Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×3

Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×3

HAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHAH… O neydi be? O neydi cidden? Vakit mi yoktu, ne oldu? All Stars’ın rüzgârını çaldı diye gazladığımız Kanada kızları ne yaptı bu hafta? Drag Race’in VH1’a transfer olmasıyla beraber sayısı artan kendi satırlarını karaladıkları kız grupları görevinin bir benzerini izledik bu hafta ve açıkçası şarkının kaydediliş biçimi, o koreografiler, jürinin verdiği tepkiler, kılıklar, performanslar… Cayır cayır yanan bi tren enkazına şahitlik etmişiz gibi hissediyorum. Devasa bir hüsranın ağzımızda bıraktığı acı tatla Drag Race tarihinin değil, televizyon tarihinin en kötü realite şov bölümünü izlemiş gibiyim.

Teker teker ilerleyelim istiyorum… Bu bölüm neden bu kadar kötüydü sorusuna hep birlikte cevap verelim. Öncelikle şarkıda kızlara kendi dizelerini yazdırıp, şarkının diğer kısımlarında önceden başkalarının kaydettiği vokalleri kullanmaları epeyce saçmaydı ve bütünlüğü tamamen bozdu bence. Kanada’nın Birleşik Krallık’ın BBC tarafından doğru düzgün para verilmemiş stüdyosunun yanında daha pahalı hissettiren bir atmosfer oluşturabileceğini düşünmüştüm. Ancak bir takım set parçalarından sonra bu kısımda da ekonomik davranılmış ve miksaja fazla para harcamamak ve tabii zamandan kazanmak için böyle bir yönteme başvurulmuş. Olmuş mu? Olmamış.

Geçiyorum işin koreografi kısmına… Profesyonel dans rutinleri gibi duran hareketler öğretilmeye çalışıldığı her hâlinden belli. Lemon’ın geçmişi sayesinde yağlayıp ballayarak sahneye koyduğu koreografiyi izleyince nasıl olması gerektiğini daha da iyi anlıyorsunuz. Ama şey… Acaba çalışmaları için biraz daha süre mi verseydiniz? Ana okulu bittikten sonra yaptığımız müsamerede bile daha profesyonel şeyler çıkardığımızı hatırlar gibiyim. Yedi Cüceler kostümleri dağıtılırken hasta olduğum için bana o çirkin krem renginden bozma kostüm kalmış olsa da her hareketi çok iyi kotarmıştım. Neyse, pardon konu dağılmasın. Gerçi bu dansların bana anaokulunda başımdan geçmiş bir şeyi hatırlatması da epey açıklayıcı oldu.

Tabii tüm bunlar bir araya gelince ortaya da içler acısı, Priyanka, Lemon, Scarlett ve boyu uzun olduğu için eline koluna hakim olamıyormuş gibi dursa da sahnenin canını okuyan Tynomi haricinde herkesin vasat altında işler çıkardığı bir şey izlemek mecburiyetinde kaldık. Burada ayrı bir parantez açıp ben kamera kullanımına da dikkat çekmek istiyorum. Ne kadar korkunç bir şov ortaya koyduklarını saklamak namına bu tür tercihler yapıldığının farkındayım; fakat bir yere odaklanabilmek, yarışmacıları net olarak görebilmek istedim. Kostümler ayarlanırken de iki grubu birbirinden ayıran bir kontrastın üzerine oynansaymış keşke. Of ama ne of! Bitmiyor…

Geliyorum jüriye… Jeffrey Bowyer-Chapman’ı ağzını açmadığı zamanlarda daha çok sevdiğimi düşünmeye başladım. Eşcinsel ve kötücül olmanın bir karakter özelliği olduğunu düşünen pasaklı twinklerden biri gibi yorumlar yaptıkça üzülüyorum. Brooke Lynn’in hem makyaj, hem kılık konusundaki zayıflığını da jüri masasında gösterdiği karizmayla kapatabilmesini isterdim. Yok, o da olmuyor. Hâlâ çok heyecanlı ve ne yaparsa yapsın üzerinden atamıyor o gerginliği. Stacey McKenzie’nin de gerçekten orada olmak istediğinden şüphe etmeye başladım. Wake up, Stacey! Wake up!

Tüm bunların üstüne Boa’nın yüksek notla taçlandırılması rezaleti de eklenince bütünüyle aklımı yitirdim açıkçası. Alaska’nın Roxxxy’i korumak için durmadan Alyssa ve Tatianna’yı elemesine bile daha az sinirlenmiştim. Bizim bilmediğimiz ya da göremediğimiz bir şeyler oluyor belli ki prodüksiyonun içerisinde. Buna Boa ile Scarlett Bobo arasında yaratılmak istenen ucuz realite şov draması da diyebilirsiniz ya da Boa’nın kötü şanını temizlemek adına, iyi de bir TV anlatısı olsun diye boşa çaba. Nihayetinde dev bir haksızlığın ortasında, belli başlı kişiler haricinde kimsenin parlayamadığı bir eziyetle sabrımız sınandı yani.

Kıl tüy konseptli kısma da değinmek vardı fakat tüm dengeleri bozan bir dağılım olduğu için tootlar ve bootlarda hangi birini konuşsak emin olamıyorum. Jimbo kurtarıyor, Tynomi batıyor, Anastarzia ne yapıyor neyi amaçlıyor, Ilona üzerine oturmamış kılığıyla neden övgü alıyor, Lemon o elbise yere değmesin diye özel olarak mı çaba sarf ediyor, Rita kusursuz gözükmesine rağmen bu kadar sıkıcı olmayı nasıl başarıyor… Yok yok biz önümüzdeki haftayı bekleyelim. Şu an sinirliyim ben. Daha fazla kırmayayım minnoş Kanadalı kardeşlerimizin kalbini. Hepsi bu siteyi okuyor zaten, adım gibi eminim. Hi Porkchop, hieeee!!!

Untucked

  • Tynomi büyük bir hayal kırıklığı olmaya devam ediyor. Cidden çok büyük beklentilerimiz vardı ve bu iş Vinegar Strokes vakasına dönüşmeye başladı.
  • Top 5’i az çok tahmin edebilmeye başladım. Priyanka, Lemon, Scarlett Bobo, Rita Baga ve Jimbo, değil mi? Belki Kiara kendini toplarsa onun üzerinden de bir anlatı oluşturabilirler sanki. Ama Boa kalırsa kan çıkarırım vallahi!
  • Mini görevde kendini sevdiren bir adet Jimbo vardı. Snatch Game’i alacakmış gibi hissettim ama bakalım.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Priyanka, Lemon
⭐⭐⭐: Scarlett Bobo, Rita Baga, Jimbo
⭐⭐: Kiara, Tynomi Banks, Anastarzia Anaqway
: Ilona Verley, Boa, Kyne, Juice Boxx

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Anastarzia Anaqway SAFE SAFE BTM2          
Boa SAFE LOW BTM2          
Ilona Verley SAFE SAFE LOW          
Jimbo LOW HIGH SAFE          
Kiara WIN SAFE SAFE          
Lemon SAFE WIN HIGH          
Priyanka SAFE WIN WIN          
Rita Baga HIGH SAFE SAFE          
Scarlett Bobo HIGH SAFE HIGH          
Tynomi Banks SAFE BTM2 LOW          
Kyne BTM2 BTM2            
Juice Boxx BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

1 Yorum

Yorum yazın...