Keyfî Drag Race UK Tekrarı 1×07

Keyfî Drag Race UK Tekrarı 1×07

RuPaul’s Drag Race arka arkaya All Stars serileri ve bütün prodüksiyon kararları VH1 tarafından verilmiş yapay sezonlardan sonra yorgun düştü diyorduk ki Birleşik Krallık versiyonu ilaç gibi geldi lubun popolarımıza. Reality show kültürünün daha az boy gösterdiği dramalar, jürinin kararlarıyla haddinden fazla adam kayırmasını dengeledi ve nihayet finale göz kırptığımız haftaya geldik. Önümüzdeki bölümde iki aylık macera sonlanacak ve 2020’de izleyeceğimiz, şimdiden onayını almış, seçmeleri başlamış ikinci UK serisine kadar inzivaya çekileceğiz. Gerçi arada US Sezon 12, All Stars 5, Kanada, Tayland 3 ve Celebrity Drag Race de gelecek. O yüzden yalnız adalı queenlerden uzaklaşarak nefes alacağız ama maraton kesinlikle sonlanmayacak.

Serüvenimizin BBC ayağında finale bir hafta kaldı ve kısa bir sezon izlediğimiz için Ru, kızları makeover sınavına tabi tuttu. Aile fertlerinin gelip final dörtlüsüne eşlik ettiği mücadelede Viv ile Baga’nın anneleri, Cheryl ile Divina’nın da kız kardeşleri çıktı Sinan Çetin ile Film Gibi’nin sis makineli kapısından. Hâliyle kafadan daha genç partnerleri bulunan ikilinin avantajına bir bölüm izleyeceğimize inandırıldık. Ancak prodüksiyonun altı haftayı tek bir Ru Peter rozeti almadan tamamlamış Cheryl’ı finale taşıyacağını hiç kimse düşünmüyordu sanırım. O yüzden nihai karara şaşıran yok galiba.

Baga haricindeki üçlünün açıkçası üç aşağı beş yukarı birbirine yakın prezentasyonlar çıkardığı görüşündeyim ben. Divina belki aradan biraz sıyrıldı, ufak detaylarla zenginleştirdiği podyum sunumunu. Aman canım, göbeğe konmuş iki pamuğun neresinde yaratıcılık diyebilirsiniz; ancak bu minik kararların burun farkıyla yarışmacıları öne çıkardığı, yeteneklerin eşitlendiği bir safhasındayız artık yarışın. Bu sebeple pek de bayılmadığım DDC’nin en büyük rakipleri Viv ve Baga ile rozet sayısını eşitleyen görev birinciliğine asla itiraz edemiyorum.

İlk haftalara göre daha soğuk durduğum The Vivienne’in de annesiyle yapıp yapabileceğinin maksimumunu çıkardığı neredeyse kesin. Biraz Roxxxy Andrews ve büyük annesi durumu gibi. Belli bir yaşın üzerindeki anneciği rahat edebilsin diye üstün bir mücadele verdi ve sonucunda da ufak tebessümlerimizi armağan ettiğimiz The Mother çıktı ortaya. Cheryl ne yazık ki bu ikiliye göre biraz daha zayıftı bana sorarsanız. Çehresinin neredeyse aynı olduğu kız kardeşine giydirdiği ten rengi mayonun içerisinde neden beyaz iç çamaşırı vardı inanın bilmiyorum. Cheryl’ın kadronun en eğlenceli, en kendini ciddiye almayan, en sempatik karakteri olduğuna şüphe yok. Ancak biraz daha pişmeye, bu doğal Essex kızı tarafını kucaklamaya ihtiyacı var. İlerleyen yıllarda bir All Stars’a döner ve şu yedinci haftadaki karakterini yarışmanın bütününe yayarsa final görmemesi mucize olur.

Baga için ise diyecek bir şeyim yok. Favori pozisyonumdan bir tık geriye kaydırdım yine kendisini. Viv de, o da kazansa mutsuz olmayacağım ancak çabuk pes etmesi biraz uzaklaştırıyor izleyiciyi bu ağzı bozuk, ahlaksız ama şeytan tüylü yaratıktan. Annesiyle iletişimiyle alakalı tonlarca mesaj yazılmış sosyal medyada ve Reddit’te. Yahu gençler, herkesin ebeveynleriyle ilişkisi aynı değil ki. Bir de kurgu masasında reaksiyon vermemiz için makaslanmış bir şov bu nihayetinde. Baga’nın annesiyle geçmişinde ne yaşadığını, aralarındaki dinamiğin ne olduğunu nereden bilebiliriz ki? Ha evet, çok kötüydü bence makyajı ve kıyafeti. Kendisini Betty Boop, annesini de Elvira yapmış. Ru’nun rica ettiği görülebilir aile bağı kesinlikle yoktu. Ama anasına bunu dedi de, şunu yaptı da… Geçiniz. Her eşcinsel şanslı olmayabiliyor aileden yana. Bu platformu paylaşana kadar başlarından neler geçtiği bir sır neticede.

