92. Akademi Ödülleri’nin ardından…

92. Akademi Ödülleri’nin ardından…

Vallahi bitti, billahi bitti. Tarihin en kısa sezonu, benim askerlikte geçirdiğim üç hafta ve ardından hastalık yüzünden kendime gelemememle en az bir ay daha kısalttığım 2019 sinema yılı sona erdi. Hem de harika bir finalle. 2011’den bu yana tahminlerimde 20/24 gibi yüksek bir rakama ulaştığım ilk sene de ayrıca. Aday tahminleri sırasında aldığım Uncut Gems riskleri bir taraflarımda fena patlamıştı hatırlarsanız. Eylül sonu gibi En İyi Film sıralamamın ilk sırasına kondurduğum Parasite’tan, BAFTA ve PGA’den çıkan 1917 sonuçlarına aldanarak son dakikada vazgeçmediğim için çok ama çok mutluyum. Şu ödülü hislerimi karıştırarak yanlış bilmekten çok yorulmuştum çünkü. Neyse, şanlı tarihimiz yürüsün diyelim, önümüze bakalım.

Parasite’ın Hollywood tarafından En İyi Film seçilmesi çok ama çok mühim bir durumdu biliyorsunuz ki. Şu an karşımızda tamamı İngilizce’den farklı bir dilde ilk yapım var. Bunu Roma başarmayı denemiş; ama olmamıştı. Parasite ana akım sinemaya olan yakınlığını da kullanarak çok büyük engelleri aştı ve preferential denilen sıralamalı oylamalı sisteminde de kayıplara karışmayarak tacını kaptı. Bundan sonrasında adı Oscar’la anılan dağıtımcıların elinde yabancı sinemacıların filmlerini çok daha fazla göreceğimize eminim. Üye profili giderek değişen, piyasadaki bütün kurumlardan daha enternasyonel bir hâl alan Akademi’nin ne yapacağı bilinmez. Ancak oyunun epey değişeceği ve Berlin’den, Cannes’dan, Venedik’ten sadece Amerikan değil, genel izleyiciye ulaşabilecek her türlü yüksek kalibre işin ödül sezonuna sızmaya çalışmasını izleyeceğiz artık. Belki 2020’de, belki 2021’de, belli olmaz.

Bu mucizevi zaferi daha uzunca bir süre kutlamaya devam ederiz tabii de total bir sonuçlara da bakmak şart. Açıkçası belgesel ve animasyon dallarında aldığım riskleri bir kenara koyarsam yönetmen ve ses kurgusu haricinde ful çıkarması çok kolay bir törendi 92. Akademi Ödülleri. Bong Joon-ho’nun kazanacağını en iyiye değil, en çok yönetmenlik yapana ödül vermeyi tercih ettiklerinden hiçbirimiz öngöremedik. Fakat iyi ki de öngörememiş. Gecenin hem Bong’a, hem de seyirciye en tatlı ve yegâne sürprizi oldu bu. Tamamı sıkıcı, politik olmaktan kaçınan konuşmaların arasında ilaç gibi geldi alkolün etkisiyle hafiften yanakları kızarmış ustayı üçüncü kez sahnede görmek. Kalanını hiç konuşmuyorum. Birbirinden yorucu bir takım teşekkürler, bir şeyler…

Brad Pitt’in bir oyunculuk Oscar’ına kavuşması, Laura Dern’ün heyecanı, Renée Zellweger’ın Judy Garland’a saygı duruşu ve Joaquin Phoenix’in gerçekten Oscar aldığı film bu muşamba mı olmalıydı dedirten zaferini de bir kenara atıp son olarak törene değinmek istiyorum. Çok müzik, çok da dağınık annecim. Bu genç yıldızlara ödül takdimcisini takdim ettirme fikri kimindiyse derhal vazgeçsin. Geçen sene tören bir ev sahibine ne kadar ihtiyaç duymadıysa, bu sene de birbirinden tahmin edilebilir sonuçlarla çok karaktersiz bir yayın çıktı ortaya ve bir o kadar gözlerimiz aradı gecenin yükünü sırtına alacak birini. Bunda özgün şarkı adaylarının normal şartlar altında kimsenin kendi rızasıyla dinleyeceği parçalar olmamasının, Janelle Monae’in çığırışlarının ve keşke 2000’li yılların dörde üç tüplü ekranlarında kalsaydı dediğimiz Eminem’in de payı büyük.

Nihayetinde bitti mi? Bitti. Benim artık yavaştan bir sonraki senenin yazısına geçme zamanım geldi mi? Geldi. Ve hatta siteyi taşımak ve adını değiştirmek için birkaç adım atmam lazım mı? Lazım. Gerisi boş o zaman. Nasıl ki 91. Akademi Ödülleri’ni Olivia Colman ile hatırlıyorsak, 92’yi de Parasite ile anar kalanını unuturuz. Hadi seneye görüşmek üzere!

FİLM
Parasite

YÖNETMEN
Bong Joon-ho
Parasite

ERKEK OYUNCU
Joaquin Phoenix
Joker

KADIN OYUNCU
Renée Zellweger
Judy

YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Brad Pitt
Once Upon a Time in Hollywood

YARDIMCI KADIN OYUNCU
Laura Dern
Marriage Story

ÖZGÜN SENARYO
Parasite

UYARLAMA SENARYO
Jojo Rabbit

KURGU
Ford v Ferrari

GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
1917

PRODÜKSİYON TASARIMI
Once Upon a Time in Hollywood

KOSTÜM TASARIMI
Little Women

ÖZGÜN MÜZİK
Joker

ÖZGÜN ŞARKI
Rocketman

MAKYAJ & SAÇ TASARIMI
Bombshell

SES KURGUSU
Ford v Ferrari

SES MİKSAJI
1917

GÖRSEL EFEKT
1917

ULUSLARARASI FİLM
Parasite

ANİMASYON
Toy Story 4

BELGESEL
American Factory

KISA FİLM
The Neighbors’ Window

KISA ANİMASYON
Hair Love

KISA BELGESEL
Learning to Skateboard in a Warzone
(If You’re a Girl)

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. İkizler. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde okudu. Mesleğini sevemeyince Finans Mühendisliği ve Risk Yönetimi'ne zıplayıp Imperial College ve UCL'de gerekli eğitimlerini tamamladı. Şu an King's College London'da Film Studies masterı yapıyor. Closet kapağını kırdığından beri keyfi yerinde. Çok konuşur, çok çalışır. Artık markasının kutsal tanımamak olduğunu da çözdü. Drag Race tutkunu. Ödül sezonuna bağımlı. Her türlü fobi ve ayrımcılık da bünyesinde kaşıntı yapıyor.

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.