Broad City (4. Sezon)

Broad City (4. Sezon)

Yaratıcılar: Ilana Glazer & Abbi Jacobson | Oyuncular: Ilana Glazer, Abbi Jacobson, Hannibal Buress, Arturo Castro, John Gemberling, Paul W. Downs, Stephen Schneider, Nicole Drespel, Eliot Glazer, Susie Essman, RuPaul, Wanda Sykes, Sandra Bernhard, Amy Ryan, Derek Goh, Omar Maskati, Alysia Reiner, Denis O’Hare, Jane Curtin, Mike Birbiglia, Fran Drescher, Steve Buscemi, Shania Twain, Lea DeLaria, Cynthia Erivo | 25 dakika | Comedy Central

Comedy Central’da elde ettikleri çılgın başarı sonrası kişisel projeleri için bir süreliğine dizilerine ara veren Ilana Glazer ve Abbi Jacobson ikilisi, geçen zamanın pek de bir işe yaramadığını ve mizahlarının yerinde saydığını hatırlatırcasına baştan savma bir sezonla geri döndü. Hani yıllar evvel çok iyi anlaştığınız arkadaşınızla bir araya gelir ve hakkındaki her detayı yanlış hatırladığınızı fark edip biz nasıl olmuş da senelerce birbirimize katlanmışız dersiniz ya, işte Broad City’nin yeni bölümleri de bu hissiyattan buket yapıp önümüze fırlatıyor. Her şeyden evvel kablolunun komedi kanadında marijuana virali yapılmasından sıdkımız sıyrıldığı için Ilana’nın vajina ve kasık kılından sonra en çok kullandığı kelimenin ot olmasının yorgunluğunu yaşıyoruz artık. Uçlardaki reaksiyonları, bitmeyen macera arayışı iyi hoş; fakat aynı kaynaktan beslene beslene yiyecek kenevir bırakmadı Broad City piyasada. Bu mesele üzerine daha ne kadar bölüm yapabilirler, dumanlı kafaların var ettiği renklerle daha kaç gimmick pazarlayabilirler merak ediyorum. Esasında yine bir grup etkileyici konuk starı dizilerinde yer almaya da ikna etmişler. Drag içinde ve dışında fark etmeksizin eksantrik bir yaratık olmayı başaran RuPaul, arpası fazla gelmiş Broad City evreni için biçilmiş kaftan bir seçim. Fakat onu bile tek bölüm haricinde doğru düzgün kullanmayı başaramıyorlar. Ilana ve Abbi’den büyümelerini, ayaklarının yere sağlam basmasını da istemiyorum. Kaldı ki bizim peçeteye yazdıklarımızın da haricinde çaktırmadan bunun üstesinden gelebiliyorlar zaten. Sadece artık biçim değiştirmiş “Yas qween”lerin üzerine yeni kapılar aralayabilmeleri lazım. Tek takıntım dili de değil. Aynı hikâye taslaklarını daha önceki sezonlarda denedikleri için de bu tembel işi yeni Broad City’i hazmetmekte zorlandım. Biraz Amy Schumer vakasını andırmakta. Popülerleşince kalite de ters orantıda düşüşe geçti. Yalnız bu sırf dizinin daha çok izleyiciye ulaşmasıyla alakalı bir durum da değil. Kadın merkezli komediler, hele ki işin içerisine absürt bir mizah anlayışı da girince, feminist mesaj verebilmek için numara üstüne numara kasıyor. Broad City’nin viraneden hâllice dördüncü sezonu da bu kadın hareketi misyonunun kurbanı olmuş. Sezonun açılışında en iyi skeçlerini sunup ardı arkası kesilmeyen ortalama fikirlerle zar zor finale koşuyor. Bir de sonuna Comedy Central bünyesinde bir fenomene dönüştüğü için kamera arkası kondurmuşlar, ki bu mini röpörtajları izleyince gözümüzdeki değeri iyice düşüyor. Tek dileğim çok geç olmadan final yapmaları artık. Bırakın Ilana ve Abbi yuvadan uçup yeni maceralara yelken açsın.
MVP: Arturo Castro (Jaimé Castro)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...