lip synclerdeki başarısızlığı beni benden alıyor. Pearl ile dalga geçiyor; ama kendisinin de pek farkı yok açıkçası.
  • Finalde Kennedy yerine Aja’nın olmasını çok isterdim. DeLa’nın olup olmaması hâlâ umrumda değil, onu da ekleyeyim.
  • 10. sezonda her bölüm reklamsız 60 dakika olacakmış. O kadar mutluyum ki! Uzun uzun podyum izlemeyi özledim. Vallahi Raja’nın sezonunu özlüyorum.
  • 6. Sezon > All Stars 2 > 3. Sezon > 5. Sezon > 7. Sezon > 4. Sezon > 9. Sezon > All Stars 3 > 2. Sezon > 8. Sezon > 1. Sezon > All Stars 1
#EP7 Sıralamam Genel Sıralamam
Trixie Mattel Trixie Mattel
Shangela Aja
BeBe Zahara Benet Shangela
Morgan McMichaels BenDeLaCreme
Kennedy Davenport BeBe Zahara Benet
Milk
Morgan McMichaels
Chi Chi DeVayne
Thorgy Thor
Kennedy Davenport

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın