Akademi’den Oscar’ın tarihini değiştirecek şok değişiklikler!

Akademi’den Oscar’ın tarihini değiştirecek şok değişiklikler!

Yaklaşık bir saat önce Akademi’nin resmî sosyal medya hesaplarından sürekli bahsini ettiğimiz “değişim”i hissettirecek önemli kural değişiklikleriyle ilgili bir haber geldi. Lafı uzatmadan hemen tweeti paylaşayım:

Önce meseleye üç saatlik tören sohbetiyle başlayalım. Belli ki AMPAS düşen reytingleri de göz önünde bulundurarak bir hamle yapmak istemiş. İlk adım, belli dallardaki sonuçları reklam aralarında açıklayıp, daha sonra yayının devamında bu teşekkür konuşmalarından kısa, kurgulanmış parçalar paylaşmak. Yıllardır bunu yapan Tony ve Critics Choice’tan zaten hakimiz bu düzene. Yalnız reklam aralarına kostüm tasarımı, makyaj gibi dallar yerine umuyorum kısaları fırlatırlar da törenin organikliği kaybolup gitmez.

Esas önemli değişiklik ise Akademi’nin uzunca bir süreden sonra listesine yeni bir ödül ekleyecek olması. Şimdilik başlık belirlenmemiş; fakat popüler filmler yani ticari anlamda başarılı olan yapımların değerlendirmeye alınacağı bir dal olması planlanıyormuş. Eğer ki 2019’daki törene yetişecek olursa Avengers’dan Mission Impossible’a kadar pek çok gişe filmine Oscar adayı olma fırsatı doğacak. Bu ilerleyen yıllarda En İyi Film dalındaki oylamada da etki yaratıp oyunun düzenini değiştirebilir. Direkt aklıma, The Martian’ın gösterime girdiği sene bu dal olsaydı Ridley Scott’ın uyarladığı saçmalık En İyi Film adayı olabilir miydi sorusu geliyor.

Ve ve ve ve ve ve… Yıllardır söylediğimiz, umarım olur diye adaklar adadığımız bir değişiklik daha var. 2020’de gerçekleşecek törenin tarihini epeyce öne çekmiş Akademi. İlkbahar kapıdan baktırmadan 9 Şubat’ta 92. Akademi Ödülleri’nin sahiplerini bulduğunu göreceğiz. Bunun da yarışa büyük bir etkisi olacağı kesin. Bir kere Akademi üyelerinin filmleri izlemek için çok daha kısa bir süresi olacak. Noel zamanı gösterime giren yapımların momentum oluşturma şansı azalacak. Akademi, oylama dönemlerinde bir değişiklik olmaz ise diğer büyük törenlerden etkilenmeyecek ve bundan da kıymetlisi, Oscar filmleri sadece üç aylık bir döneme sıkıştırılırken yılın geri kalan kısmında salt çöp filmlerle muhattap olmak zorunda kalmayacağız.

Hadi hep beraber “shooketh” çığlığı atalım: AAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

1 Yorum

  1. Emre Saydam

    Sevgili Oscar
    Niye bu yeni dala göre ödül vermeye bu yıl başlamıyorsun hayır eğer senin İnfinity War’a Fallout’a garezin varsa söyle ödülleri ona göre izleyelim hem sen nasıl öyle bir şeye karar vereceksin senin %60’ın 60 yaş üstü beyaz erkeklerden oluşuyor artı senin zaten süper kahraman filmi izlemeye alerjin yok mu bu dönemde en çok izlenen ve para kazanan filmler onlar sen hakketmelerine rağmen onlara ödül vermeyecek misiniz ne ayak

    İmza / Oscar’ın bu mesajı okumayacağını bilen izleyici

    Yanıt

Yorum yazın...