Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×5

Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×5

All Stars nihayete erince düştük Kanada’nın kollarına. Birkaç haftadır bu şov nereye gidiyor diye sorduran franchise’ın kuzey kardeşi boogerlar heatherlardan ayrıldığı için epey keyifliydi bu hafta. Tynomi Banks’in erken vedasını biraz üzücü bulsam da sanıyorum olması gereken Top 8 buymuş. Snatch Game arka planlı yeni bölümde, reading şalanjından podyumdaki Celine Dion şovuna kadar bu savımızı da kanıtlamış olduk. Ve hatta bölüm sonunda veda edenin de ekip içerisindeki en zayıf halkalardan biri olduğu konusunda hemfikirizdir diye düşünüyorum. Düşük bütçeli Naomi Smalls’un faşon anlayışı çığır açmadığı için sırtını dayadığı yarım yamalak gardırobun bir noktada üzerine yıkılacağı belliydi.

Adım adım ilerleyelim… Tynomi gidince kızlar derinden sarsıldı tabii. Kanada drag sahnesinin efsanevi isimlerinden biri yarışma standartlarında beklenileni veremediği için üç lip sync’in ardından kapı önüne konuldu. Ilona, Kiara ve Boa gibiler muhtemelen gözlerini korkutan rakipleri ortadan yok olduğu için mutluluktan uçmuştur. Ama Rita, Scarlett, Jimbo gibi bu grubun içerisinde daha deneyimli kalanların, dışarıdaki prestijlerinin değerlendirmede hiçbir tesiri olmadığını anlamaları için uyarı niteliği taşıdığını düşünüyorum. Gerçi üçünün de kolay kolay bir yere ayağının takılacağı yok ya neyse.

Drag Race’in Amerika ayağında farklı bir forma büründürülen “Kütüphane açıldı, hadi okuyun okutun.” mini görevi eski geleneksel konumunda, tam Snatch Game arifesi çıkarıldı seyirci karşısına. Lemon’ı bardak altlığı eyleyen Boa, Priyanka’nın tek fuck ettiği şeyin (Türkçe’ye gelin) gerzekliğii olduğunu söyleyen Lemon, Brooke Lynn’e taçsızlığı üzerinden giydiren Rita derken son yıllardaki acınası reading şalanjlarının ağzımızda bıraktığı acı tadı da unutuverdik bir güzel. Yalnız hazır cevaplıkta sınır tanımayan Priyanka’nın daha iyi bir performans sergileyeceğini beklemiştim, onu not düşeyim. Şaşkınım; fakat Snatch Game performansına üzüldüğüm kadar da üzülmedim.

Snatch Game demişken… Kanadalı yarlarımız işin içerisine kırmızı halıyı da dahil edip hoş birkaç görüntü daha bıraktılar zihinlerimize. Orijinal RPDR bunu neden düşünemedi acaba? İlerleyen senelerde belki araklandığına şahit oluruz. Snatch Game’le alakalı olarak son birkaç sezondur söylediğim şeyi tekrarlayarak başlayayım ben işe: Bu görevin her ne kadar Drag Race’in vazgeçilmezlerinden olduğunu bilsem de biraz miladını doldurduğunu düşünüyorum. Çünkü drag kadın illüzyonu olmaktan çıktı, bir ünlüyü taklit etmek için yapılan kılık değiştirme işi de değil artık. Cinsiyet rollerini delik deşik eden, performans sanatının en kuir ve açılımı en geniş dalı hatta. O yüzden doğaçlama kabiliyetinin de dahil edildiği bu zorlu sınav bana biraz fazlalık gibi geliyor epeydir.

Tüm şikayetlerimin yanı sıra iyi bir kurguyla yeşillendirilmediği müddetçe Snatch Game bölümlerinin seyirciye mide krampı olarak döndüğünü de düşünüyorum. Ve ne yazık ki Jimbo, Rita ve Lemon üçlüsü kalbur üstü işler çıkarsa da kamera çalışması konusunda bir adım zayıf kalan Kanada ayağı burada da biraz kan kaybetti sanki. Kendimi insanı utançtan yerin dibine sokacak nitelikte bir performans barındırmadığı için avutmaktayım sadece. En kötüler, Priyanka ve Kiara bile sadece diğerlerinin ritmine ayak uyduramadıkları, dümdüz komik olamadıkları için kaybettiler çünkü. Belki Scarlett Bobo’nun Liza Minnelli’si ile ilgili konuşulabilir. Orada biraz karın ağrısı biriktirmeden edemedim.

En nihayetinde Jimbo bileğinin hakkıyla bölümü aldı. Ve ilk kez berbat üstü berbat olmayan bir lip sync ile de Kiara ekrana veda etti. Gözlerimizi Ilona’ya çevirdik, çıkış yoluna gül dökmeyi bekliyoruz şimdi. Sonra da jürinin takıntı hâline getirdiği Boa’yı sepetleriz artık. Jüriye de değinelim adları geçmişken… Acaba kurguda sihirli eller değdi de Jeffrey Bowyer-Chapman’ın çenesini mi kapattılar acaba bu hafta? Olamadığı RuPaul ve olamadığı Michelle Visage’ı taklit etmeye çalışsa da yine ufak ufak, çok göze çarpmadı sanki. Brooke Lynn’in yorumlarına ve perspektifine ayrılmış bir bölüm seyrettiğimiz izlenimine kapıldım ben. Başka, başka… Başka bir şey yok. Hadi dağılalım, çok sıcak zaten. Denizin, havuzun, duşun serin sularına dalalım. Beni özleyin anacım, byeeeeeeee!

Untucked

  • Her fırsatta Ilona’nın anlamsız mızırdanmalarına oynanmasından büyük keyif alıyorum.
  • Celine Dion’la büyümüş bir lubun olaraktan eşi benzeri bulunmayan divamıza atanmış bir podyum şovu izlemek çok keyif verdi. Tootlarımın en büyüğü de Priyanka bebeğime, eklemeden edemeyeceğim.
  • Açılıştaki Kyne esprisi <3
  • Top 3 tahminlerimi de değiştiriyorum kızlar: Priyanka, Rita ve Jimbo.

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Priyanka
⭐⭐⭐: Lemon, Rita Baga, Scarlett Bobo
⭐⭐: Tynomi Banks, Jimbo, Boa, Anastarzia Anaqway
: Kiara, Ilona Verley, Kyne, Juice Boxx

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Boa SAFE LOW BTM2 SAFE LOW      
Ilona Verley SAFE SAFE LOW BTM2 SAFE      
Jimbo LOW HIGH SAFE BTM2 WIN      
Kiara WIN SAFE SAFE SAFE BTM2      
Lemon SAFE WIN HIGH SAFE HIGH      
Priyanka SAFE WIN WIN WIN BTM2      
Rita Baga HIGH SAFE SAFE HIGH HIGH      
Scarlett Bobo HIGH SAFE HIGH HIGH SAFE      
Tynomi Banks SAFE BTM2 LOW LOW        
Anastarzia Anaqway SAFE SAFE BTM2          
Kyne BTM2 BTM2            
Juice Boxx BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın