Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×6

Keyfî Drag Race Kanada Tekrarı 1×6

Drag Race Kanada, All Stars 5’ten daha zevkli geçiyor dediğim güne lanet olsun! Jürinin aldığı kararları artık hiçbir şekilde anlamlandıramadığım, çok çok enteresan bir yere geldik yarışta. X kişi erken elendi şikayetlerimiz neredeyse yok; ama mesela bu hafta itibariyle kesesinde üçüncü görev birinciliğini biriktiren Rita Baga’nın bu konuma nasıl ve neden geldiği hakkında en ufak bir fikre sahip değiliz. Bu fikirsizlikle de yarışmaya duyduğumuz heyecanı bütünüyle kaybediyoruz ister istemez. Anladık, Kanada versiyonunda da Birleşik Krallık ve ABD formatlarında olduğu gibi kadrodaki en klasik isme verilecek taç. Podyumda Yasemin Yalçın tiplemesi gibi yürüyen Jimbo’yu destekleyenler ve bayrağını benim gibi Priyanka’nın tarafında açanlar avucunu yalayacak belli ki.

Skeç yazabilme, oyunculuk ve mizah yeteneklerinin topluca sınava tabi tutulduğu bu yeni bölümde Kanada’nın cümbüşü yine eksik olmadı tabii. Kızların kendilerini ifade ederken oluşturduğu gürültünün yanı sıra yönünü asla anlayamadığınız jüri tavsiyeleriyle kafamız allak bullak oldu. Stacey McKenzie’nin ne önerdiği hakkında en ufak bir fikri yok. Brooke Lynn kabuğundan çıkmak için neyi bekliyor bilmiyorum. Jeffrey Bowyer-Chapman da… Artık kimi taklit ettiğinden bile emin değilim. RuPaul olmak isterken Santino Rice’a dönüştü. Ama sanıyorum Santino’nun bile kendince bir saygınlığı mevcuttu. Jeffrey bir buçuk aylık kısa bir süre içerisinde kendisine beslediğimiz bütün hisleri yerle yeksan etti.

Görevde kimsenin adam akıllı parlayamadığını düşündüğüm gibi mini görevin de battal boy mücadeleden daha keyifli olduğunu düşündüm ben açıkçası. Bolca da kahkaha sığdırdım kızların Birleşik Krallık çıkışlı Crystal’la olan paravanlı sohbetlerine. Yalnız Crystal’ın da Kanada menşeli bir drag queen olduğunu düşününce ABD’de neden kuzeyin kızlarına alt sınıftanmış gibi muamele ediliyor daha iyi anlıyorum. Çünkü çoğunun konuşmaya değer bir karakteri, drag estetiği ve bu kelimeyi kullanmaktan nefret etsem de markası yok. Burada mesele maddiyat da değil artık. İçlerinde en oturmuş gibi duran Rita ve Scarlett’in bile masaya yeni ne getirdiğini hâlâ bilmiyoruz. Suçlamamız gereken kurgu masasındaki makaslar mı, yoksa Kanada’nın taşı toprağı mı meçhul.

Podyum kısmında Jimbo’nun kızlara tur bindirdiği kılığı ve Scarlett’in yine üst sınıf look’u mevcutken neden Rita kazandı sorusunu bir kez daha sorayım. Şu ana kadar aldığı üç birinciliğin de hatalı olduğunu düşünüyorum ben kızçeler, kimse kusura bakmasın. Priyanka ve Lemon’a getirdikleri eleştirilere pek itirazım olmasa da Boa ile Ilona yanı başlarında dururken o kadar iğnelemenin bir anlamı yoktu tabii. Bilhassa Lemon’a birilerinin farklı peruklar kullanması gerektiğini söylemesi lazım. Yaptığı makyajla birlikte iyice butch queen‘e dönüşüyor gözlerimizin önünde. Ay aman neyse ne. Bu hafta bir sinirliyim yarışmaya. Daha fazlası çıkmayacak benden. Michelle Visage gel de hizaya sok şunları nolur!

Untucked

  • All Stars 6 için hazırlıklar başlamış. Phi Phi bir tweet atmış hatta. Kadroda kimleri görmek isteriz? Ben Peppermint ve Asia O’Hara aşeriyorum çok fena.
  • Fransa ve Hollanda versiyonları da gelmek üzere. Resmen dünyayı fethediyoruz kızlar!
  • Ilona niye hâlâ burada? İlk haftalarda elenmesi gerekmez miydi?
  • Ne sıkıcı bir lip sync idi yalnız… Sürekli parmağıyla orayı burayı işaret eden iki drag queen… Zzzzzz…

Genel sıralamam
⭐⭐⭐⭐: Priyanka
⭐⭐⭐: Lemon, Rita Baga, Scarlett Bobo
⭐⭐: Tynomi Banks, Jimbo, Boa, Anastarzia Anaqway
: Kiara, Ilona Verley, Kyne, Juice Boxx

Ben jüri üyesi olsaydım…

Yarışmacı 1 2 3 4 5 6 7 8
Boa SAFE LOW BTM2 SAFE LOW BTM2    
Ilona Verley SAFE SAFE LOW BTM2 SAFE BTM2    
Jimbo LOW HIGH SAFE BTM2 WIN HIGH    
Lemon SAFE WIN HIGH SAFE HIGH SAFE    
Priyanka SAFE WIN WIN WIN BTM2 SAFE    
Rita Baga HIGH SAFE SAFE HIGH HIGH HIGH    
Scarlett Bobo HIGH SAFE HIGH HIGH SAFE WIN    
Kiara WIN SAFE SAFE SAFE BTM2      
Tynomi Banks SAFE BTM2 LOW LOW        
Anastarzia Anaqway SAFE SAFE BTM2          
Kyne BTM2 BTM2            
Juice Boxx BTM2              

Yazar Hakkında

1990 doğumlu. Queer. İkizler. 2009 yılında esas odağı ödül sezonu olan Oscar Boy'u kurdu ve 2014'ten beri de O Podcast'in moderatörlüğünü yapmakta. Drag Race tutkunu, içerik oburu, lubunyaların dostu, fobiklerin düşmanı.

Bir Cevap Yazın