Ben finalde Divina yerine Blu Hydrangea, ne bileyim Scaredy Kat ve hatta biraz daha yüksek bir performans göstermiş olsa Cheryl Hole görmeyi çok isterdim açıkçası. Ancak durum ortada. Drag Race ilk başladığında da yarışmanın canını okuyan Ongina, daha geleneksel bir queen için hunharca elenmişti hatırlarsanız. Prodüksiyonun UK’deki startını da orta yolcu queenler ile tamamlamasını anlayabiliyorum yani. Viv, Baga ve Divina sevelim ya da sevmeyelim oldukça güçlü bir final üçlüsü. Bunu Frock Destroyers’la, Snatch Game’le ve podyuma taşıdıkları sunumlarla güzelce kanıtladılar.

Son olarak sezonu kim kazanacak kısmına değinmek istiyorum. Açıkçası 11. sezonun son haftasında bile sanırım tacı Yvie’ye verecekler diye bir tahminde bulunmuş, All Stars 4’te ihtimaller arasına çifte tacı ekleyebilmiştim. Ama Birleşik Krallık’tan kimin birinci çıkacağı hakkında en ufak bir fikrim yok. The Vivienne mükemmel bir queen ancak villain kurgusu çok zedeledi imajını. Baga’yı jüri çok zeviyor; fakat o da defalarca pes etti ve C.U.N.T.’ın N(erve) kısmı ile sıkıntı yaşadı sanki. Divina’ya hiç gelmiyorum. Bu üçlüde kazanırsa en çok şaşıracağım isim. Çünkü ciddi anlamda kötücül olduğunu ima eden bir portre çizildi. E kim alacak yarışı? Haftaya elenen queenler niye geri dönüyor? Ru’nun final kılığını niye göstermediler? Lip sync for the crown ciddi ciddi son performans olarak burada da kullanılacak mı? Kafamda deli sorular…

Keyfî Drag Race Tekrarı: Untucked

  • Viv’in Divina kuklasıyla yaptığı kokain şakası!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • Tekrarlayayım, The Vivienne de kazansa Baga Chipz de kazansa gerçekten üzülmeyeceğim. Divina’ya da bayılmıyorum ama artık yarışmanın kimi taçlandırdığıyla ilgilenmeyi bıraktım. Ben sonuçtan çok serüveni seviyorum.
  • Bir de Drag Race UK için ayrı bir All Stars mı yaparlar, yoksa ilerleyen yıllarda UK queenlerini Amerika’da çekilen All Stars serilerine mi çağırırlar merak ediyorum. Cheryl, Blu ve Scaredy’nin önü açık gibi geliyor bana böyle bir durumda.
  • Michaela Coel’i her komedi projesinde izlemek için nereyi imzalıyoruz?
  • Graham Norton’ı çok seviyorum ama Alan Carr’ın daha iyi bir jüri olduğunu düşünüyorum bu arada. Sanki Graham “kibar” kalıyor.
  • Ru’nun makyajına da koca bir kalp. Raven’a selam olsun.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: The Vivienne, Baga Chipz, Blu Hydrangea
⭐⭐⭐: Cheryl Hole, Scaredy Kat
⭐⭐: Divina De Campo, Sum Ting Wong
: Crystal, Vinegar StrokesGothy Kendoll

Benim tablom, benim kararım:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Baga Chipz SAFE HIGH BTM2 WIN WIN BTM2 BTM2  
Cheryl Hole SAFE BTM2 SAFE SAFE HIGH HIGH BTM2  
Divina De Campo HIGH SAFE WIN BTM2 SAFE LOW WIN  
The Vivienne SAFE WIN HIGH HIGH BTM2 WIN HIGH  
Blu Hydrangea SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH BTM2    
Crystal LOW LOW SAFE LOW BTM2      
Sum Ting Wong WIN BTM2 LOW BTM2        
Vinegar Strokes BTM2 SAFE BTM2          
Scaredy Kat HIGH HIGH            
Gothy Kendoll BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...