Keyfî Drag Race UK Tekrarı 1×06

Keyfî Drag Race UK Tekrarı 1×06

Haklı sebeplerden rötarlı Keyfî Drag Race UK Tekrarı için bir kez daha siz canım faggötdaşlarımın (yeni buluşum) karşısındayım. Yarışma tarihinin ticari anlamda en başarılı single’ı Break Up (Bye Bye) sonrası başımız arşı da parçalayarak yeni bir tavan seviyeyle mi buluşacak diyorken RuPaul’un kalan beş kızdan istediği görevin nihayeti ne yazık ki pek memnun edici olmadı. Markalaşmak üzerine gerçekleşen mücadelede, kendilerine ait bir su için reklam çekmeleri istendi finale yaklaşmış drag queenlerden. İçerisinden Red for Filth kıvamında bir şey çıkmış olmasını inanın ben de çok isterdim ama salt podyumdaki kılık kıyafetin daha makul bir değerlendirmeye yardımcı olduğu, herkesin vasata oynadığı bir takım absürtlükler izlemek mecburiyetinde kaldık.

Blu’nun gidişiyle ilgili kalbimin ne kadar kırık olduğundan bahsetmek istiyorum öncelikle. Gidip gidebileceğinin maksimumu buydu farkındayım. Jüri panelinin Cheryl’ın isim anası orijinal Cheryl’ın önünde aksi bir duruma izin vereceğine inanmamıştım zaten. Öyle ki aralarında en kötülerden biri olarak gösterilemeyecek Cheryl, sırf sevmelere doyamadığımız Calvin Harris imzalı parça “Call My Name”de lip sync eylesin diye son ikiye bırakıldı. Prodüksiyonun elinin değdiği bir takım kararlar, düzenbazlıklar, ikiyüzlülükler sponsorluğunda uğurladık yani biricik Blu’yu. Kendini look queen olarak etiketlemiş birini bu kadar seviyor olmama da şaşıyorum açıkçası. Ama Blucuk sadece makyajı ve podyumda giydikleriyle değil Kuzey İrlanda’nın esansını da barındıran karakteriyle pek sempatik geliyordu bana. Neyse, ağlanmıyorum. Kısmet Drag Race UK All Stars sezonuna!

Kalan sağlarla ilgili diyecek pek bir şeyim yok. Muhtemel top üçümüzden The Vivienne, korku filmlerinden çıkma kılığıyla bende pozitif bir etki yaratmayı başardığından ben de birinciliği ona verirdim. Baga’nın o kıyafet ve kendi markasıyla asla alakası olmayan pasaklı reklamıyla neden “safe” olarak kenara çekildiği hakkında en ufak bir fikrim yok demek de geçiyor içimden; ancak işte yine Cheryl – lip sync meselesi, haftaya beni baştan yarat mücadelesinde Blu’nun muhtemelen üstün makyaj yetenekleriyle rakiplerini ezip geçeceği ve reality show kültürüne dair tonlarca klişenin ürünü bu karar. Divina için ise ne desem bilmiyorum. Aslında biliyorum galiba: Ben Divina’yı hiç ama hiç sevmiyorum…

Divina’yla ilgili en büyük problemim kendini hep diğerlerinden üstün görmesi falan değil, daha çok bunu kanıtlayacak kabiliyetlere sahip olmaması. Yani geçtiğimiz haftaki Frock Destroyers’taki ıslıkları haricinde korkunç bir verse söylediğinin farkındayız değil mi? Kıyafetleri de fikir olarak harika olmasına rağmen renk paleti zevk denilen şeyden birkaç adım uzakta duruyor. Grisi aşırıya kaçmış makyajına hele hiç gelmiyorum. Ve bu bölümde Vivienne’le olan tartışmasının anlamsızlığı, o özgüven problemlerine bulanmış egosunun gün ışığına çıkışı… Bu bir reality şov tuzağı, kızlar bilerek yapıyor da denebilir ama daha kapıdan girdiği anda almıştık Divina’dan bu kekremsi tadı. Acısı da hiç gitmedi. O yüzden keşke finale kalmasa umutlarımla, ki gerçekleşmeyecek biliyorum, yedinci bölümü bekliyor olacağım.

Yazıyı kapatmadan son olarak Drag Race UK’in, bana okyanusun diğer tarafındaki şamatadan daha iyi geldiğini söyleyebilir miyim? Snatch Game, Frock Destroyers ve Cheryl Hole’un içindeki Essex kızını saldığı bölümle birlikte daha az prodüksiyon eli değmiş dramalar izler, çalışma odasındaki eğlencenin keyfini çıkarır ve gerçek hikâyeler dinler olduk. Viv’in uyuşturucu maddelerle ilgili mücadelesini anlattığı kısmın, Blu’nun Kuzey İrlanda’nın henüz ulaştığı geylere evlenme hakkıyla ilgili konuşmaktan kaçınmamasının bu tip, uluslararası platformlarda kuir izleyicisi bol bir şov için çok çok değerli olduğunu düşünüyorum ben açıkçası. O yüzden ikinci sezon onayının erkenden gelmesi de beni epey mutlu etti. Darısı Kanada, Avustralya ve artık hangi ülkelerde yapılacaksa, franchise’ın diğer uzantılarının başına.

Keyfî Drag Race Tekrarı: Untucked

  • Graham Norton’ı çok seviyorum ama yönetmenlik işini hiç beceremedi sanki. Visage bu konuda artık uzman. Vallahi herkesi tek kaşıyla dize getiriyor.
  • Scaredy Kat’i özlemeye devam ediyorum. Ancak Instagram’da devam etseydim şunu giyecektim kostümlerini gördükçe erkenden elenmesinin mantıklı olduğunu düşünmeye başladım. Umuyorum yolu All Stars’tan geçer.
  • Sırada All Stars 5 var değil mi? 1-2 haftaya öğreneceğiz gibi kastı. Haberi olanlar olmayanlara söylesin. Alexis Mateo, Blair St. Clair, Derrick Barry, India Ferrah, Jujubee, Mariah Balenciaga, Mayhem Miller, Miz Cracker, Ongina ve Shea Coulee izleyeceğiz. Party!
  • Mini challenge’taki oyunu ben de oynamak istiyorum!

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Baga Chipz, Scaredy Kat, The Vivienne
⭐⭐⭐: Blu Hydrangea, Cheryl Hole
⭐⭐: Divina De Campo, Sum Ting Wong
: Crystal, Vinegar StrokesGothy Kendoll

Benim tablom, benim kararım:

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Baga Chipz SAFE HIGH BTM2 WIN WIN BTM2    
Blu Hydrangea SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH BTM2    
Cheryl Hole SAFE BTM2 SAFE SAFE HIGH HIGH    
Divina De Campo HIGH SAFE WIN BTM2 SAFE LOW    
The Vivienne SAFE WIN HIGH HIGH BTM2 WIN    
Crystal LOW LOW SAFE LOW BTM2      
Sum Ting Wong WIN BTM2 LOW BTM2        
Vinegar Strokes BTM2 SAFE BTM2          
Scaredy Kat HIGH HIGH            
Gothy Kendoll BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Yorum yazın...