Keyfî Drag Race Tekrarı: (Mecburen) İki Bölüm Birden

Keyfî Drag Race Tekrarı: (Mecburen) İki Bölüm Birden

12 günlük mola, sitede çökme, yazamadım, edemedim, özür, soranlara öpücük, bıdı bıdı… Daha günün üçüncü yazısı ve ben şimdiden bu bahane faslından sıkıldım. O yüzden hiç uzatmıyor ve iki bölüm birden konuşacağım yeni Keyfî Drag Race Tekrarı’na girişiyorum. Önce ikili gruplar hâlinde Fortune Feimster ve allahım özene bezene mi yarattın diye belirli yerlere ateş bastıran Cheyenne Jackson’la doğaçlama yaptıkları görevi konuşacağım izninizle. Brooke Lynn tarafından planlanan ikili grupların birkaç başlık ve anahtar kelime haricinde tamamen rüzgârın yönüne göre hareket ettiği emprovizasyonlar, şov tarihinin en iyileri arasına adını yazdırdı bence. Genelde bir kişi haricinde enkazdan hâllice bağırış çığırış izlemeye sayı üçe, hatta dörde çıkınca şaşırıp kaldım.

Jüriden farklı olarak ben Brooke Lynn ile Nina’nın tek bir espriyi boşa sıkmadıkları kısmı daha parlak buldum açıkçası ve bölüm sonunda da ikisine eş birincilik verilmesini bekledim hatta. Ancak tek bir nota üzerinde oynadıklarından olsa gerek Akeria’nın her türlü pası gole çevirdiği ve tabandan başlayıp katlaya katlaya ilerlediği performansı daha çok beğenildi. İtiraz edebiliyor muyum? Asla. Üçünün de yüksek notlar almasını can-ı gönülden istediğim bölümde pasaklı twinkleri zıvanadan çıkaran Silky’nin o kostümüne rağmen Shuga’yı ayağının altında pas pas ettiği oyunculuğu alkışa boğuldu. Bu da ne demek? Bana yine ikilem, bana yine yüzüne mü üstüne mi kargaşası…

Şuradan tutacağım meseleyi… Bir türlü yazamadığım Drag Race Thailand’ın görevleri ve podyumu birbirinden ayırmak gibi bir özelliği mevcut. Ancak Drag Race’te asla bu dengeyi tutturamıyoruz ne yazık ki. RuPaul’un geçtiğimiz sezon gözünde ufak bir iltihaplanma olunca makyaj yapmak yerine maske takmasından esinlenildiği iddia edilen, ancak ayan beyan bir Leigh Bowery cosplayi olarak yorumlandırılabilecek podyumda Shuga Cain, Mary Poppins tadı verdiği kılığıyla hepsini silip süpürdü bana sorarsanız. Shuga’nın durup durup en iyi kostümlerini yarışmanın suyunun kaynadığı yarısına bırakması da büyük saçmalık. Ben ayrıca Brooke, Nina ve bir nebze Vanjie’yi de beğendim. Ancak hamam böceğini andıran Silky ile üstündeki her şeyi elişi kağıdıyla yapmış gibi duran Yvie’ye diyecek sözüm yok. Dolayısıyla bu kargaşadan çıkamadığımı belirtiyor, yoluma bakıyorum.

En dibe Vanjie ile Plastique’in yerleştirilmesiyle ilgili de bir itirazım bulunmamakta. Vanjie, Drag Race tarihinin en renkli, izlemesi en keyif veren karakterlerinden biri olmasına rağmen büyük günahlar işliyor. Kostümleri zayıf, performansı hep karakterine dayalı ve bunların üstüne kötü yorum alınca da özgüveni etkileniyor. O yüzden finale kalamamasına şu saatten sonra pek üzülmeyeceğimi ancak kendisine olan sevgimin bir nebze olsun azalmadığını belirtmek istiyorum. Bu hengamede Plastique’in lip sync performansını da bir nebze daha iyi bulduğumu itiraf edeceğim. Yalnız ben bile Plastique için harika bir karne çıkarmış olmama rağmen gerçekten yarışta iz bırakacak bir şey yaptığını düşünmüyorum. Belki Shuga’dan sonra gitmesi hayrına olurdu ama ne kadar dayanacaktı ki? Bir hafta daha mı?

Gelelim son bölüme, yani sihirli numaralara kalkışan kızlarımızın Raven’ı şaşırttığı, Gina Rodriguez’in güzelliğiyle büyülendiği, kaftanlarıyla podyumu arşınladığı onuncu haftaya. Yine ikiye bölünen gruplar, yine bir takım doğaçlama çalışmaları, biraz prova, biraz deneyim, biraz sihir… Neyse ne. Sadece şunu özellikle belirtmem lazım, onuncu bölüm ardından ne gelecekse gelsin, finale kim kalacaksa kalsın fark etmez Brooke Lynn Hytes’tan sonra o ekipte gerçekten “hak eden” tek yarışmacının Nina West olduğunu düşündürdü bana bu epizot. Biraz Vanjie’yle aynı problemlere sahip tabii. Senelerce önemli etkinliklere ev sahipliği yapmış, mühim yarışmalardan dereceyle ayrılmışsınız. Sonra geliyorsunuz Drag Race stüdyosuna, jüri diyor ki proporsiyonun yanlış, makyajın sıkıntılı, biraz daha özgüven, biraz daha karakter… Bu da ufak bir tokat oluyordur tabii.

Ancak Nina geç olsun güç olmasın diyerek her eleştiriyi dinleyip, daha iyi bir drag queen ve daha iyi bir drag race yarışçısı olabilmek için mücadelesini verdi, iki haftadır da ekmeğini yiyor gayet. En azından seyircinin gönlünü fethettiğine ve şimdiden Miss Congeniality çekişmesinde adını o gümüş heykele yazdırdığına eminim. Olası bir All Stars 5’i de kutsayacağına şüphem yok. Biraz da sıradaki Manila Luzonumuz gibi hissediyorum ben Nina için. Camp’i bu kadar can-ı gönülden kucaklayabilen yarışçı görmek, hayır onu bıraktım bu klasmanda da cilalı bir imajla yer alabilmek her yiğidin harcı değil. Nina en baştaki ufak tökezlemelerini saymazsak kusursuzluğa oynamaya devam ediyor. O kadarı da olsun canım!

Nina haricinde bu bölümle ilgili değinilmesi gereken bir başka önemli durum da Shuga Cain’la alakalı. Brooke Lynn’in de yer aldığı üçlü gruplarında bana sorarsanız zayıf bir halka yoktu, aradan Nina sızıp parlasa da. Ama yapımcıların senaryosunda bu noktaya kadar sürpriz yapamayan, kırkını aşmış bir drag queen’e yazacak öykü kalmamış olsa gerek ki inanılmaz saçma bahanelerle düşük not vermekle yetinmeyip bir de lip sync’e fırlattılar Shuga’yı. Peki Umurcum çene yapıyorsun da sence kim olmalıydı orada diye soracak olursanız, ki aranızda fikrimi o kadar merak eden biri olduğundan şüpheliyim, ben Yvie ve Vanjie’yi görmek isterdim karşılıklı. Yvie’nin bir önceki doğaçlamada da Akeria’yı aşağıya çeken baş ağrıtıcı çığırmaları bu bölüm üzerime üzerime geldi artık. Hani Vanjie kaybetseydi ama Yvie de canım ne yaptın da neyin aferinini istiyorsun dediren performansıyla dibi boylasaydı.

Lip sync ile ilgili de neredeyse herkes pozitif cümleler sarf etmiş. Ben bu kadar agresif, tek tip performanslardan pek keyif almamaktayım. Dolayısıyla ölüp bitmiş gibi yapmayacağım Vanjie’yi çok sevsem de. Gözlerim All Stars 4’te adam öldüren Naomi Smalls’u, onuncu sezonda Dusty’i gömen Monet X Change’i, Everlasting Love’ı asırlar sonra hayatımıza sokan Dida Ritz’i arıyor. Neyse efendim, başka bir sözüm yok benim. Olmayacağını bile bile keşke Brooke Lynn, Nina, Akeria’dan oluşan bir final üçlüsüyle zevkten dört köşe olsak notumu da şuraya kondurup köşeme çekiliyorum. Haftaya görüşürüz!

Keyfî Drag Race Tekrarı – Untucked

  • Haftaya makeover için Plastique Tiara, Shuga Cain, Scarlet Envy, Honey Davenport, Ariel Versace ve Soju geri geliyor. Acaba Rajah çağırılmadığını öğrenince ne yaptı?
  • Drag Race Thailand’tan daha önce bahsettim mi hatırlamıyorum. Kontrol etmeyecek kadar da tembelim. O yüzden hazır adı geçmişken ne olur deneyin diyorum. Sezon bitince en azından. Altyazılı link de bırakayım size: DRT Master List.
  • Karar verdim iyi düşündüm, All Stars 5 için Asia O’Hara ve Shea Coulee’nin yanına Nina West’i istiyorum.
  • Reading yarışı tarihin en kötüsü olabilir mi? Dokuzuncu sezonu da es geçmeyelim tabii.
  • Brooke Lynn’in annesi Untucked’ta güzel ağlattı beni. Aileme açılmak için 28 sene beklediğimden, üstüne geldi taze taze söyledikleri. Of.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐Brooke Lynn Hytes, Nina West, A’Keria C. Davenport
⭐⭐⭐:  Vanessa Vanjie Mateo, Silky Nutmeg Ganache, Plastique Tiara
⭐⭐: Yvie Oddly, Shuga Cain, Soju, Scarlet Envy
: Rajah O’Hara, Ariel Versace, Honey DavenportKahanna Montrese, Mercedes Iman Diamond

Bu tabloyu da böyle bölüm bölüm kendime göre renklendireceğim:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
A’Keria SAFE SAFE SAFE SAFE SAFE WIN LOW HIGH HIGH LOW    
Brooke Lynn WIN SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH HIGH LOW WIN HIGH    
Nina LOW SAFE WIN SAFE HIGH LOW SAFE HIGH WIN WIN    
Shuga SAFE HIGH SAFE SAFE BTM2 SAFE SAFE SAFE SAFE HIGH    
Silky SAFE SAFE SAFE SAFE LOW HIGH SAFE WIN LOW LOW    
Vanjie HIGH WIN HIGH LOW SAFE BTM2 BTM2 BTM2 BTM2 BTM2    
Yvie SAFE HIGH HIGH WIN BTM2 SAFE HIGH BTM2 SAFE BTM2    
Plastique HIGH HIGH LOW SAFE WIN SAFE WIN SAFE BTM2      
Ra’Jah LOW LOW BTM2 BTM2 SAFE SAFE BTM2          
Scarlet SAFE SAFE LOW HIGH HIGH BTM2            
Ariel SAFE LOW SAFE SAFE SAFE              
Mercedes SAFE BTM2 LOW BTM2                
Honey SAFE SAFE BTM2                  
Kahanna BTM2 BTM2                    
Soju BTM2                      

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...